Війна на Близькому Сході розгорається, загрожуючи втягнути в протистояння нових гравців, а країни регіону постають перед складним геополітичним вибором
Єменські хусити оголосили війну Ізраїлю, завдавши ракетних ударів по місту на узбережжі Червоного моря. Фактично це означає перший офіційний вступ проксі-сили Ірану з «Осі стримування» у війну на стороні ХАМАСу. Ємен не має спільного кордону з Ізраїлем, тому, ймовірно, обмежиться лише ударами на відстані. Водночас агресія хуситських бойовиків підштовхує до атак інших впливових гравців, таких, як «Хезболла» та ставить регіональних союзників Сполучених Штатів перед непростим вибором.
31 жовтня Ємен офіційно оголосив війну Ізраїлю, тим самим ставши першим союзником ХАМАСу, який виступив на підтримку палестинських терористів, так би мовити, на державному рівні. Таке гучне оголошення зробив генерал Яхья Саріє Ану, військовий речник угруповання хуситів, яке контролює частину країни. Власне, він зізнається, що це вже втретє вони обстрілюють ізраїльські території.
Офіційний Тель-Авів мляво відреагував на такі погрози, мовляв, це все дрібнота. Проте виступ хуситів є сигналом, що ситуація загострюється.
Яхья Саріє заявив, що це сталося «через почуття релігійної, моральної, гуманітарної та національної відповідальності перед жителями Гази, перед обличчям слабкості арабського світу та змови деяких арабських країн з Ізраїлем».
Хусити — це політико-релігійний рух, який має свої коріння в шиїтському ісламі. Назва «хусити», походить імені колишнього ватажка угруповання — Хусейна аль-Хуси. Історично в Ємені проживала етнічна група, яка дотримувалася вчення однієї з ісламських богословсько-юридичних шкіл — зейдитів. Власне вони й стали основою хуситського руху.
Це утворення знайшло підтримку шиїтського Ірану, перейнявши багато положень із вчення Ісламської революції і ставши частиною «Осі стримування». Вони заявляють, що прагнуть наслідувати «Хезболлу» та мають розвинену пропаганду в підконтрольних ЗМІ. Гасло хуситів промовисте — «Бог великий, смерть США, смерть Ізраїлю, прокляття євреям і перемога ісламу».
Офіційні речники руху заявляють, що гасло слід сприймати фігурально, мовляв, євреям на підконтрольній території нічого не загрожує, але далеко не всі хусити із цим погоджуються. Водночас порядки на захоплених рухом землях вважаються, навіть, толерантнішими до жінок, аніж на решті території Ємену. Хусити протистоять офіційному уряду за його прихильність Заходу й регулярно здійснювали напади на Саудівську Аравію, яку вважають «слугою Вашингтона».
Ємен із 2014 року перебуває в стані громадянської війни. Розпочалася вона тоді, коли після хвилі протестів бойовики хусити та їх союзники взяли контроль над столицею Сана і встановили свій режим. Вони діяли під приводом захисту шиїзму від згубного впливу сунітів, а також як опозиція діючій владі, яку вважали корумпованою і підконтрольною США.
Конфлікт у Ємені швидко став міжнародним. Саудівська Аравія, союзник Ємену та інші арабські країни утворили коаліцію, щоби підтримати офіційний уряд. У 2015 році Ер-Ріяд, навіть, на деякий час ввів у країну війська. Натомість хусити отримали широку підтримку Ірану та «Хезболли». Повністю витіснити хуситів урядові війська не змогли, зокрема й тому, що паралельно бойові дії розпочали інші утворення, тож країну фактично поділили за зонами впливу. Кілька спроб мирних перемовин мали нестійкий ефект. Громадянська війна призвела до глибокої гуманітарної кризи, Ємен — одна з найбідніших країн на планеті.
Територію країни контролює одразу кілька угруповань. Хусити порядкують на Півночі країни, зокрема в гірських регіонах Саада та Амран. Тут проживає приблизно третина населення. Урядові сили контролюють території, населені переважно сунітами. Обидві ці сторони розділили між собою Сани, столицю Ємену. Крім того, південні регіони країни перебувають під владою сепаратистів, які хочуть створити Народну республіку південного Ємену. А ще є бойовики «Ісламської держави», що ворогують з усіма, включаючи хуситів.
Останнім часом хусити та офіційна влада Ємену зберігали спокійні стосунки, які стали можливими в наслідок мирної ініціативи ООН. Але операція «Потоп Аль-Акса» та Тегеран підштовхують їх до нової ескалації. Зараз хусити налаштовані протистояти Ізраїлю та союзникам США в регіоні, таким, як Саудівська Аравія.
Ємен та Ізраїль не має спільного кордону, тож для того, аби дійсно загрожувати Тель-Авіву їм спочатку треба пройти через Саудівську Аравію. Але вони можуть завдавати ударів із великої відстані, пише Defense Express, які проаналізували озброєння єменських хуситів.
На озброєнні бойовиків стоять версії іранських балістичних ракет Ghadr-F, під локалізованою назвою Toufan. Дальність дії таких засобів ураження декларується у 2000 км, бойова частина складає до 800 кілограмів. Одну з такий хусити запустили по Ізраїлю через що ЦАХАЛ змушений був застосувати комплекс протиракетної оборони Arrow 3, що є першим реальним бойовим використанням комплексу. Також уперше в історії перехоплення відбулося поза атмосферою.
Власне, лише Toufan і створює балістичну загрозу Ізраїлю. Під час атаки 31 жовтня хусити цілили по Ейлату — єдиному великому ізраїльському місті на березі Червоного моря. Для того, аби це організувати єменські бойовики застосували ракету, радіус дії якої мав би бути не менш як 1700 км. Інші балістичні ракети іранського виробництва з меншим радіусом ураження: є версія балістичної ракети Rezvan — 1400 км, твердопаливна Khaybar Shekan — 1450 км та Zolfaqar з дальністю до 700 км.
Водночас хусити володіють крилатими ракетами Quds-3 та Quds-4. Повідомляється, що вони мають дальність польоту у 2000 км, чого достатньо, щоб нашкодити Ізраїлю. Є на озброєнні також Shahed-136 з дальність у 2500 км.
Удари хуситів — не те, що може зупинити Ізраїль. А проте сам факт повноцінного входження іранських проксі у війну підвищує ризики ескалації, адже інші сили, такі, як «Хезболла», такими діями хуситів «підштовхуються» до ширшої участі у війні. А ватажки ліванського крила «Осі стримування» не в захваті від такої ідеї, пише Responsible Statecraft.
«Якби Хезболла хотіла скористатися, вона б зробила це відразу після операції ХАМАСу, поки Ізраїль усе ще перебував у вразливому становищі… Повномасштабна війна зараз спричинила б занадто великі втрати, оскільки Ізраїль накопичує війська на півночі, а Сполучені Штати надсилають авіаносці в регіон», — підкреслює одне з джерел видання.
Варто також зауважити, що хусити цілком здатні завадити видобутку нафти й спровокувати економічні негаразди на Заході. Вони у 2019 році здійснили удар на нафтовидобувні потужності Саудівської Аравії і тимчасово скоротив більше як половину видобутку нафти цієї країни. Сполучені Штати тоді заявили, що за нападом стоїть Іран.
Наразі в найбільш скрутному положенні опинилася Саудівська Аравія. Ер-Ріяд від початку конфлікту намагається балансувати між суспільними настроями арабського світу, які однозначно пропалестинські й державними інтересами, які полягають у підтримці гарних стосунків зі США.
«Я вважаю, що проблема полягає в тому, що ця війна може поставити Саудівську Аравію в позицію, коли вона має обрати між США, Ізраїлем та Іраном. Я думаю, що Саудівська Аравія хоче цього уникнути», — сказав Reuters Саудівський аналітик Азіз Алгашян.
Фактично, Ер-Ріяд поставлений перед двома поганими варіантами, щодо того, на чию сторону стати, адже атаки хуситів можливі лише понад територією королівства. Якщо цьому протистояти — це означає виступити проти ХАМАСу, який сприймається втіленням народу Палестини, проігнорувати — те саме, що зрадити США і допомогти Ірану.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.