Вчені з усього світу закликали НАТО швидше прийняти Україну до Альянсу

У відкритому листі наголошується, що Росія, попри гучні погрози, ніколи не виявляла реальної агресії щодо членів Альянсу, нападаючи лише на позаблокові держави

прапор України, прапор нато, штабквартира НАТО
Вчені звернули увагу чиновників НАТО на марність спроб умиротворити Росію та закликали не боятися прийняти Україну до Альянсу

Понад півтори сотні вчених із провідних університетів Європи, США та інших країн світу звернулися до НАТО з відкритим листом. Вони закликали якнайшвидше взяти Україну до Альянсу. Головний їх аргумент у тому, що досі РФ не напала на жодного члена НАТО, а погрожувала, вторгалася і окупувала лише нейтральні країни.

Лист опублікувало у неділю, 28 липня, видання The Gardian. Вчені також обґрунтували свою думку тим, що вступ України до оборонного Альянсу "не створить жодних додаткових стимулів для агресивних дій Кремля, адже Росія і так сповнена рішучості знищити Україну і не потребує додаткової мотивації для цього". Вони наголосили, що Росія досить спокійно відреагувала на вступ до НАТО Фінляндії та Швеції.

"Це доводить, що Росія виступає проти членства України в НАТО тільки тому, що це перешкоджатиме подальшій агресії проти цієї країни. Запрошення України до НАТО стало б кроком до верховенства міжнародного права та захисту прав людини", - йдеться у відкритому листі.

Вчені звертають увагу, що стурбованість Заходу та страх перед ескалацією, якій РФ загрожує у разі прийняття України до Альянсу, та побоювання, що РФ розв'яже ще більший конфлікт, не виправдані.

"Наївно думати, що умиротворення вимог Росії дозволить припинити війну. Безкарність воєнних злочинів Росії у Сирії, Грузії та Україні лише надала сміливості Кремлю. Таким чином, питання ескалації Росії полягає не в "якщо", а в "наскільки далеко?" Наскільки далеко буде дозволено зайти її ескалації перед тим, як демократії зберуться з силами, щоб зупинити її? Західна демократія має в єдності та рішучості протистояти зростаючій загрозі глобальній безпеці, яку представляє Кремль", - підсумували вчені.

Україна в НАТО: які перспективи

Нагадаємо, що 9-11 липня у Вашингтоні відбувся 75-й саміту НАТО. Учасники саміту ухвалили рішення про збільшення присутності НАТО в Україні. Зокрема, у рамках цього було погодження призначення спеціального представника в Києві. Країни НАТО також узгодили декларацію, яка передбачає надання Україні базового фінансування в розмірі 40 мільярдів євро протягом наступного року та забезпечення стабільної підтримки у питаннях безпеки.

Загалом саміт НАТО став дуже продуктивним для України. Кілька країн світу оголосили про надання великих пакетів допомоги Україні. Серед них Норвегія, яка оголосила про виділення 1 млрд норвезьких крон (майже 93 млн доларів) на ППО. Восени цього року разом з Німеччиною вона планує придбати та поставити нашій країні батарею ЗРК IRIS-T.

Водночас уже напередодні саміту було відомо, що цього року Україна не отримає офіційного запрошення до НАТО. ЗМІ писали, що керівництво Альянсу та світові лідери у приватних розмовах попросили президента України Володимира Зеленського не звертатися до союзників із публічними закликами щодо прийняття України до НАТО. Зеленський прислухався до закликів і визнав як факт, що країна зможе приєднатися до Альянсу тільки після закінчення війни та перемоги над РФ.

Зеленський заявляв також, що  українська сторона зі свого боку зробила все можливе на сьогодні інструментально та операційно для вступу в НАТО та Євросоюз. Залишилось вирішити суто політичні нюанси. Проте, влада України добре розуміє, що до завершення війни дива не станеться і запрошення не буде. А заступник голови Комітету нацбезпеки Єгор Чернєв прогнозує, що реальна дата вступу України до Альянсу - це 2028 рік і ніяк не раніше.

Водночас північноатлантичний альянс вважає Україну одним з шести цінних своїх партнерів. Україна стала першою країною-партнером, яка взяла участь в Силах реагування НАТО

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube