Вибір часу невипадковий: Financial Times пояснила, чому Сі Цзіньпінь зателефонував Зеленському лише зараз

Читать на русском

Сі Цзіньпінь зателефонував українському президенту з єдиною метою - зменшити негатив від заяви китайського посла щодо "російського" Криму та невизначеного статусу пострадянських республік

Читать на русском
Сі Цзіньпінь зателефонував Зеленському невипадково
Сі Цзіньпінь зателефонував Зеленському невипадково

Сі Цзіньпінь зателефонував українському президенту з єдиною метою - зменшити негатив від заяви китайського посла щодо "російського" Криму та невизначеного статусу пострадянських республік

Китайський президент Сі Цзіньпін, який нещодавно телефонував Володимиру Зеленському, зважився на розмову з українським главою невипадково. Таким жестом Китай намагався применшити негативний вплив від скандальних заяв свого посла у Франції Лу Шайє щодо "російського" Криму та невизначеного статусу пострадянських країн. 

Саме таке припущення опублікувало видання Financial Times, акцентуючи на тому, що Китай змушений запевнювати Європу у своєму миролюбному підході до врегулювання війни в Україні.

"Після коментарів посла в Парижі їм потрібно якось відшкодувати збитки", - повідомив один із високопосадовців ЄС.

У виданні зазначають, що після заяви Лу Шайє європейські політики схильні думати про псевдонаміри Китаю і саме з огляду на це президент Сі Цзіньпін наважився на дзвінок.

 Розмова Сі Цзіньпіня зі Зеленським

26 квітня президент Китаю Сі Цзіньпін і президент України Володимир Зеленський понад годину розмовляли у телефонному режимі, що стало першою розмовою між двома лідерами з моменту початку повномасштабного вторгнення росії в Україну понад чотирнадцять місяців тому.

Довгоочікуваний дзвінок був сприйнятий у Києві та більшою частиною міжнародної спільноти як ознака готовності Китаю підтримати дипломатичні зусилля з припинення вторгнення. Водночас залишаються питання щодо здатності Китаю знайти баланс між потенційною роллю миротворця та стратегічними зв’язками країни з росією.

У дописі в Twitter президент Зеленський назвав свою телефонну розмову з Сі Цзіньпіном "довгою та змістовною", а у розширеній заяві, яка стосується закликів Сі до "політичного врегулювання кризи", Зеленський наголосив на відмові України від будь-яких компромісів із кремлем за принципом "земля в обмін на мир".

"Ніхто не хоче миру більше, ніж український народ. Мир має бути справедливим і стійким, заснованим на принципах міжнародного права та повазі до Статуту ООН. Не може бути миру за рахунок територіальних компромісів", - повідомив Зеленський.

За даними китайських державних ЗМІ, Сі намагався запевнити Зеленського, що Китай утримається від прийняття будь-якої сторони у триваючій війні, водночас пропонуючи завуальовану критику підтримки України Заходом на чолі зі США.

"Китай не є ні творцем, ні стороною української кризи. Як постійний член Ради Безпеки ООН і відповідальна велика держава, ми не будемо сидіти склавши руки, ми не будемо підливати масла у вогонь і, перш за все, ми не будемо прагнути отримати прибуток від кризи", - цитують його слова китайські ЗМІ.

Попри те, що дзвінок не приніс серйозних проривів, двоє лідерів домовилися про призначення нового посла України в Китаї. Сі також зобов’язався відправити колишнього посла Китаю у росії Лі Хуея як спецпредставника в Україну з дорученням "вести поглиблений зв’язок з усіма сторонами", оскільки Пекін прагне очолити мирні зусилля.

Повторення російської пропаганди

Слова посла Китаю у Франції Лу Шайє викликали різку реакцію у представників Латвії, Литви, Естонії та України. Так, посол України у Франції Вадим Омельченко, реагуючи на висловлювання Лу Шайє, заявив, що у дипломата або "очевидні проблеми з географією", або його думка суперечить позиції Пекіна "щодо зусиль щодо встановлення миру в Україні на основі міжнародного права, цілей та принципів Статуту ООН".

Радник керівника ОП Михайло Подоляк порекомендував китайському політику не переказувати російську пропаганду.

У МЗС Франції також повідомили, що "з тривогою прийняли до уваги" заяви Лу Шайє і попросили владу Китаю ще раз прояснити, чи відображають вони офіційну позицію Пекіна.

Перед зустріччю європейських міністрів закордонних справ у Люксембурзі 24 квітня Верховний представник Європейського Союзу з закордонних справ Жозеп Боррель повідомив, що заяви китайського дипломата будуть на порядку денному, і що їх обговорюватимуть в контексті питання про Китай. Боррель також повідомив про перегляд і перекалібрування стратегії ЄС щодо Китаю на саміті влітку.

Напередодні зустрічі Боррель висловив своє незадоволення щодо коментарів китайського посла, назвавши їх "неприйнятними". Він також висловив сподівання, що ці заяви не є офіційною політикою Китаю.

Міністр закордонних справ Литви Ґабрієлюс Ландсберґіс на зустрічі міністрів ЄС у Люксембурзі висловив своє занепокоєння щодо заяв китайських дипломатів, порівнявши їх із російською пропагандою щодо України. Він заявив, що такі заяви під сумнів ставлять суверенітет країн, кордони, територіальну цілісність інших держав, що є небезпечним у сучасних умовах.

Bloomberg зазначає, що, у підсумку, посольство Китаю у Франції видалило стенограму інтерв'ю з послом у своєму акаунті WeChat. На офіційному сайті посольства інтерв'ю не опубліковано.

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що Китай підтримав Макрона щодо початку мирних переговорів між Україною та росією.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.