Від "імітації боротьби з корупцією" до "глибоко символічного кроку": як закордонні ЗМІ розповідають про відставку Резнікова

Читать на русском

Західні видання відзначають певні зрушення в антикорупційній боротьбі й дають гарні відгуки про кандидатуру Рустема Умерова на посаду міністра оборони України

Читать на русском
Резніков на шпальтах видань
Кадрові питання українського уряду опинилися на перших шпальтах

Західні видання відзначають певні зрушення в антикорупційній боротьбі й дають гарні відгуки про кандидатуру Рустема Умерова на посаду міністра оборони України

Відставку міністара оборони Олексія Резнікова не оминули увагою більшість західних ЗМІ. Щодо причин такого кроку президента Володимира Зеленського, то можна побачити різні припущення, але в основному звертають увагу на корупційні скандали, на тлі яких відбуваються ці кадрові зміни, тиск союзників через «затягнутий» контрнаступ та символічність нових призначень. На заході розмірковують над готовністю України запроваджувати рішучі зміни в подоланні корупції. Щодо нових призначень, то кандидатура Рустема Умерова на місце очільника Міноборони знаходить позитивну реакцію.

Причини звільнення

The New Yourk Times припускає, що відставка очільника українського Міністерства оборони була несподіванкою для Вашингтону, оскільки за лічені дні до оголошення кадрових змін на сайті Білого Дому було розміщено повідомлення про заплановану зустріч Олексія Резникова з міністром оборони США Ллойдом Остіном. Американське видання зазначає, що ймовірною причиною такого рішення стали корупційні скандали в підзвітному відомстві, хоч вони й не мають безпосереднього відношення до ексміністра.

«Лише минулого тижня радник із національної безпеки Сполучених Штатів Джейк Салліван зустрівся з трьома високопоставленими українськими чиновниками, щоб обговорити зусилля з викорінення корупції під час війни. Це сталося після того, як деякі законодавці в Сполучених Штатах використовували хабарництво як аргумент для обмеження військової допомоги Україні. Пан Зеленський відповів на тиск союзників і критику вдома серією антикорупційних ініціатив, не всі з них схвалені експертами з прозорості уряду», — пише The New Yourk Times.

The New Yourk Times закінчує свій матеріал міркуваннями про те, що скандали є свідченням про оздоровлення державної системи. На думку видання, війна не може стати приводом для припинення боротьби з корупцією.

Куртки та Олексій Резніков
Фото Резнікова зі скандальними куртками часто ілюструє матеріали Західних ЗМІ. Фото: Reuters

The Washington Post пов’язує відставку Резнікова й арешт Коломойського. Видання вважає, що Банкова таким чином намагається сигналізувати про боротьбу з корупцією. Київ також перебуває під тиском, аби продемонструвати успіхи контрнаступальної кампанії. Резніков не відповідальний за ведення бойових дій, але крок Зеленського, такий як призначення кримського татарина Рустема Уварова, може свідчити про бажання досягти зрушень на цьому напрямі.

«Окрім боротьби з корупцією, Київ також перебуває під тиском, щоб досягти результатів у своєму контрнаступі, який, як визнав Резніков в інтерв’ю The Post навесні, може не виправдати очікувань Заходу та викликати «емоційне розчарування»", — пише The Washington Pos.

Корупція в Україні

Німецьке видання Bild вважає, що корупційні скандали, зокрема останній із закупівлею одягу для ЗСУ, стали основною причиною кадрових рішень в українському уряді. Видання нагадує, що Олексій Резніков заявив, що готовий піти у відставку, якщо підтвердиться інформація про закупівлю за завищеними цінами.

«Цей крок є рівносильним найбільшому ремонту оборонного апарату України за роки війни», — зазначає Bild.

Французька Le Figaro безпосередньо пов’язує останні кроки Києва з подолання корупції з євроінтеграційними процесами. Прогрес в антикорупційній роботі є обов’язковим, якщо Україна хоче зберегти статус кандидата на членство в ЄС.

«Останнім часом у країні стало відомо про кілька корупційних скандалів. Одна з них безпосередньо пов’язана з Олексієм Резніковим і стосується контракту на постачання армії, підписаного з турецькою компанією», — вважає видання.

The Sunday Times заявляє, що на відставку українського міністра оборони вплинула позиція громадянського суспільства. У статті з промовистим заголовком «В Україні зараз автократичні тенденції: на кону демократія?» видання розмірковує про скорочення прав і свобод громадян на тлі війни та ризики, які виникають через концентрацію влади в президентській вертикалі. Але поки що, доходить висновку The Sunday Times, попри всі обмеження, демократія сильна.

«Депутати відчувають, що перебувають під пильнішим наглядом, ніж будь-коли раніше, вони остерігаються виходити на вулицю в дорогому одязі, який вони, можливо, купили до війни, або публікувати фотографії в соціальних мережах під час дипломатичних місій, побоюючись негативної реакції з боку виборців, які спостерігають за з окопів.… У Бахмуті щоденно гинули солдати — думка про те, що війну використовують спекулянти, викликала різкий протест і відставку заступника міністра оборони», — пише американське видання.

Коломойський у суді
ЗМІ пов'язують арешт Коломойського та звільнення Резнікова. Фото: PAP

Британський The Economist розмірковує над тим «Чи справді Україна зацікавлена ​​у боротьбі з корупцією?». Видання загалом позитивно відзначає роль пана Резнікова, наголошуючи на тому, що він не мав безпосереднього відношення до скандалів і не призначав людей, які в цьому замішані. The Economist підозрює, що його звільнення, як і арешт Коломойського, є фокусом з відвертанням увагу від спроб влади зробити крок назад від викорінення корупції.

«Джерело в правоохоронних органах каже, що більш незалежне (і підтримуване Заходом) Національне антикорупційне бюро (НАБУ) планувало висунути звинувачення проти олігарха пізніше на цьому тижні. Дехто трактує крок СБУ як спробу «вкрасти заголовки» в НАБУ — або, навіть більш ганебно, як спробу зірвати справу та дозволити пану Коломойському уникнути суду», — пише The Economist.

Кадрові зміни в уряді, як і антикорупційна кампанія проти нечистих на руку працівників ТЦК та гучні арешти, відбуваються на тлі підготовки візиту Зеленського до Нью-Йорку. Там він має намір виступити в Раді Безпеки та на Генеральній асамблеї ООН.

Нові призначення

Американське видання Politico вважає, що призначення Рустема Умерова є сигналом Заходу щодо того, що Київ рішуче налаштований. Новий очільник Міноборони має гарну репутацію серед громадських антикорупціонерів та є кримським татарином за національністю.

«Вибір президентом України Володимиром Зеленським новового міністра оборони країни надсилає два чіткі сигнали союзникам і супротивникам України: Київ серйозно налаштований на очищення від корупції та непохитний щодо повернення Криму з-під контролю росії… 41-річний Умеров стане першим мусульманином і кримським татарином, який займе таку високу посаду в українському уряді. Окрім фінансової хватки, призначення Умерова означатиме глибшу інтеграцію кримськотатарської громади в процес прийняття рішень у Києві. Це також чітко свідчить про непохитну рішучість України повернути Крим», — зазначають в Politico.

Рустем Умеров
Призначення Рустема Умерова вважають символічним. Фото: The New Yourk Times 

Видання зазначає, що Умеров продемонстрував гарні результати роботи у Фонді держмайна. Politico повідомляє, що антикорупціонери побачили «лише позитивні результати в одній із колись найбільш корумпованих установ країни».

The Guardian пише, що міністр Резніков гарно себе зарекомендував на посаді, але «не дуже добре» впорався з реакцією на корупційні скандали. Тому подібного рішення можна було очікувати.

«Дипломатичні джерела повідомляють, що Резнікова незабаром можуть призначити послом України в Лондоні. У липні Зеленський звільнив чинного посла Вадима Пристайка. Ймовірно, на Даунінг-стріт вітатимуть призначення Резнікова, який є відомою людиною і якому довіряють», — пише британське видання.

Агенція Reuters вважає, що відставка українського міністра оборони не повинна негативно позначитися на контрнаступі. Водночас пану Умерову потрібно налагодити систему закупівель відомства.

«Резніков був в авангарді лобіювання Києвом західної зброї для боротьби з вторгненням росії, але очікується, що його відхід після кількох місяців звинувачень у корупції проти його міністерства не матиме великого впливу на військові операції». — пише британське видання.

Варто зазначити, що цю ж думку поділяють більшість західних ЗМІ. У пресі також повідомляють, що Умеров, як і Резніков, не мав раніше відношення до військової справи, проте посада міністра оборони в Україні — цивільна.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.