Спадщину після смерті чоловіка прийняв син, отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/3 частку житлового будинку
Жінка з сином після смерті чоловіка вирішили оформити право власності на будинок. Для цього вони звернулися до ЦНАПу, але їм повідомили, що провести державну реєстрацію права власності на житловий об'єкт неможливо, у зв'язку з відсутністю правовстановлювальних документів на 2/3 частки будинку. Про це йдеться у рішенні Носівського районного суду Чернігівської області, опублікованому 2 лютого 2024 року.
Будинок був побудований в 1960 роки, станом на 31 грудня 2012 року право власності на будинок у КП «Носівське БТІ» не зареєстроване. Станом на 15 квітня 1991 року будинок, що належав до соціальної групи господарства - колгоспний двір. В ньому проживали та було зареєстровано подружжя та їхній син. Таким чином, кожен із членів колгоспного двору фактично мав право власності на 1/3 частку будинку. Чоловік помер. Після його смерті залишилася спадщина, яка складається з фактично належної йому 1/3 частки житлового будинку, як члену колишнього колгоспного двору. Спадщину після його смерті прийняв син, отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/3 частку житлового будинку. На даний час у матері та сина виникла необхідність в оформленні свого спадкового права власності на решту будинку, як членів колишнього колгоспного двору. Вони зверталися до відділу ЦНАП для реєстрації за ними права власності на вказаний житловий будинок. Однак їм повідомили, що провести державну реєстрацію права власності на житловий об'єкт неможливо, у зв'язку з відсутністю правовстановлювальних документів на 2/3 частки будинку.
Позов матері та сина задовольнили. Суд визнав за ними право власності на 1/3 частку житлового будинку загальною площею 82,8 кв.м, житловою площею 31,2 кв.м, з господарськими будівлями та спорудами, як за колишніми членами колгоспного двору.
"Спадщину після смерті чоловіка прийняв його син, як спадкоємець першої черги за законом, отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/3 частку житлового будинку. З листа відділу «Центр надання адміністративних послуг» Борзнянської міської ради Чернігівської області від 27 грудня 2023 року вбачається, що провести державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (2/3 частки житлового будинку) за громадянами (син, дружина чоловіка) неможливо, оскільки, станом на 15 квітня 1991 року домоволодіння належало до суспільної групи господарств - колгоспний двір. Правовстановлювальний документ на 2/3 частки житлового будинку відсутній, частки колишніх членів колгоспного двору не визначені. Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може подати позов про визнання його права власності, якщо це право заперечується або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову", - наголосив суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.