В Україні планують підвищити тарифи на електроенергію: які можуть бути наслідки для бізнесу

Остаточне рішення буде приймати Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

В Україні планують підвищити тарифи на електроенергію: які можуть бути наслідки для бізнесу
Подорожчання несуттєве, та для підприємств цей фактор може стати руйнівним

Із січня в Україні заплановано чергове підвищення цін на електроенергію. Плюс піднімуть також вартість диспетчерських послуг. Загальне подорожчання при цьому становитиме 107% порівняно з поточними цінами. Збільшення тарифів на електроенергію торкнеться бізнесу. 

На скільки можуть підвищитися тарифи?

Новий тариф на електроенергію становитиме 636,17 гривні/МВт-год, а послуги диспетчеризації подорожчають до 207,63 гривні. Проекти зміни тарифів на 2023 рік опубліковано на сайті НЕК «Укренерго». Йдеться лише про мінімальне підвищення тарифу на транспортування магістральними мережами, стверджують в "Укренерго".

Голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький спростував чутки, що тарифи підвищаться вдвічі і заявив, що ні про яке збільшення з 1 січня вартості електроенергії для бізнесу вдвічі мови взагалі немає. 

За його словами, наразі йдеться про підвищення тарифу на транспортування магістральними мережами на декілька копійок, що складає приблизно 1,3-1,5% вартості електроенергії для бізнесу.

За словами Кудрицького,  На сьогодні кінцева ціна для більшості українських підприємств коливається в межах 5-6 гривень за кіловат-годину.

"І в цю ціну входить як ціна власне виробленої електроенергії на електростанціях, так і тариф на розподіл електроенергії мережами обленерго і тариф "Укренерго", тобто тариф на передачу магістральними мережами", - повідомив Кудрицький.

Прогнозується, що результатом цього підвищення стане зростання цін на більшість товарів. Тобто населення побічно відчує підвищення тарифів.

Чому подорожчає електроенергія?

Подорожчання електроенергії планується з кількох причин:

  • руйнування енергетичної інфраструктури російськими обстрілами;
  • цінові зміни на водопостачання та водовідведення;
  • збільшення фізичного обсягу робіт через постійні обстріли з боку РФ та вартість цих робіт;
  • зростання витрат на сировину та матеріали;
  • зростання ціни палива;
  • збільшення видатків на капітальні інвестиції;
  • зростання прогнозних курсів долара та євро до гривні з одночасним збільшенням витрат на ПСО для «зеленої» генерації.

Реакція бізнесу

На думку глави Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслана Соболя, в результаті Україна може взагалі втратити національне виробництво.

«Підвищення тарифів на передачу та диспетчеризацію електроенергії – нищівний удар для українського бізнесу. Це рішення викликало багато питань навіть у мирний час, а під час війни – це просто неприпустимо. Якщо ми хочемо зберегти національне підприємництво, якщо ми хочемо зберегти національний бізнес – це робити не можна категорично», – заявив Соболь.

Остаточне рішення щодо підвищення тарифів  буде приймати Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

Раніше ми писали, що половина енергетичної інфраструктури України пошкоджена через останні атаки окупантів. В країні застосовують планові та екстрені відключення світла. Це впливає на всі сектори економіки та соціального життя. Орієнтовна вартість екстреної підтримки електроенергетики оцінюється в 500 мільйонів доларів. 

Тетяна Самойлова

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube