Пенсії з 1 березня збільшаться відразу для багатьох українців: як розрахувати розмір підвищення

Читать на русском

З 1 березня в Україні передбачено проведення індексації, підвищення розмірів мінімальних пенсій по інвалідності, збільшення рівня мінімальних пенсійних виплат окремим віковим категоріям пенсіонерів

Читать на русском
Пенсії, індексація
З 1 березня в Україні індексують пенсії

З 1 березня в Україні передбачено проведення індексації, підвищення розмірів мінімальних пенсій по інвалідності, збільшення рівня мінімальних пенсійних виплат окремим віковим категоріям пенсіонерів

Індексація пенсій в березні 2024 року буде проведено згідно з Постановою Кабміну, яка була прийнята 27 лютого. Нею передбачено проведення індексації пенсій з 1 березня 2024 року. А також - підвищення розмірів мінімальних пенсій по інвалідності колишнім військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, збільшення рівня мінімальних пенсійних виплат окремим віковим категоріям пенсіонерів.

Які пенсії і виплати індексуватимуть

Постановою “Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році“ визначено, що індексації підлягають пенсії, призначені до 31 грудня 2023 року включно. Зокрема передбачено підвищення розмірів мінімальних пенсій по інвалідності колишнім військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, збільшення рівня мінімальних пенсійних виплат окремим віковим категоріям пенсіонерів.

Індексуватимуть:

  • показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсій, призначених відповідно до законів України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (особам з числа військовослужбовців строкової служби);
  • розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім осіб з числа військовослужбовців строкової служби), з урахуванням розмірів індексації, встановлених з 01.03.2022 та 01.03.2023;
  • мінімальні розміри пенсій по інвалідності особам з інвалідністю з числа військовослужбовців (абз. 2, 3 ст. 22 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»);
  • мінімальні розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи (ч. 3 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»);
  • пенсії за особливі заслуги перед Україною, встановленої реабілітованим борцям за незалежність України у XX столітті в розмірі 4200 грн;
  • розміри пенсій, призначених відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Якими будуть розміри пенсій після індексації

Індексація торкнеться понад 10 мільйонів українців. Це - 9,5 мільйонів цивільних пенсіонерів, майже 600 тисяч пенсіонерів силових відомств, майже 100 тисяч "чорнобильців".

Крім того, з 1 квітня відбудеться автоматичний перерахунок пенсій для 654 тисяч працюючих пенсіонерів з урахуванням оновленого страхового стажу. Також у 2024 році, вдруге поспіль, здійснять індексацію найнижчих пенсій.

"Пенсії буде підвищено майже на 8%. Середній розмір підвищення складе 322 гривень, а середня пенсія зросте до 5 717 гривень. Тобто, попри всі виклики, попри всі труднощі, ми продовжуємо підтримувати наших людей. Не просто проводимо індексацію, але і розширюємо її периметр", - вказав прем’єр-міністр Деніс Шмигаль.

Передбачено додаткові гарантії мінімальних пенсійних виплат:

  • розмір пенсії непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65 років, мають страховий стаж 35 років чоловіки та 30 років жінки, не може бути нижче 3 370 грн;
  • у пенсіонерів, яким виповнилося 80 років, мають страховий стаж 25 років чоловіки та 20 років жінки, розмір пенсійної виплати не може бути нижче 3 370 грн;
  • у пенсіонерів віком від 70 до 80 років, мають страховий стаж 35 років чоловіки та 30 років жінки, розмір пенсійної виплати не може бути нижче 3 240 грн;
  • пенсіонерам, яким виповнилося 70 років, але їх страховий стаж менше 35 років у чоловіків та 30 років у жінок, мінімальна пенсійна виплата обчислюється в розмірі, пропорційному до набутого страхового стажу, виходячи з розміру мінімальної виплати 3 240 грн;
  • у пенсіонерів віком до 70 років, які мають страховий стаж 35 років чоловіки та 30 років жінки, у осіб з інвалідністю І групи, розмір пенсійної виплати не може бути нижче 2 980,00 грн;
  • у інших категорій пенсіонерів, які не працюють (незалежно від віку та закону, відповідно до якого призначено пенсію), розмір пенсійної виплати та щомісячної державної адресної допомоги не може бути нижче 2 725,00 грн.

Зауважується, що розмір збільшення пенсії в результаті вищезазначених перерахунків не може бути меншим за 100 грн та більшим за 1500 грн.

Перерахунок пенсій з 1 березня 2024 року буде проведено без додаткових звернень пенсіонерів, за матеріалами пенсійних справ.

Як в Україні розраховується коефіцієнт індексації

В Міністерстві соціальної політики пояснили, що для забезпечення індексації пенсій щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії.

Попри невизначеність із міжнародною допомогою, уряд не відмовився від проведення перерахунку пенсій. Але замість обіцяного раніше 13-відсоткового підвищення, пенсії збільшать лише на 7,9%. У Мінсоцполітики пояснили, що відсоткове співвідношення вираховували, беручи до уваги офіційні показники розвитку економіки у 2023 році. Інфляція склала 5,1%, а середня заробітна плата, з якої сплачено страхові внески, зросла на 7% (14 308 грн 46 копійок — у 2023 році, і 13 376 гривень 21 копійка — у 2022 році).

"Таким чином, показник індексації пенсій становитиме 7,9 % ((5,1% + 10,72 %) /2)", - йдеться в пояснювальній записці Мінсоцполітики.

Мінімальний розмір підвищення не має бути меншим за 100 гривень, максимальний не перевищуватиме 1 577 гривень.  З 1 липня 2024 року пропонується проіндексувати пенсії держслужбовцям, народним депутатам, науковцям, працівникам органів місцевого самоврядування. Також проєктом пропонується здійснити щорічний автоматичний перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам. Крім того, у 2024 році вдруге перерахують найнижчі пенсії.

Керований режим індексації

Сума індексації визначається для кожного пенсіонера окремо та залежить від того, коли призначена пенсія, проведених перерахунків, розмірів підвищення пенсій, інших обставин. Якщо дуже узагальнено, то: чим більше людина отримувала — тим більшою буде її індексація. Адже +7,9% до пенсії розміром, скажімо, 3,7 тис. грн, буде значно менше, ніж до пенсії у 9 тис. грн.

Але з цього правила є декілька винятків. По-перше, індексація не пошириться на осіб, які вийшли на пенсію менш як три роки тому. На думку посадовців, такі пенсії ще не встигли «застаріти». Таким чином, людям, які отримали виплати в минулому, і навіть у 2022 й 2021 роках, виплати на 7,9% не підвищать. Їм «світить» максимум 100 грн, які уряд пообіцяв кожному гарантовано.

Друга категорія, для яких березнева індексація відбудеться не на загальних підставах, — це громадяни, які отримують надвисокі пенсії — понад 19 тис. грн. Річ у тім, що уряд запровадив тимчасові обмеження на максимальний розмір індексації пенсій. Доплата не має виходити за межі 1 577 тис. грн для всіх отримувачів пенсій і страхових виплат, незалежно від категорії.

«Таке обмеження дасть змогу справедливіше розподілити наявний фінансовий ресурс на здійснення індексації та забезпечити підвищення пенсій для громадян, які отримують найменші виплати», — пояснюють в міністерстві.

Збільшити розмір індексації можна, але тільки через суд

Якими б благородними намірами не прикривався уряд, юристи виступають проти ручного керування індексацією, і запевняють, що такий підхід є нічим іншим, як дискримінацією прав людини.

«Індексація — це такий механізм, який, згідно закону, проводиться щорічно і в результаті якого мають збільшуватися соціальні виплати населенню, у тому числі пенсії. Дії ж Кабміну, за якими індексацій позбавляють окремі категорії або проводять її в неповному обсягу, є несправедливими і суперечать закону України 1058, який регулює питання індексації», — підкреслює адвокат Іван Хомич.

За його словами, українці, які виходили на пенсію у 2020, 2021, 2022 та у 2023 роках, можуть відстояти своє право і підвищити розмір пенсії. Щоправда, така можливість є тільки через суд. Втім, як показує практика, у даному питанні суд здебільшого приймає сторону позивача і ухвалює рішення на його користь.

Якщо звернутися до суду за цивільною індексацією, розмір збільшення пенсії може бути суттєвим. За розрахунками Івана Хомича, залежно від року виходу на заслужений відпочинок, пенсія може бути збільшена від 19,7% до 51%.

«На 51% можна збільшити пенсію тим пенсіонерам, які вийшли на пенсію у 2020 році. Тому що ваша пенсія не індексувалася найдовше — аж 3 роки. Тим, хто вийшов на пенсію у 2021 році, можна збільшити виплати на індексацію на понад 40% (14% — збільшення 2022 року, 19,7% — те, що закладалося у 2023, 7,9% поточний показник). Тим, хто виходив на пенсію у 2022 році, пенсія може бути збільшена на 19,7%. І це без урахування 7,9%, на які має збільшитися пенсія у 2024 році», — проінформував адвокат.

Так само можна домогтися зняття максимального розміру індексацій. Це дозволяє рішення Конституційного суду. Ба більше, юрист наголошує, що можна відсудити собі заборгованість за попередні періоди, коли індексацію не було проведено.

«Вже є десятки рішень, коли пенсіонери добиваються виплат. За моїми відчуттями, у 2024 році таких справ стане значно більше», — резюмував Іван Хомич.

Як відстоювати своє право

Адвокат Юридичної компанії «Арес» Владислав Зайцев погоджується, що випадки, коли органи пенсійного фонду з тих чи інших причин не проводять індексацію пенсії, непоодинокі. Для вирішення проблеми експерт радить, насамперед, звернутися з заявою до ПФУ про здійснення перерахунку у результаті індексації.

«Іноді це допомагає, ПФУ визнає свою помилку та проводить перерахунок. Якщо ж ні, то вихід один — звертатися до суду», — каже Владислав Зайцев.

Щоб звернутися до суду, потрібно написати позовну заяву, до якої додати:

  • паспорт,
  • РНОКПП,
  • протоколи про розрахунок пенсії,
  • відповідь з ПФУ щодо перерахунку пенсії.

При цьому необхідно сплатити судовий збір, який станом на 2024 рік становить 1 211,2 грн за одну позовну вимогу. Проте, якщо у позивача є підстави для звільнення від сплати збору (ст. 5 Закону України «Про судовий збір»), про це треба зазначити у позовній заяві, та, як наслідок, судовий збір не вимагається.

Проте, адвокат наголошує, що перед будь-яким зверненням до суду потрібно здійснити аналіз документів. Це потрібно для того, щоб оцінити перспективи судового процесу, чи можливо отримати позитивний результат тощо.

«Якщо ж буде дійсно встановлено, що ПФУ протиправно не проводить індексацію, звертатися до суду варто. У будь-якому разі індексація — це підвищення пенсії. Отже, результатом судового процесу може бути отримання пенсії у більшому розмірі», — резюмував експерт.

Стало відомо, що урядова зустріч між президентами України та Польщі відбудеться 28 березня у Варшаві. Чому зустріч запланована на більш ніж місяць наперед, і що очікувати від цього зіткнення поглядів? Павло Коваль поділиться своїми думками з цього приводу. Приєднуйтесь до перегляду, щоб дізнатися більше.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.