Ваші рахунки можуть арештувати за борги по ЖКГ у квартирі, де ви не живете - адвокатка пояснила, що з цим робити

Платити за комунальні послуги доведеться незалежно від того, чи проживаєте ви зараз у вашій квартирі або ж перебуваєте за кордоном

Адвокат Віра Тарасенко
Адвокат Віра Тарасенко

Що робити, якщо у квартири кілька власників, хто повинен платити борги за комунальні послуги і що робити, якщо один платить за всіх, а інші просто цим користуються. Про це розповіла адвокат Віра Тарасенко. 

Платити комунальні платежі мають абсолютно всі повнолітні власники даної квартири чи будинку та абсолютно всі зареєстровані там повнолітні особи, незалежно від того, є вони власниками даного житлового приміщення чи ні. Платити за комунальні послуги доведеться незалежно від того, чи проживаєте ви зараз у вашій квартирі або ж перебуваєте за кордоном. На жаль, це так. Як би сумно не звучало. Тож не хочете платити борги ЖКГ – не ставайте власником житлового приміщення або не прописуйтесь там. Іншого способу уникнути оплати не буде,” - сказала Віра Тарасенко. 

Всі повнолітні власники та прописані мають оплачувати послуги ЖКГ солідарно. Це означає, що комунальні служби мають право стягувати борги з будь-якого з таких повнолітніх власників або прописаних, а вже він має право вимагати від інших їхню частину, якщо вважає, що заплатив за всіх.

Що робити, якщо один платить за всіх

Часто практично буває так, що у сім'ї одна людина працює, має офіційний заробіток, інші ж нічого не роблять. За підсумками тепломережі чи інші комунальні організації звертаються до суду. Отримують рішення про стягнення боргу солідарно із усіх прописаних там. Відправляють його на виконання. Виконавець, не довго думаючи, блокує всі розрахункові рахунки та банківські картки. І той, хто має офіційний дохід, майно та гроші на карті страждає першим. У решти, які нічого не робили до цього і не стали робити і після, нічого не змінилося. Їм все одно на заблоковані карти та майно, якого вони не мають. І вони нічого платити не збираються.

А страждає лише один. У якого все є і який не хоче вічно жити із заблокованими рахунками. Тому він стає перед нелегким вибором, чи миритися з вічними обмеженнями, чи заплатити борг у виконавчу службу за всіх і зняти арешти. І активна діяльна людина зазвичай вибирає друге – платить за всіх. І знімає арешти. Після чого у нього виникає запитання, а як мені платити лише за себе. Або як потім з решти отримати їхню частину. Вихід із цієї ситуації є, але не такий простий, як хотілося б.

“Якщо у рішенні суду написано стягнути борг солідарно, то заплатити лише за себе не вийде. Прийде платити всю суму відразу. Тому що, якщо ви її порахуєте та поділіте, наприклад, на чотирьох, сплатите свою частину, борг все одно висітиме і арешти не знімуться. Але закликати інших до дисципліни все ж таки можна. Після оплати боргу вами за всіх ви у кожного з повнолітніх власників або прописаних має право вимагати повернути вам їхню частину. І якщо вони цього не зроблять, то вже ви маєте право звернутися до суду та стягувати з кожного їх частину оплати за комунальні послуги, які Ви змушені були заплатити за всіх відразу. Після чого направити це рішення на виконання і нехай вічно живуть із заблокованими картками та майном, або нехай борги стягуються з їхніх пенсій, доки не буде повного повернення. І, на жаль, це вже не проблема тепломереж, розумітися на вашій родині. Це більше проблема ваша. Але проблема вирішується, щоправда, треба попрацювати”, - зазначила адвокатка.

Система надання пільг на оплату послуг ЖКГ в Україні змінилася

В Україні у вересні Уряд запровадив експериментальний проєкт, який має спростити учасникам бойових дій та ветеранам війни отримання пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Раніше пільговикам потрібно було подавати декілька заяв. Перша — про взяття на облік ветерана війни, а друга — власне про призначення пільги на житлово-комунальні послуги. Зараз подається лише одна заява. Надаємо інструкцію. 

Значна кількість даних тепер збирається автоматично через електронну інформаційну взаємодію між державними реєстрами. До речі, заяву на призначення пільг можуть подавати члени родини ветерана. 

Хто може скористатися послугою

  • Учасники бойових дій;
  • Особи, що отримали інвалідність внаслідок війни.

Це можуть робити як ті, хто вже звільнився з лав Сил оборони України, так і ті, хто ще служить. Для останніх такий варіант як раз може бути в пригоді, адже під час служби не так легко особисто відвідувати різні державні установи. Відпустки не настільки великі, аби витрачати на це час. 

Що потрібно зробити

  • Потрібно зайти на портал Пенсійного фонду України та авторизуватися там. 
  • В особистому кабінеті знайти розділ «Комунікації з ПФУ» та обрати там пункт «Заява на житлову субсидію чи пільгу».
  • Ознайомитися з інформацією у вікні та натиснути «Продовжити».
  • Обрати пункт «Заява про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг за експериментальним проектом».
  • Заповнити онлайн-форму: туди вносяться дані для призначення пільги. Система має надавати підказки.
  • Також потрібно з допомогою опції «Додати файл», прикріпити скановані копії документів, які підтверджують можливість надання пільги.
  • Наприкінці потрібно надати згоду на обробку персональних даних та натиснути кнопку «Сформувати заяву», зробити електронний підпис на відправити в ПФУ.
  • Результат розгляду заяви можна відстежувати у розділі «Мої звернення» — «статус звернення».

Як надається пільга

Наразі пільга на оплату житлово-комунальних послуг надається в грошовій формі. За замовчуванням Пенсійний фонд може відкрити рахунок в Ощадбанку і повідомити про це пільговика. А пільговик має підписати договір банківського рахунку. Якщо хочете, аби гроші були переказані на рахунок в іншому банку, то потрібно звернутися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду. Для оформлення потрібно надати свій рахунок, куди нараховуватимуться гроші. Зазвичай на оформлення та нарахування йде певний час. Але згодом гроші надходять.

Загалом пільга передбачає такий процес — ви оплачуєте повні суми за житлово-комунальні послуги, які зазначені у платіжках. Але на картку вам надходять кошти у вигляді компенсації. Слід пам’ятати, що якщо ви не будете платити за комуналку, то нарахування пільги може припинитися.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube