Алергікам не варто забувати — сама природа навколо нас є джерелом алергії
Прийшов травень і приніс потепління. Напередодні Великодня багато хто планує поїздки за місто, на пікніки та бази відпочинку.
Чи вдасться алергікам насолодитися вихідними на природі, з’ясовував Інформатор.
Основні алергени
Наприкінці квітня — початку травня в Україні починають цвісти злаки. Особливо високою буде концентрація такого пилку в Причорноморському регіоні, у суху погоду. Помірна концентрація такого пилку також можлива в степу й лісостепу.
Нікуди не подіти й пилок берези. Хоча сезонний пік цієї рослини вже пройшов, концентрації її пилку залишатимуться значними. Її концентрацію в повітрі можна подивитися на gismeteo.ua.
На Правобережжі вплив берези на чутливих людей посилить граб. Він зараз в активному цвітінні, а також дуб, перший тиждень травня — його класичний сезон.
Зазначимо, що люди, чутливі до пилку берези, часто реагують і на пилок дуба та його родича бука. Інформація про цвітіння останнього зараз як ніколи актуальна для жителів Західної України, особливо Карпатського регіону.
Загалом, людям, чутливим до пилку дерев, не рекомендуються прогулянки в лісах і парках, де можуть рости береза, а також ясен, граб, дуб і бук.
Другорядні алергени
Серед другорядних, але не менш важливих алергенів тижня, залишається ясен. Концентрація його пилку буде в основному низькою.
Не забувайте, що перед вилазкою на природу, ви завжди можете скористатися підказкою й подивитися концентрацію пилку ясеня, дуба й берези у своєму регіоні на прогностичній карті Європи. Тут потрібно вибрати алерген і період.
Поміж другорядних алергенів, які не рекомендується нюхати алергікам (вони мають клейкий, не летючий пилок):
Домашні алергени
Цілорічний алергійний риніт викликають, залишаючись у будинку:
Спори грибів
В Україні поширений грибок Alternaria. Висока чутливість до цієї спори в Одеській і Миколаївській, а також Хмельницькій областях. Це традиційний алерген навколишнього середовища з весни й до пізньої осені.
Її можна принести додому разом із зіпсованими овочами та фруктами. А ще знайти в коморах, підвалах, гаражах або інших вологих приміщеннях. Особливо в тих, чиї зовнішні стіни все ще підігріті опаленням.
У місцях, де вологість залишиться значною, може оселитися цвіль. Яскраві її представники — аспергіл із пеніцилом.
Завсідником ванних кімнат є і кладоспоріум. Колонії цих грибів можна побачити на поверхнях у вигляді рожевого нальоту. Він особливо небезпечний для жителів північно-західних регіонів України.
Опади не вплинуть на перебіг сезонної алергії
Дощі на цьому тижні, хоча і прогнозуються по всій Україні, не дуже вплинуть на алергенний фон. Адже в основному вони будуть короткочасними. І тільки напоять злаки, які після таких дощів і на тлі теплої погоди вже через тиждень-два зацвітуть із новою силою.
Не плутайте поліноз з COVID-19
Важливо не сплутати чутливість до пилку із симптомами коронавірусу. Пропонуємо вашій увазі інфографіку дослідження, яке побачило світ у березні 2021 року посилаючись на allergy.org.ua.
І не займайтеся самолікуванням, звертайтеся до лікаря! Не чекайте пори, коли незабаром, влітку зацвіте амброзія, до якої як до алергену чутливі всі 40%, майже половина, українців.
Раніше Інформатор повідомляв, як боротися із сезонною алергією.