Великобританія імпортувала 5,2 мільйона барелів палива, яке виробили з російської нафти: як працює схема обходу санкцій

Росіяни змогли отримати 100 мільйонів фунтів стерлінгів податкових надходжень від такого варіанту експорту нафтопродуктів

Велика Британія, санкції, рф
Росіяни продовжуть експортувати нафту попри санкції

Російська нафта продовжує потрапляти на британський ринок через "лазівку" у правилах перероблювання. Великобританія імпортувала 5,2 мільйона барелів палива, виробленого з російської нафти. Цю нафту перероблювали в Індії, і надалі поставляли до Великої Британії. Такий варіант імпорту не порушує британських законів, проте критики стверджують, що такий шлях підтримує російський військовий бюджет. Таким чином росіяни змогли отримати 100 мільйонів фунтів стерлінгів податкових надходжень.

Про це повідомляє видання BBC, посилаючись на аналіз Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA). Уряд Великої Британії стверджує, що з 2022 року країна не імпортувала російську нафту. Один з урядових чиновників заявив, що сира нафта, яку переробили в іншій країні не класифікується для торгівлі як “нафта з країни-переробника”.

Проте, за даними підрахунку групи Global Witness, протягом 2023 року Великобританія імпортувала близько 5,2 мільйона барелів нафтопродуктів, які виробили з російської сирої нафти. Більшість з цього - 4,6 мільйона барелів - це авіаційне паливо.

"Британський уряд зі всіх сил засуджує війну в Україні, він залишається співучасником продажу російської нафти, тримаючи цю “лазівку” в перероблюванні відкритою", - відзначили аналітики.

Фахівці аналітичного центру CREA заявили, що протягом перших 12 місяців санкцій, які наклали на російську нафту, починаючи з грудня 2022 року, Велика Британія імпортувала нафтопродуктів на суму близько 569 мільйонів фунтів стерлінгів. З них росія опосередковано отримала понад 100 мільйонів фунтів стерлінгів податкових надходжень.

За британськими законами такий імпорт не є їх порушенням, і навіть формально не суперечить санкціям. Але критики відзначають, що це підриває їх ефективність. Також аналітики підсумували, що основний імпорт йде з трьох нафтопереробних заводів в Індії − Джамнагар, Вадінар і Нью-Мангалур. Також в обході санкцій бере участь Китай та інші дев'ять країн.

“Проблема з цією “лазівкою” у тому, що вона збільшує попит на російську нафту і дозволяє збільшити обсяги продажів, а також підвищити її ціну, що збільшує кошти, які отримує військова скарбниця Кремля”, − розповів представник CREA Ісаак Леві.

Зазначається, що аналіз CREA та Global Witness проводився відповідно до інформації про відвантаження нафти від компанії Kpler та даних про ціни від Євростату. Окрім того, враховувались й обмеження у визначенні точного обсягу такої торгівлі.

"І CREA, і Global Witness заявили, що ці два дослідження ґрунтуються на припущеннях і визнають, що аналіз такої торгівлі має перепони та обмеження", − зазначили у BBC.

Російська нафта потрапляє до США

Видання Bloomberg у своєму матеріалі стверджує, що американський нафтопереробний завод імпортував 10 000 барелів російської нафти через лазівку для змішування на терміналах зберігання на Багамських островах. Фактично це не порушує санкції, які наклали США на російську нафту. Журналісти повідомили, що партія нафтопродуктів прибула на нафтопереробний завод компанії PBF Energy Inc. у Делавер-Сіті. Імпортер також зробив уточнення, в якому підтвердив, що змішані барелі були частково російського походження. За словами представника нафтопереробного заводу Майкла Карловича, вантаж відповідає санкціям США проти росії.

Санкції США проти перевезення російської нафти 

Сполучені Штати 1 грудня наклали санкції на три організації та три танкери, які перевозили російську сиру нафту вище узгодженої коаліцією граничної ціни. Про це повідомили у пресрелізі Міністерства фінансів США. Цими суднами, які ходили під прапором Ліберії стали: HS Atlantica (5LIP5), NS Champion (A8FD9), Viktor Bakaev (D5BN6)

"Дотримання граничної ціни на російську нафту є пріоритетом для Сполучених Штатів і наших партнерів по коаліції. Націлюючись на ці компанії та їхні кораблі, ми підтримуємо подвійні цілі обмеження ціни, обмежуючи прибутки Росії від нафти, одночасно сприяючи стабільним світовим енергетичним ринкам", — прокоментував введення обмежень заступник міністра фінансів Воллі Адейемо.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Вінниця
Дніпро
Донецьк
Житомир
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київ
Кропивницький
Луганськ
Луцьк
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Ужгород
Харків
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернігів
Чернівці