Вдвічі чи на кілька копійок: наскільки зросте ціна електроенергії в 2023 році

В Україні і енергетики, і споживачі енергії змушені шукати нові шляхи вирішення накопичених проблем

Вдвічі чи на кілька копійок: наскільки зросте ціна електроенергії в 2023 році
Бізнесу не подобається це рішення

“В Україні тарифи на світло для бізнесу можуть подорожчати більш ніж вдвічі”, - пишуть ЗМІ. В той же час “Укренерго” зазначає, що подорожчання буде, але несуттєве. І торкнеться воно виключно підприємств, а населення ніяк не зачепить. Інформатор вирішив розібратися, чого очікувати. Яким буде тариф та чи дійсно він ніяк не позначиться на добробуті населення.

На скільки збільшаться тарифи на електроенергію

Національна енергетична компанія "Укренерго" запропонувала збільшити тарифи на передачу електричної енергії та на диспетчерське (оперативно-технологічне) управління з 1 січня 2023 року. 18 листопада Національна комісія, яка здійснює держрегулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, схвалила нові тарифи:

  • схвалено підвищення тарифу на передачу — до 522,46 грн/МВт-година (для порівняння, у 2022 році було 345,64 грн/МВт-година);
  • тариф на диспетчеризацію збільшено до 283,18 грн/МВт-год (цього року було 62,13 грн/МВт-год).
  • для компаній, що належать до категорії зеленої електрометалургії, тариф на передачу наступного року узгоджено у розмірі 286,29 грн/МВт-год. У 2022 році такого тарифу не було.

Зараз це рішення оприлюднене на сайті регулятора для зауважень та пропозицій, після аналізу яких прийматиметься остаточне рішення.

Директор держрегулятора Костянтин Ущаповський заявив, що потрібне збалансоване рішення, але також послався на поточне кризове становище та обстріл ЗС РФ. За його словами, енергетики зараз потребують підтримки як ніколи раніше.

Голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький в ефірі всеукраїнського телемарафону назвав це підвищення мінімальним. 

“Ні про яке збільшення з 1 січня вартості електроенергії для бізнесу вдвічі мови взагалі немає. Наразі йдеться про підвищення тарифу на транспортування магістральними мережами на декілька копійок, що складає приблизно 1,3-1,5% вартості електроенергії для бізнесу. Сенсація відміняється“, – наголосив він.

За словами Кудрицького, на сьогодні кінцева ціна для більшості українських підприємств коливається в межах 5-6 гривень за кіловат-годину. За його словами, в цю ціну входить як ціна власне виробленої електроенергії на електростанціях, так і тариф на розподіл електроенергії мережами обленерго і тариф «Укренерго», тобто тариф на передачу магістральними мережами. Тариф «Укренерго» складає в середньому менше 10% від вартості електроенергії для бізнесу.

“Наразі перегляд нашого тарифу в основному зумовлений тим, що старий тариф встановлювався ще під обсяг транспортування до вторгенння. Зараз ми залишаємо всі свої витрати фактично на тому ж самому рівні, просто зменшився обсяг передачі електроенергії нашими мережами”, - пояснив він.

Відповідно, як зазначив Кудрицький, тариф на транспортування потребує перегляду, але для бізнесу це не буде тягарем, схожим на збільшення в два рази.

Що про це рішення думає бізнес

Бізнес-асоціації виступили проти цього рішення, адже, за підрахунками експертів, воно сприятиме вимиванню понад 22 млрд грн

Голова Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь заявив: "Підвищення тарифів на передачу та диспетчеризацію електроенергії – це нищівний удар для українського бізнесу. Це рішення викликало б багато питань навіть в мирний час, а під час війни – це просто неприпустимо. Якщо ми хочемо зберегти національне підприємництво, якщо ми хочемо зберегти національний бізнес – цього робити категорично не можна. Ми можемо просто втратити внутрішнього виробника – адже виготовити продукт всередині України стане значно дорожче, аніж просто завезти його з іншої країни". 

Представники металургійної та хімічної галузей вважають, що це додаткове навантаження може призвести до повної зупинки підприємств. Зокрема, представник Запорізького заводу феросплавів Олег Скачко зазначив, що у разі підвищення тарифу на передання в такому розмірі, підприємству, яке також зазнає труднощів через війну, доведеться шукати додатково 300 млн грн для його оплати.

"Укренерго" може залишити тариф на передавання електроенергії на нинішньому рівні й не підвищувати його, для цього необхідно переглянути витрати, заявило об'єднання підприємств "Укрметалургпром" у листі до голови НКРЕКП Костянтина Ущаповського й голови "Укренерго" Володимира Кудрицького. 

"Ураховуючи відсутність підстав для зростання вартості електроенергії протягом одного місяця, вважаємо, що витрати на купівлю електроенергії з метою компенсації технологічних витрат не мали б зростати. Отже, до кінця 2022 року тариф на передавання електроенергії має залишатися на поточному рівні – 345,64 грн//МВт-год", – цитує РБК документ.

Якщо тариф переглянуть, річні витрати металургії в Україні зростуть на понад 500 млн грн. "Ураховуючи, що український ГМК втратив понад 70% експорту, а поточне виробництво сталі в Україні становить менш як 15% довоєнного рівня, підвищення вартості електроенергії для української металургії призведе до подальшого падіння виробництва й ризику втратити стратегічно важливу галузь", – заявили автори листа.

У разі, якщо в Україні буде значно підвищено тариф на передавання і диспетчеризацію електроенергії, це спричинить довгострокові негативні наслідки для всієї економіки, заявив економіст Андрій Новак

"Підвищення тарифів – це крок абсолютно недоречний і невчасний, і нічого, крім удару по споживачах, він не несе. Також це рішення матиме довгостроковий негативний вплив на економіку України. Я не знаю, чим керувався регулятор, коли ухвалював це рішення, але воно помилкове, і його необхідно щонайменше переглянути. Перекладати на людей, які втратили джерела доходу, підвищення тарифів – неправильно. Україна зараз отримує значну міжнародну допомогу, в тому числі фінансову. Саме методами та інструментами цієї допомоги необхідно зараз покривати ті проблеми в енергетичному секторі, а не переводити це на споживачів, які зараз у тяжкому стані. Коли виростуть ціни на енергоресурси, це відразу перекладається на вартість товарів і послуг, тому що це і виробник, і торговець будуть змушені підвищити вартість продукції", – пояснив він.

Які будуть ціни для населення

У квітні цього року Кабмін прийняв постанову № 453, згідно з якою фіксовані тарифи на електроенергію для населення в Україні мали діяти до 31 жовтня. Вони становили:

  • до 250 кВт-год (включно, за весь обсяг споживання) - 1,44 гривні за 1 кВт-год (з ПДВ);
  • понад 250 кВт-год (за весь обсяг споживання) 1,68 гривні за 1 кВт-год (з ПДВ).

22 листопада прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що ціни для населення залишаться на цьому ж рівні до кінця опалювального сезону. 

У чому причина підвищення цін для промисловості

Якщо зібрати аргументи НАК “Укренерго” та Нацкомісії, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, то подорожчання електроенергії відбувається з наступних причин:

  • руйнування енергетичної інфраструктури російськими обстрілами
  • збільшення фізичного обсягу робіт через постійні обстріли з боку рф та вартість цих робіт
  • зростання витрат на сировину та матеріали
  • зростання ціни палива
  • збільшення видатків на капітальні інвестиції
  • зростання прогнозних курсів долара та євро до гривні з одночасним збільшенням витрат на ПСО для «зеленої» генерації.

Чого очікувати надалі

Звичайно, енергетики будуть і надалі воліти підвищувати тарифи. Зараз їх основний аргумент - необхідність купувати дорогі деталі, щоб замінювати знищені під час російських ракетних обстрілів.

“Вартість автотрансформатора може сягати $5 млн. Строк виготовлення – від 6 місяців. Україні зараз потрібні десятки трансформаторів. Грошей немає. За 10 місяців 2022-го збиток теплової генерації «ДТЕК Енерго» – 17,6 млрд грн. На кінець року прогнозуємо збиток під 20 млрд грн. Це буде рекордний збиток компанії”, - розповів в інтерв’ю гендиректор «ДТЕК Енерго» Ільдар Салєєв. 

За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, після восьми хвиль ракетних атак в Україні пошкоджені всі теплові та гідроелектростанції, різною мірою пошкоджено 40% обʼєктів високовольтної мережі. 

З одного боку, немовби логічно - на відновлення енергосистеми потрібні гроші, тож, чому б не взяти їх з тих, кому ця енергія потрібна - тобто зі споживачів, підвищивши тарифи. Але з іншого, в енергетиці немає простих рішень. Високі ціни примусять споживачів ретельніше економити енергію. Тим більше, що за час постійних перебоїв зі світлом майже всі українці опанували цю науку. Бізнес же з самого початку або буде робити ставку на енергоощадні технології, або зовсім відмовиться від роботи в Україні. І це для енергетиків теж погана новина.

За словами Ільдара Салєєва, у січні-листопаді електростанції ДТЕК знизили генерацію на 28%. “Серед причин не тільки обстріли, а й падіння споживання, яке становить близько 30%. Це також впливає на наше фінансове становище. Видатки зросли, а виробництво впало”, - сказав він. 

Тобто, час простих рішень та можливості отримувати ренту з радянської спадщини в Україні майже минув. Щоб наша економіка вижила, і громадянам, і підприємствам, і енергетикам, і регуляторам доведеться шукати нові для себе шляхи виходу з кризи.

Як раніше повідомляв Інформатор, Асоціація міст України виступила проти зростання вартості тарифів на електроенергію та надала Нацрегулятору зауваження з відповідними зверненнями. В АМУ вважають, що зростання вартості електричної енергії, яке передбачається, спонукатиме надавачів комунальних послуг підвищувати тарифи.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube