У березні 2024 року для більшості українських пенсіонерів буде індексовано пенсії. Крім того, підвищено низку мінімальних виплат, а допомога внутрішньо переміщеним особам та малозабезпеченим сім'ям оформлюватиметься за новими правилами. Про це 1 березня пише NV.
Скасування виплат деяким категоріям переселенців (ВПО)
З 1 березня 2024 року набуває чинності постанова уряду, яка скорочує допомогу внутрішньо переміщеним особам (ВПО), залишаючи виплати лише для окремих категорій таких людей. Це рішення мало діяти з 1 лютого, однак початок його втілення відклали до березня.
Після 1 березня автоматично на шість місяців буде подовжено виплати таким категоріям ВПО:
- пенсіонерам, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
- особам з інвалідністю I чи II групи, дітям з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворим дітям (детальний перелік є у постанові Кабміну);
- дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа віком до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків.
Тобто йдеться про найбільш вразливі категорії ВПО, які не мають можливості працювати. Крім того, після подання нової заяви виплати ще на пів року можуть бути продовжені таким категоріям ВПО:
- малолітня дитина, яка прибула в нову громаду без супроводу законного представника;
- вагітна жінка після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності — для жінок, яких віднесено до I—IV категорій осіб, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС);
- людина, яка втратила працездатність, але не має права на пенсійну виплату та /або отримує державну соціальну допомогу (за умови, що середньомісячний сукупний дохід на одну особу в такій сім'ї не перевищує 9 444 грн),
- особи, які доглядають за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, особою, яка досягла 80-річного віку, або за тяжкохворою дитиною;
- якщо людина працездатного віку не працює, але зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна чи така, що шукає роботу, і при цьому в сім'ї є діти, які відвідують садочки, школи, навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.
За заявою можуть розраховувати на виплати деякі категорії батьків, які не мають можливості працювати, доглядаючи дітей:
- На територіях, де ведуться чи можливі бойові дії: особи працездатного віку, які не працюють і доглядають за дитиною віком до 14 років або родини, у яких виховується троє і більше дітей до 18 років (при цьому всі діти проживають в сім'ї і не виховуються в інтернатних закладах) — в обох випадках допомога надаватиметься за умови, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї не перевищує 9444 грн.
- В умовно безпечних регіонах України: родини ВПО, що переселилися в населені пункти, де немає можливості віддати дитину до дитячого садочка, а навчання у школі відбувається онлайн або в змішаному форматі (офлайн та онлайн).
В усіх цих випадках допомога призначатиметься на всіх осіб з числа ВПО у такій сім'ї, але інші члени родини, які не працюють, мають зареєструватися в центрі зайнятості. Якщо вони цього не зроблять, виплата допомоги припиняється через місяць.
Нові заяви для призначення допомоги ВПО можна подавати протягом усього березня 2024 року. Виплати продовжуватимуть на 6 місяців. Йдеться про допомогу в розмірі 2 тис. грн на дорослу людину та 3 тис. грн на особу з інвалідністю чи дитину.
Ідентифікація для пенсіонерів, які отримали статус ВПО ще до вторгнення
До 31 березня 2024 року мають пройти ідентифікацію — тобто уточнення особи — ті пенсіонери-переселенці, які отримали статус ВПО (внутрішньо переміщених осіб) ще до 24 лютого 2022 року.
«Це допоможе державі упевнитися, що виплату отримує саме та людина, якій її призначено», — пояснюють у Мінсоцполітики.
Пенсіонери мають подати заявки на проходження підтвердження особи до 15 березня, щоби працівники Пенсійного фонду України (ПФУ) встигли її опрацювати. Якщо не пройти ідентифікацію до 31 березня, виплата пенсії припиниться.
Пройти ідентифікацію можна у декілька способів:
- за допомогою відеозв'язку — для цього необхідно подати заявку на вебпорталі Пенсійного фонду чи за номером 0800 503 753,
- у будь-якому відділенні Ощадбанку чи сервісному центрі ПФУ;
- в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг ПФУ;
- у закордонній дипломатичній установі України із подальшим відправленням пакета документів поштою чи онлайн.
Нові правила допомоги малозабезпеченим сім'ям
З 1 березня уряд розширив програму допомоги малозабезпеченим сім'ям. Як пояснила перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак, тепер право на таку соціальну допомогу матимуть навіть ті родини, де є працездатна особа, яка не працює і за неї не сплачується єдиний соціальний внесок (ЄСВ).
Йдеться про виплати в період воєнного стану, які призначають на шість місяців.
Зокрема відтепер це стосується родин, які:
- повернулися в Україну після міграції/тривалого (понад 90 днів поспіль) перебування за кордоном і не перебувають на обліку як ВПО, навіть якщо в таких родинах є працездатні непрацюючі особи, які не сплачували ЄСВ (за умови, що звернення за призначенням допомоги відбулося не раніше ніж через 15 робочих днів після такого повернення).
- родини внутрішньо переміщених осіб, які внаслідок переміщення не працювали або не сплачували ЄСВ.
Виплати можуть бути призначені і родині, в якій є кілька непрацюючих осіб. Для цього кожна з них повинна:
- бути зареєстрована у центрі зайнятості як безробітна або перебувати на обліку як така, що шукає роботу на момент подання заяви на призначення допомоги;
- здійснити заходи, що сприяють її зайнятості (наприклад, працевлаштуватися, зареєструватися підприємцем, зареєструватися в центрі зайнятості як безробітний тощо) протягом двох місяців з дня призначення допомоги.
Виплата буде припинена, якщо особа не здійснила вказаних заходів протягом двох місяців з дня призначення допомоги або знялася з обліку в центрі зайнятості. Тоді надходження коштів призупиняється з наступного місяця.
Вимога щодо працевлаштування не застосовується до одного отримувача допомоги з родини, якщо така людина:
- проживає на територіях бойових дій і ця працездатна особа доглядає за дитиною до 14 років або дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю або особою, старше 80 років;
- проживає на території, для якої бойові дії завершені, чи території, що не входять до переліку Мінреінтеграції, але у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти, що розташовані у територіальній громаді, в якій проживає сім'я, відсутні місця або навчання повністю або частково проводиться в режимі онлайн.
Пенсії з 1 березня збільшаться відразу для багатьох українців
Індексація пенсій в березні 2024 року буде проведено згідно з Постановою Кабміну, яка була прийнята 27 лютого. Нею передбачено проведення індексації пенсій з 1 березня 2024 року. А також - підвищення розмірів мінімальних пенсій по інвалідності колишнім військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, збільшення рівня мінімальних пенсійних виплат окремим віковим категоріям пенсіонерів.
Індексація торкнеться понад 10 мільйонів українців. Це - 9,5 мільйонів цивільних пенсіонерів, майже 600 тисяч пенсіонерів силових відомств, майже 100 тисяч "чорнобильців".
Передбачено додаткові гарантії мінімальних пенсійних виплат:
- розмір пенсії непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65 років, мають страховий стаж 35 років чоловіки та 30 років жінки, не може бути нижче 3 370 грн;
- у пенсіонерів, яким виповнилося 80 років, мають страховий стаж 25 років чоловіки та 20 років жінки, розмір пенсійної виплати не може бути нижче 3 370 грн;
- у пенсіонерів віком від 70 до 80 років, мають страховий стаж 35 років чоловіки та 30 років жінки, розмір пенсійної виплати не може бути нижче 3 240 грн;
- пенсіонерам, яким виповнилося 70 років, але їх страховий стаж менше 35 років у чоловіків та 30 років у жінок, мінімальна пенсійна виплата обчислюється в розмірі, пропорційному до набутого страхового стажу, виходячи з розміру мінімальної виплати 3 240 грн;
- у пенсіонерів віком до 70 років, які мають страховий стаж 35 років чоловіки та 30 років жінки, у осіб з інвалідністю І групи, розмір пенсійної виплати не може бути нижче 2 980,00 грн;
- у інших категорій пенсіонерів, які не працюють (незалежно від віку та закону, відповідно до якого призначено пенсію), розмір пенсійної виплати та щомісячної державної адресної допомоги не може бути нижче 2 725,00 грн.
Зауважується, що розмір збільшення пенсії в результаті вищезазначених перерахунків не може бути меншим за 100 грн та більшим за 1500 грн.
Перерахунок пенсій з 1 березня 2024 року буде проведено без додаткових звернень пенсіонерів, за матеріалами пенсійних справ.
Андрій Шабельников висловлює свою точку зору щодо того, що бізнес може вимагати від країни зараз, в умовах війни. Чи це лише припинення тиску, чи можна очікувати на якісь преференції, наприклад, немобілізацію працівників бізнесу, які сумлінно виконують свої податкові зобов'язання? Долучайтеся до нашого відео, щоб дізнатися думку експерта та зрозуміти, які можливості має бізнес у таких складних умовах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: