Видача повістки на роботі: що буде при відмові підписувати

Читать на русском

Адвокат дає корисні поради про те, як уникнути кримінального провадження під час мобілізації

Читать на русском
Повістки в Україні
Якщо працівник відмовляється брати повістку, вручену за місцем роботи: що через це буде

Адвокат дає корисні поради про те, як уникнути кримінального провадження під час мобілізації

В Україні триває масова мобілізація в ЗСУ, повістки можуть вручати будь-де, в тому числі і на робочому місці. Адвокати діляться корисними порадами, пояснючи, що буде, якщо відмовитись підписувати повістку та яким чином уникнути відкриття справи за ухилянство. 

Ситуацію в коментарі "ТСН" прояснила юристка Марина Бекало. Жінка розповіла, на що варто звертати увагу керівнику підприємства і працівнику в разі отримання повісток.

За словами Бекало, у роботодавців, вимушених видавати повістки власним співробітникам, є чітко передбачений порядок дій згідно з законодавством України. Так, якщо голова підприємства отримав розпорядження від ТЦК, він зобов’язаний зробити наступні речі:

  • видати працівникові розпорядження, оповістивши його про виклик до ТЦК, отримати підпис про оповіщення та в триденний строк повідомити інформацію до військкомату;
  • вручити робітнику повістку;
  • якщо працівник перебуває у відрядженні, відпустці або на лікарняному, роботодавець має письмово сповістити про це ТЦК;
  • забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям працівника до військкомату.

На цьому обов’язки та відповідальність роботодавця закінчується. Більше він нічого робити не зобов'язаний. Якщо працівник не явиться за повісткою, то відповідальність нестиме виключно він, а не начальник.

Якщо ви відмовляєтеся підписувати повістку

Роботадавцеві, втім, краще зафіксувати факт відмови працівника підписувати сповіщення про виклик до ТЦК. Також можна скласти відповідний акт (але це не є обов’язковим). В будь-якому разі слід розуміти, що повістка вважається врученою навіть при відмові її підписувати. Однак в такому випадку робітник несе лише адміністративну відповідальність, за якою передбачено штраф від 3400 до 5100 грн. 

"Кримінального правопорушення за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації в такому разі не буде, якщо військовозобов’язаний не пройшов військово-лікарську комісію, яка б визнала його придатним до військової служби", - каже Марина Бекало.

Взагалі, саме висновок ВЛК грає ключову роль в тому, чи заберуть вас до лав ЗСУ. Без проходження комісії ніхто нікого нікуди призвати не може. А от у випадку, коли ви пройшли комісію і після цього не з’явилися за повісткою - тоді наступає вже кримінальна відповідальність. Таку справу можуть передати до суду, максимальна санкція за ухилянство складає до 5 років за ґратами. Втім, як показує практика, досить часто судді призначають умовні терміни. 

Раніше ми писали, що мобілізація в Україні може бути під загрозою. "Інформатор" також розказував, чому за словами воєнкомів повістки масово роздають саме на вулицях

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.