Якщо IPO відбудеться, Київстар стане першою українською компанією, чиї акції котируватимуться на біржі в США
Телекомунікаційна група VEON (VON.AS) розглядає можливість первинного публічного розміщення акцій (IPO) свого українського підрозділу Kyivstar у США вже наступного року. Про це 14 листопада заявив генеральний директор Каан Терзіоглу в інтерв'ю агентству Reuters.
«Ми поки що не ухвалили ці рішення, але ми маємо намір розглянути можливість первинного публічного розміщення наших місцевих активів. І, очевидно, «Київстар» — один із тих активів, які можуть опинитися у руслі цього процесу», — сказав Терзіоглу.
Якщо IPO відбудеться, «Київстар» стане першою українською компанією, чиї акції котируватимуться на біржі в США. Терзіоглу заявив, що VEON не проводив жодних переговорів із українськими офіційними особами на цю тему, оскільки процес все ще перебуває на ранній стадії. Раніше він натякав на можливий лістинг у Варшаві чи Лондоні.
"Для України, я думаю, локальне IPO на українському ринку, ймовірно, є трохи більш довгостроковим питанням, ніж IPO на міжнародному ринку", - сказав генеральний директор.
Компанія VEON підтвердила своє зобов'язання інвестувати 1 млрд. доларів США (950 млн. євро) в цифрову інфраструктуру України до 2027 року. "У нас в Україні майже півмільярда доларів готівкою, тому ми продовжимо інвестувати", - сказав Терзіоглу.
"Не дивуйтеся, навіть якщо ми підемо і купимо активи в Україні", - додав він, заявивши, що VEON вже визначила кілька кандидатів у сфері генерації та розподілу енергії, включаючи сонячну енергетику.
На питання про те, чи може переобрання Дональда Трампа вплинути на діяльність VEON в Україні, Терзіоглу відповів, що його грошово-кредитна та енергетична політика є «дуже позитивною з точки зору прикордонних ринків», як і політика VEON. Минулого року колишній держсекретар США Майк Помпео, який працював за першої адміністрації Трампа, увійшов до ради директорів «Київстару».
VEON, яка нещодавно перенесла свою штаб-квартиру до Дубаї і завершить свій делістинг в Амстердамі 25 листопада, щоб бути листингованою виключно в США, також працює над потенційним лістингом свого пакистанського підрозділу Jazz. Терзіоглу відмовився назвати конкретні терміни на вирішення.
У лютому 2024 року Nasdaq підписала угоду про партнерство з українським урядом з метою підтримки розвитку українських ринків капіталу. У жовтні інвестор Shah Capital, якому належить 6,75% акцій VEON, закликав групу розмістити акції «Київстару» на Nasdaq як засіб «розморожування акцій». У 2023 році суд у Києві заморозив 47,85% корпоративних прав «Київстару» через попередню причетність до VEON російських осіб, які перебувають під санкціями.
Серед арештованих активів російських олігархів Михайла Фрідмана, Петра Авена та Андрія Косогова крім "Київстар" є інший мобільний оператор - lifecell. При чому цей актив є найбільшим - Шевченківський районний суд Києва 4 жовтня арештував 100% статутного капіталу ТОВ "Лайфселл" вартістю майже 13 млрд грн. Виявилося, що олігархи володіли оператором через компанію LetterOne.
Також суд наклав арешт на 100% ТОВ "Пейселл", яка належить оператору і через яку здійснюється поповнення мобільних рахунків. Арештоване було і ТОВ "Укртауер" - оператор вишок. Про це йдеться в ухвалі суду, яка є у розпорядженні "Економічної правди".
"Як свідчить ухвала суду, насправді найбільшим арештованим активом виявились 100% статутного капіталу ТОВ "Лайфселл" вартістю майже 13 млрд грн, які належать іноземній юридичній особі Lifecell Ventures Cooperatief.
У матеріалах справи, яка розглядалась за клопотанням прокурора Офісу генерального прокурора йдеться, що Фрідман, Авен та Косогов через компанію LetterOne володіють акціями турецької компанії Turkcell Iletisim Hizmetleri A.S., яка є власником українського оператора звʼязку lifecell", - йдеться у публікації.
Загалом, до арештованих активів підсанкційних російських олігархів також потрапили:
В СБУ вважають, що арешт цього майна не дозволить російським власникам "переписати" його на підставних осіб, щоб уникнути подальшої передачі активів в дохід України. У lifecell на момент публікації новини відповіді на запит ЗМІ не надали.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.