Викрадення, обшуки, інформаційна ізоляція: як живуть українці під окупацією рф у Луганській області

Читать на русском

Окуповані території відкочуються на десятки років

Читать на русском
Викрадення, обшуки, інформаційна ізоляція: як живуть українці під окупацією рф у Луганській області

Окуповані території відкочуються на десятки років

Викрадення громадян з проукраїнською позицією, обшуки у будинках мешканців, мародерства у школах та лікарнях – загарбники так званої «луганської народної республіки» продовжують встановлювати свої «порядки» на тимчасово окупованих територіях Луганської області після 24 лютого

Раніше ми розповідали про те, як пройшов перший місяць життя населення в окупації (армія рф і «лнр» зайшли в населені пункти Луганщини на початку березня).

В окупованих містах і районах так звана «влада лнр» почала робити абсолютно все те, що підвладне і «другій армії світу». Але для початку взялися за ветеранів АТО/ООС та громадян із проукраїнською позицією. Загарбники приїжджали до них додому та відвозили у невідомому напрямку. За кілька днів громадян повертали, а потім усе повторювалося знову і знову. За місцевими розповідями, патріотів України тримали у підвалах, допитували і змушували співпрацювати з «лнр». З деякими записували відео, де затримані говорили про те, що їм наказували.

З середини березня розпочалися обшуки у дворах та будинках місцевих. Своєю історією з нами поділилися Микола та Алевтина (імена з метою безпеки змінені). Пенсіонери живуть у невеликому селі. Подружжя займалося справами по господарству, як раптом у їхнє подвір'я зайшли непрохані гості – 5 осіб у військовій формі з білими стрічками на коліні та руці. Микола та Алевтина одразу здогадалися, з якою метою прийшли військові, адже вже чули про них від жителів із сусідніх сіл. Окупанти одразу запитали, скільки людей проживає в будинку та де всі зараз перебувають (як виявилося, у загарбників на руках були списки із зареєстрованими людьми за кожною адресою).

П'ять військових розбрелися по всьому дворі: хтось пішов у сарай; ще один – у гараж; хтось поліз на горище, спустився у льох; поза увагою, звичайно, не залишили і будинок. За 15 хвилин окупанти обійшли та оглянули абсолютно все. У будинку вивертали одяг із шаф, заглядали в холодильник та морозильну камеру, оглядали кожну тумбочку. Здавалося б, могли виникнути труднощі, щоб залізти на горище, бо у пенсіонерів були зламані сходи, але ні – військовий спритно застрибнув. Не залишився поза увагою і старенький ВАЗ, рашисти оглянули кожну щілину навіть під капотом.

Після обшуку військові почали допитувати пенсіонерів. До Миколи чіплялися з питаннями: «Чи не служили ви раніше в АТО?». Після негативної відповіді прямо почали запитувати хтось у селі «неблагонадійний», хто підтримує Україну і хто проти влади «луганської народної республіки». Разом з обшуком та допитом уся «спецоперація» у рашистів зайняла близько 30 хвилин. Алевтина зазначає, що аж надто уважно окупанти вишукували щось схоже на українську військову форму, наркотичні речовини, якусь зброю чи патрони.

У попередньому матеріалі ми також говорили про те, що нині окуповані райони Луганщини спеціалізувалися на сільському господарстві та землеробстві. «Сюрпризи» загарбники приготували і для аграріїв. Влада «лнр» змусила їхати до Луганська агрофірми та перереєструвати підприємства. З технікою зробили «поблажку» – запевнили, що приїдуть спеціальні служби самі та зареєструють все на номери «лнр». Знайшли окупанти застосування і врожаю, який буде у 2022 році – зерно продадуть та виплатять зарплати вчителям, медикам та держслужбовцям. Зараз ці категорії працюють «на волонтерській основі».

А ось школи та лікарні помітно спорожніли. Загарбники рф і «лнр» «звільняють» школярів і пацієнтів від усього, що необхідно для отримання знань і медичної допомоги. Рашисти вивозять сучасну техніку: комп'ютери, інтерактивні дошки з проєкторами, томографи, апарати УЗД, стоматологічні крісла Луганськ або у рф. Керівник Луганської ОВА Сергій Гайдай зазначає: «Окупанти шоковані тим, що тут розвивалися освітня та медична реформа. Вони навіть не розуміють, як користуватись новим обладнанням, адже самі застрягли на рівні розвитку ще 2014 року, якщо навіть не раніше».

Викрадення, обшуки, інформаційна ізоляція: як живуть українці під окупацією рф у Луганській області 1

Викрадення, обшуки, інформаційна ізоляція: як живуть українці під окупацією рф у Луганській області 2

В останні два тижні жителі окупованих районів стали скаржитися на неможливість зайти до популярних соцмереж Фейсбук, Інстаграм, Твіттер. Як виявилося, спочатку загарбники «лнр» відключили їх, а потім взагалі заборонили у всій «республіці», щоб у мешканців не було можливості дізнаватися правдиву українську інформацію. Поки що громадяни вихід знайшли – використовують VPN. Але чи так довго триватиме – невідомо.

Загалом життя в так званій «лнр» почало нагадувати радянський союз. Так, «влада лнр» повертає назви вулиць, які були до 2014 року. Про ціни в магазинах люди кричать, вони втричі-вчетверо вище, ніж були до окупації. Якість продуктів також залишає бажати кращого.

Відносно подешевшало паливо: бензин та дизель від 20 до 25 грн, газ – 11,3 грн. Комунальні послуги дуже не змінилися, крім ціни на знаменитий природний газ. «Блакитне паливо» для населення коштуватиме від 3,51 до 5,5 рубля за кубометр; електрика - від 1,56 до 3,21 руб/кВт, тариф на водопостачання у кожному населеному пункті різний - від 76,7 до 187,27 рублів.

Протягом двох з половиною місяців виявилося дуже багато колаборантів, які погодилися працювати у так званій «народній міліції «лнр», «прокуратурі», очолювати «адміністрації», школи та лікарні. Серед місцевих жителів також є чимало зрадників – громадяни збирають інформацію на своїх односельців та здають їх окупантам. Але всі ми пам'ятаємо і чітко розуміємо, що кожен з них понесе відповідальність. Тому, як тільки повернеться Україна, а вона обов'язково поверне всі свої території – зрадникам доведеться тікати лише у рф, щоб урятувати свої життя.

Викрадення, обшуки, інформаційна ізоляція: як живуть українці під окупацією рф у Луганській області 3

Викрадення, обшуки, інформаційна ізоляція: як живуть українці під окупацією рф у Луганській області 4

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.