Експертам UEFA буде непросто визначитися із переможцем
UEFA у четвер оприлюднила перелік гравців, які претендуватимуть на звання Кращого гравця сезону. На прізвища навіть натякати не треба: номінанти Мессі, Холанд та де Брюйне. Але перед тим, як розглянути, чому саме вони - давайте подивимося, хто ще міг потрапити у шорт-ліст. А наприкінці спробуємо спрогнозувати, кому дістанеться нагорода?
Почнемо з методики, бо її розуміння впливає на те, як саме обирають кращих гравців. Тут не драфт і не TOTS в FIFA. Процедура цікавіша і, можливо, менш заангажована.
Спочатку список кандидатів складає група технічних експертів UEFA на основі результатів, показаних гравцями у сезоні, що минув. При цьому, беруть досягення як на рівні клубу, так і збірної, що потім зіграє чималу роль. Далі до голосування стають журі. Це, зокрема, тренери клубів, які грали на груповому етапі усіх єврокубків (ЛЧ, ЛЄ та ЛК) в розіграші 2022/23. А також - тренери чоловічих європейських збірних і спортивні журналісти УЄФА. Найбільш об’єктивними були, напевне, тренери, бо їм заборонено голосувати за футболістів своєї команди чи збірної.
Кожен називав свою трійку. За перше місце нараховувалося п'ять балів, за друге – три, за третє – один. Підсумковий результат - загальна кількість балів, отриманих під час голосування тренерів та журналістів. Топ-трійку за балами не називають, але ми знаємо, хто там. Це два гравці Манчестер Сіті - Ерлінг Холанд (Норвегія) та Кевін де Брюйне (Бельгія). А ще - гравець ПСЖ, Інтер Маямі та збірної Аргентини Ліонель Мессі.
Почнемо з самого низу та пройдемося по досягненнях у сезоні всіх претендентів початкового списку.
11. Хесус Навас (Севілья та збірна Іспанії)
37-річний іспанець від журі набрав 6 балів. Хоча його сезон був насиченим на ігри. Попри значний вік, захисник лишається основою і Севільї, і збірної Іспанії. У минулому сезоні в нього загалом 32 гри в Ла Лізі, 12 у єврокубках, 5 у Кубку та дві з двох за національну команду в Лізі Націй. Голів немає, але шість асистів.
Особистий здобуток він може вписати тільки за Лігу Європи. З ЛЧ команда без варіантів вилетіла ще в групі, там Навас не був активним учасником подій. А от у турнірі рівнем нижче не пропустив жодного матчу та заслужено є одним з авторів чергового переможного турне. Заграли його і на Суперкубок проти МанСіті, де він особливо не відзначився та не допоміг команді зняти закляття. А в Ла Лізі Севілья взагалі провалилася, де є і його вина.
Хесус Навас - приклад стабільної витривалості протягом багатьох років. Захист при ньому цього сезону був непоганим, але не ідеальним, аби претендувати на щось вище, ніж місце поза Топ-10.
10. Алексіс Макаллістер (Брайтон/Ліверпуль та збірна Аргентини)
Відкриває десятку Макаллістер. Зростанню з Брайтона у Ліверпуль передувала затяжна серія оренд у рідній Аргентині. Можливо, саме там його і побачили як кандидата для національної команди. Цього сезону півзахисник був став там майже незамінним і саме він віддав у фіналі пас на ді Марію.
В АПЛ Алексіс загравався набагато більше: він пропустив тільки 3 матчі, при цьому більшість відіграв на повну, тобто Макаллістер впевнений гравець основи. Там йому вдалося забити десять м’ячів при двох асистах. У Кубку Англії аргентинець став одним з кращих, особливо в матчі проти Ліверпулю на стадії 1/16-ї та у півфіналі, де Брайтон майже здолав МЮ. Така віддача і стала дзвіночком для Ліверпуля: опорника придбали влітку за 42 млн євро. Саме там він зможе відчути смак єврокубків - стартуватиме у Лізі Європи.
У Макаллістера є потенціал, це молодий та проривний гравець. Від суддів у цьому голосуванні він набрав 12 очок. Але якщо він продовжить в тому ж дусі, то може здертися і вище та нав’язати боротьбу за звання гравця сезону.
9. Деклан Райс (Вест Хем/Арсенал та збірна Англії)
Ще один представник АПЛ і ще один півзахисник, який змінив прописку влітку. Багато хто вважає трансфер Райса в Арсенал за 117 млн євро занадто переоціненим, але канонірам ну дуже потрібен був гравець в центр поля. Тим паче - Деклан, як і всі представники цього топу, гравець основи і від цього набуває більшої вартості.
У сезоні 22/23 англійцю є чим пишатися. У нього 37 (!) матчів за Вест Хем в АПЛ (статистика 4+1) і також майже всі він відіграв по 90 хвилин. Разом з клубом йому вдалося дійти до фіналу та виграти Лігу Конференцій. У Кубку все не так вдало - дві гри та виліт. За гру у збірній йому також високих оцінок марно було чекати. Там Англія вилетіла ще у чвертьфіналі, а у Райса жодної результативної дії. Тому наразі 9-те місце - це те, що чудово показує гру та потенціал 24-річного півзахисника. Із новим клубом він зможе претендувати одразу на кілька турнірів, а відтак - і на підвищення своєї цінності як гравця.
8. Марцело Брозович (Інтер/Аль-Наср та збірна Хорватії)
30-річний півзахисник минулого сезону залишався одним з опорних стовпів Інтера. У Серії А в нього 28 матчів (3+5), ще три - в Кубку Італії. Хорватія за його участі також досягла значного успіху. Брозович був майже незамінним гравцем: лише проти Бразилії замість нього вийшов Оршич під серію пенальті, а проти Аргентини все було вирішено вже в першому таймі. Ліга Чемпіонів - його кращий перфоманс. Жодного матчу без хорвата не було (окрім пропущених через проблеми з м’язами у жовтні). Однак, більше його загравали ближче до фіналу. Чим більшим ставало навантаження - тим більшим був ігровий час.
За оцінками журі, Брозович набрав 20 балів. Те, що він потрапив у перелік - справжнє визнання, попри те, що Марцело став жертвою одразу кількох травм за один сезон. Йому вдавалося швидко відновитися - та за лічені тижні вийти на свій кращий рівень, принаймні у Серії А. Досягнення - фіналіст ЛЧ, переможець Кубку Італії та бронза в чемпіонаті. Брозович продовжить сезон в Аль-Насрі. Неоднозначне рішення для кар’єри, але для італійців продати вже вікового гравця за 18 млн євро - гарне завершення 9-ти річної співпраці.
7. Лука Модрич (Реал та збірна Хорватії)
Найстарший гравець серед номінантів. Незмінний капітан та лідер і збірної Хорватії, і мадридського Реалу. Модрич залишається головним активом, хоч і грає відчутно менше. Його присутність у складі автоматично дає команді моральні сили на боротьбу за результат. Сам хорват і досі демонструє чудову статистику: в нього 33 матчі у Ла Лізі, де 4 голи та 3 асисти; дві передачі в 4-х матчах Кубку. Звідси - черговий Кубок Іспанії. У збірній Лука також основний гравець, це три голи в Лізі Націй та сім матчів на чемпіонаті світу, де під його керівництвом команда виборола бронзу.
В інших турнірах не все так добре. Суперкубок взимку Реал програв Барселоні, Ла Лігу також програли каталонцям, коли були питання до гри всієї команди. А в Лізі Чемпіонів королівський клуб із Модричем у складі створив диво проти Ліверпуля, та нічого не зміг показати проти Манчестер Сіті. Тому, на ці турніри в нього не було навіть надій. Чи гратиме Модрич наступного сезону так само активно? Здається, що так. Чи підніметься він вище в наступному рейтингу? Скоріше ні. Але центр поля заброньований під хорвата у топовому клубі і на найближчий рік.
6. Кіліан Мбаппе (ПСЖ та збірна Франції)
Найбільш неоднозначна постать у цьому переліку. Мбаппе - один з тих, хто підібрався до топових місць цього рейтингу та, напевне, заслужено не потрапив на верхівку. Якщо розцінювати його як гравця - то в цьому аспекті все чудово і навіть відмінно. Якщо розцінювати Кіліана як людину - краще б ми не знали, що там з ним відбувається.
В оцінках журі Мбаппе показав відчутний відрив: 82 бали проти 33-х у Модрича. У форварда відмінна результативність у Лізі 1: 29+6 у 34-х матчах Ліги 1. Кубок Франції взагалі міг стати його фірмовим турніром. 5 голів у ворота Пе-де-Кассель, заявка на суперуспіх - але травма, Марсель та виліт вже в 1/8. Ліга Чемпіонів цього сезону також була не для ПСЖ - 8 ігор у ЛЧ, 7 голів та 3 асисти. Але - команда результат після групи не дала, а сам француз залишився непоміченим проти Баварії. У збірній справи були покраще: Мбаппе залишався головною зброєю Франції, і його перфоманс у фіналі міг забрати у Мессі тріумф. Але, не вдалося: виграла Аргентина. Як підсумок сезону - тільки внутрішній чемпіонат та срібло ЧС. Ім’я Кіліана підняло його в цьому рейтингу, його вплив на гру марно заперечувати. Але поза межами поля Мбаппе не показує себе як ще й гарного гравця. Тому, за цим показником він точно набрав би штрафних балів.
5. Родрі (Манчестер Сіті та збірна Іспанії)
Відкриває представництво підопічних Пепа Гвардіоли Родрі. Іспанець провів диво-сезон. В АПЛ, навіть у команді Пепа, де постійно йде пошук різноманіття, Родрі провів аж 36 матчів! Не грав він тільки проти Юнайтед і Брентфорду. В усіх інших іграх іспанець забив два голи, але більше був корисний як плеймейкер: він поступово доростає до рівня де Брюйне (вже 6 асистів за сезон, найбільший показник з моменту дебюту в МС). У Лізі Чемпіонів в нього 12 матчів і 2 голи - до цього ще повернемось.
The 2022/23 Player of the Season 🙌#UCLfinal || #UCL pic.twitter.com/k47YoElORS
— UEFA Champions League (@ChampionsLeague) June 11, 2023
Збірна більш провальна: там Родрі був основним та незамінним гравцем в усіх матчах, але на ЧС Іспанія ледь вийшла з групи та вилетіла по пенальті від Марокко. У півзахисника черга до удару не дійшла. Однак титули, які прийшли потім, з легкістю затьмарять все негативне враження від національної команди. Виграні турніри треба перераховувати з особливою повагою: АПЛ, Кубок Англії, Ліга Чемпіонів. Золотий требл, до якого Родрі доклався особисто: саме на його рахунку вирішальний гол у ворота Інтера в тому фіналі. Не дивно, що від журі півзахисник набрав 110 балів. Ось тут саме розкривається ігрова майстерність та взаємодія з командою.
4. Гюндоган (Манчестер Сіті/Барселона та збірна Німеччини)
Людина, яка стала основною у команді Пепа ближче до завершення його кар’єри в Англії. Хто згадає, що після приходу до Сіті, німець відіграв в АПЛ усього 10 ігор? А от потім - стабільні 27+. І хоча піковим сезоном був 20/21, і з часом показники впали, Гюндоган став тим гравцем, який може відчути момент у дуже потрібний час. Один його гол у фіналі проти МЮ чого вартує!
У збірній Німеччини на Гюндогана вже не розраховують так сильно, як це робить Сіті. Він відіграв усі три матчі, але жодного на повну. Це, мабуть, і стало одним з чинників вильоту команди ще на етапі групи. А от в АПЛ цього сезону Ілкай має 31 матч (8+4), у Кубках - ще 7 (та два голи). Ліга Чемпіонів - особливо фінальна стадія - жодного матчу без німця. У плей-оф півзахисника замінили тільки двічі: проти Лейпцигу (аби не добивав команду) та проти Реалу (бо сів на картку). Тому кубок ЛЧ - одна з головних його перемог. Журі виставили Ілкаю 129 балів. Серед його колекції тепер - Золотий требл. Німець залишиться яскравим спогадом про чемпіонський сезон Сіті і тепер пішов шукати добра у Барселоні. Хоча, за увесь внесок у результат, маленький Суперкубок УЄФА йому теж варто подарувати. Хоча б як шматочок торта.
Тут без місць, адже їх поки не роздавали. Тому далі ми наведемо власний прогноз, як розподілили б футболістів.
3. Ліонель Мессі (ПСЖ/Інтер Маямі та збірна Аргентини)
Мессі, безумовно, створив головну казку своєї кар’єри - нарешті виграв Чемпіонат Світу. Раділи цій події, мабуть, усі мешканці планети, а не тільки Аргентини. І це ваговий внесок у його власний фонд трофеїв. На користь нападника скаже і його феноменальна витривалість - усю весну Ліонель відбігав за ПСЖ всі матчі по 90 хвилин, лише проти Труа не зіграв через дискваліфікацію. Забивав він не так багато, тільки 16 м’ячів, але віддав стільки ж асистів. Заміна позиції для гри дала своє. У ЛЧ, як ми вже казали, здобутків у парижан немає, так само як і в Кубку. Тому до престижного титулу чемпіону світу можна додати лише “черговий переможець Ліги 1”.
Але чому Мессі у нашому прогнозі лише третій? Тут все досить просто: вже кілька разів ми бачили необ’єктивність виставлення оцінок з боку і УЄФА і ФІФА, тим паче - в особистих нагородах. А мем “пенальті для Аргентини” - це взагалі залізна історія для Ліонеля. Так, у вже немолодий футбольний вік він продовжує розривати (спочатку Францію, тепер - МЛС), але вже час дати дорогу іншим зіркам. Мессі зібрав чимало командних та незліченну кількість персональних нагород. Але одночасно з ним грають ті, хто за цими нагородами йде не один рік і лишається позаду. Тому, вшанувати Лео трійкою кращих, на наш погляд, найліпший варіант.
2. Ерлінг Холанд (Манчестер Сіті та збірна Норвегії)
Ультразірка світового футболу, неймовірний фізично гравець та вибір номер 1 всіх фанатів Фентезі-ліг - звісно Ерлінг Холанд. У свій перший сезон в англійському гранді йому вдавалося все: рекордбрейкер в АПЛ (серед яких відзначимо найбільшу кількість голів за сезон), кращий бомбардир ліги (36 м’ячів), кращий бомбардир ЛЧ (12 влучних ударів), пента-трик в єврокубках (могло бути і більше), купка рекордів і на міжнародній клубній арені... Перелічити все, чим Ерлінг закохав нас у себе не вистачить і ночі. І навіть коли здавалося, що все - він більше не забиває та вже не може нічого зробити, Холанд казав “потримайте мою моркву” і оформлював черговий хет-трик.
Але чому не він на першому місці? Звісно, норвежець стане зіркою футболу і найближчим часом (а може і цього року) отримає Золотий м’яч. Проте, він не гравець фіналів. Феноменальні здібності - відрив на швидкості, пресинг, атлетичні голи - всього цього ми не побачили у вирішальних фіналах за сезон. Ані в Кубку, ані в ЛЧ, ані навіть вже Суперкубку цього сезону. Тому, Холанд має додати, аби з ікони Сіті у Золотому треблі перетворитися ще й на героя останніх матчів.
1. Кевін де Брюйне (Манчестер Сіті та збірна Бельгії)
Наш вибір для нагороди - Кевін де Брюйне. З року в рік бельгієць як вино - у клубному футболі стає тільки кращим. За Манчестер Сіті у нього вже згаданий Золотий требл (оцінили, скільки в рейтингу було гравців МС?), зі збірною не так все яскраво, але він, як і Гюндоган, був більш корисним саме для клубу. Капітан Сіті прийшов до першого за вісім років кубку ЛЧ, а його роль на полі неможливо непомітити. Через травми та інші проблеми зі здоров’ям, де Брюйне провів не так багато повних матчів. Але коли він виходив - тільки встигайте ноги підставляти. Шикарні гольові паси летіли в усі сторони (16 асистів в АПЛ та 7 в єврокубках), а голи хочеться передивитися на повторі (таких у нього цього сезону лише 10, але кожен яскравий). Саме тому особиста гра, помножена на величезний внесок у результат команди, і поставили Кевіна де Брюйне на перше місце нашого рейтингу Кращого гравця сезону.
Хто стане тим кращим гравцем і чи збудеться наш прогноз? Це ми дізнаємося вже за півтора тижні. 31-го серпня, під час жеребкування групового етапу Ліги Чемпіонів назвуть і топ-футболіста.
Раніше ми анонсували старт нового сезону в італійській Серії А. Також ми розповідали, чому Хосеп Гвардіола розніс FIFA та UEFA в мотлох після Суперкубку UEFA.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.