Від “не все так однозначно” до “воєнного злочину росіян”: як руйнацію Каховської ГЕС описують іноземні ЗМІ

Переважна більшість впливових видань погоджується, що найбільшу вигоду від катастрофи отримає країна-окупант

Світові медіа
Політкоректність заважає говорити прямо

Світові медіа не могли оминути своєю увагою катастрофу, до якої спричинив вибух на Каховський ГЕС. Західна преса обережна у своїх висновках, але схиляється до думки, що найбільшу вигоду від ситуації отримає москва. Водночас польські ЗМІ більш прямолінійно заявляють свою позицію та обвинувачують росію у воєнному злочині. Частина європейських політиків теж висловилася про катастрофу

Німецькі ЗМІ

Німецьке видання Tagesspiegel, описуючи катастрофу, намагається займати звичну для західних видань зважену позицію, тому говорить, про «різні версії», які озвучує Україна та росія. Водночас у медіа доходять висновку, що більше в ситуації зацікавлена росія.

«Якщо дивитися на те, хто може бути зацікавлений у підриві, то з військової точки зору це, швидше за все, росія. Адже повінь щонайменше на кілька тижнів унеможливила наступ українських військ через Дніпро. Проте повені з боку, який контролює росія, набагато гірші, ніж із боку України. Змиваються і російські оборонні споруди, побудовані на березі річки», — пише видання.

Міни в Дніпрі
Повінь повимивала російські міни. Фото: "Херсонщина моніторинг"

De Welt пише, що важко визначити з усією впевненістю, хто відповідальний за підрив греблі на Каховській ГЕС. Водночас експерт видання, політичний радник Ніко Ланге, вважає, що російське командування було більш вмотивоване до таких дій. За його словами, це «акт відчаю». Цієї ж думки автори Der Spiegel, займаючи збалансовану позицію, вони стверджують, що росія таким чином прикрила від українських збройних сил великі території на півдні.

Видання Bild потрапило в скандал. Спочатку воно опублікувало новину під заголовком «Росіяни підірвали велику греблю в Україні». Однак згодом заголовок змінили на більш нейтральний. За теперішньою версією, «Величезна гребля вибухнула в Україні».

 Британська преса

А от британське інформагентство Reuters так сильно намагалося бути політкоректним, що вийшло за рамки пристойності. По суті, воно поставило знак рівності між рф та Україною.

«Україна звинуватила росію в підриві греблі зсередини, свідомому здійсненні воєнного злочину. Представники російської сторони озвучили протилежну думку, звинувативши Україну. Інші вважають, що гребля вибухнула сама», — йдеться в матеріалі Reuters.

Наступ ЗСУ
Росія оголосила, що ЗСУ розпочала контрнаступ. Фото: Finansial Times

На це відреагував міністр зовнішніх справ Дмитро Кулеба. Він опублікував свою позицію на сторінці у twitter.

«Обурливо бачити повідомлення деяких ЗМІ про те, що «Київ і Москва звинувачують один одного» в руйнуванні Каховської дамби. Це ставить факти та пропаганду в один ряд. Україна переживає серйозну гуманітарну та екологічну кризу. Ігнорувати цей факт означає грати в російську гру «не все так однозначно»», — пише міністр.

The Guardian акцентує на тому, що Каховську греблю вважали потенційною мішенню росіян від початку війни через її стратегічне значення, і через шкоду, яку може завдати її руйнування. Видання зазначає, що інформація про закладання вибухівки на греблі була ще восени.

«У жовтні, коли Україна перебувала в розпалі повернення значної частини окупованого Херсона, Володимир Зеленський закликав Захід попередити hосію, щоб вона не підривала дамбу, попереджаючи, що це затопить значну територію півдня України. Тоді він стверджував, що російські війська заклали вибухівку всередині дамби», — пише видання.

Британське видання ВВС пише, що це вже не перша атака на об’єкти енергетичної інфраструктури України від початку війни та згадує удари по Карачинівському водосховищі поблизу міста Кривого Рогу, ракетні удари по греблі ГЕС у Запоріжжі, Кременчуці та на річці Дністер, а в грудні та лютому також було атаковано дамбу Дніпровської ГЕС.

«Це частина російської стратегії знищення енергетичного потенціалу України», — наводить видання слова доктор Марина Мірон із Королівського коледжу Лондона.

 Американські ЗМІ

Агенція Bloomberg теж намагається бути обережною у висновках, але зазначає, що від руйнування греблі Каховської ГЕС найбільшу вигоду отримає росія. Києву доведеться реагувати на загрозу, хоча раніше в ЗСУ заявляли, що при плануванні контрнаступу врахували можливість розгортання подібного сценарію.

«Оскільки паводкові води зараз затопили десятки населених пунктів на півдні, це, ймовірно, припинить навіть віддалену можливість українського наступу через Дніпро на окуповані південні регіони. Це повинно дати можливість російському командуванню зосередити свої обмежені сили та увагу деінде, водночас відволікаючи увагу Києва на необхідність усунути наслідки катастрофи для цивільних», — пише видання.

Затоплені території
Повінь зробить непрохідними значні території на довгий час. Фото з мережі

На скрутній гуманітарній ситуації наголошує The Washington Post. Видання зазначає, що катастрофа матиме вирішальний вплив на життя сотень тисяч цивільних.

«Руйнування величезної дамби на півдні України матиме серйозні наслідки для війни, не лише ускладнивши українським військам просування на окуповані росією території, але й поставивши під загрозу питну воду для регіону», — зазначають на шпальтах The Washington Post.

У Politico описують взаємні обвинувачення росії та України. Експерти видання зазначають, що кремль більш зацікавлений у ситуації, «оскільки українці готуються і вже почали свій контрнаступ». Але агенція звертає увагу, що Київ давно попереджав про можливу катастрофу.

«Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак у вівторок написав у Twitter, що в інтересах росії було б підірвати дамбу зараз, щоб зупинити очікуваний контрнаступ Києва. Очікується, що цього літа українські сили будуть сильно покладатися на танки, і тепла суха погода є ключовою для їхнього успіху на полі бою. Танки, як і інша важка техніка, грузнуть у багнюці та воді», — зазначає видання.

Що пишуть поляки

Польські ЗМІ більш прямолінійні у своїх висновках і обходяться без натяків, коли говорять про катастрофу. Інформаційна агенція TVP24 випустила статтю із заголовком «Росіяни підірвали дамбу в Новій Каховці» у якій повністю підтримала українську версію подій. Агенція Wiadomosci.wp опублікувала свій матеріал з оцінкою польських експертів.

«Зруйнувавши дамбу в Новій Каховці, росіяни затопили територію біля Дніпра. Ефект? Там просто не проїде бронетехніка українських сил. Таким чином росіяни перед очікуваним контрнаступом скоротили фронт і створили перешкоду для висадки», — заявивгенерал польської армії Вальдемар Скшипчак.

Вальдемар Скшипчак
Вальдемар Скшипчак каже, що ясно, як божий день, хто винуватий в катастрофі. Фото: РАР

Заяви високопосадовців

Президент Ради ЄС Шарль Мішель звинуватив москву в прориві дамби. Він заявив, що росія вчинила ще один воєнний злочин.

«Руйнування цивільної інфраструктури однозначно кваліфікується як воєнний злочин — і ми притягнемо росію та її проксі до відповідальності», —написав він у Twitter.

Голова Європейського парламенту Роберта Метсола теж була доволі однозначною у своїх висловлюваннях. Вона закликала притягти винуватих до відповідальності

«Саме діти, жінки та чоловіки України страждатимуть від наслідків жахливої руйнації греблі Каховської ГЕС. Це акт проти людства. Воєнний злочин, який ми не можемо залишити без відповіді. Сьогодні, як ніколи, Україна потребує нашої допомоги», — написала європейська чиновниця.

На катастрофу вже відреагувало багато світових політиків. Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що росію посилює напади на цивільні цілі.

«Це те, що узгоджується з багатьма, багатьма злочинами, які ми бачили в Україні і які були скоєні російськими солдатами», — сказав канцлер.

Раніше ми писали про те, як що гауляйтер Сальдо розповідав, що «Присутність води не відчувається». А ще ми пояснювали, що росія отримала не лише вигоду від затоплення українських територій, але й масу нових проблем.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube