Вадим Столар під час війни збільшив свої статки на 56 мільйонів гривень - деталі - Інформатор Україна
Протягом останнього року ім’я Вадима Столара стало відомо дуже широкому загалу українців. І це не дивно – скандали, пов’язані з ним не сходять зі сторінок ЗМІ. «Сірий кардинал Києва», соратник Медведчука, «гаманець ОПЗЖ», «боєць батальйону Монако» – саме так Столара називають журналісти в своїх матеріалах. Чим відомий Столар і чому його вважають небезпечним для України, розбирався Інформатор.
Завдяки близькості до влади Столару завжди сходили з рук скандальні забудови та сумнівні проєкти на ринку столичної нерухомості, до яких були причетні його компанії, бізнес-партнери і родичі.
Класична афера на ринку нерухомості - інвестиційно-будівельна компанія "Еліта-центр" лопнула, залишивши своїх інвесторів біля "розбитого корита" - вкладники втратили понад $80 млн. І хоча вкладники вимагали від президента, генпрокурора та мера Києва негайно затримати Столара як одного із співзасновників “Еліта-центру”, той лише проходив у справі як свідок. Внаслідок цієї афери постраждали понад півтори тисячі людей.
У 2012 році Вадим Столар "засвітиться" у великому банківському скандалі: російський мільярдер Володимир Антонов звинуватив Столара та ще 3 людей у “крадіжці” Конверсбанку. Як виявилося, партнери тодішнього власника банку Володимира Антонова - Стрижак і Тумовс за довіреністю ввели до складу акціонерів банку Столара.
Оскільки Стрижак і Тумовс були ще й топ-менеджерами банку, то контролювали у фінустанові всі процеси. Надалі з банку вивели величезні суми грошей, а сам Конверсбанк був переписаний на своїх людей. Причому, у Антонова за "повернення" банку учасники схеми запросили 17 мільйонів євро. Антонов не заплатив, і банк пішов Вадиму Столару, змінивши назву на CityCommerseBank. Втім, "банкір" зі Столара не вийшов - у 2018 році в банк було введено тимчасову адміністрацію і його було ліквідовано.
За кредити компаній, які поставили Держрезерву неякісного дизпалива на 160,63 млн. гривень, поручався Столар. Ще у 2011 році компанія "Імоті Стар" виграла тендер Держрезерву на постачання дизпалива на 118,50 млн гривень. Вартість однієї тонни дизпалива тоді становила 11,85 тис. грн, що майже на 20% перевищувало оптову ціну.
2014 року перевірка встановила, що придбане дизпаливо — неякісне, бо замерзає при температурі мінус 10 градусів, хоча має бути морозостійким. Проте замінити дизпаливо чи стягнути компенсацію навряд чи вдасться, оскільки статутний капітал “Імоті Стар” виявився у 500 разів меншим за штраф, а сама фірма прописана за адресою масової реєстрації.
Після місцевих виборів 2015 року Столар був буквально руками і вухами мера, а в 2017 році сам Кличко вже не соромився разом відпочивати в ресторанах і літати на одному чартері в Європу зі Столаром та іншим одіозним нардепом-девелопером – власником "Укрбуду" Максимом Микитасем.
"Керує Києвом насправді непублічна людина без будь-якої посади в КМДА – Вадим Столар. Це Столар планує і організовує робочий день мера, Столар повідомляє Кличко, що і де він повинен робити", – писали про вплив київського "наглядача" в ЗМІ.
В майбутньому пов'язані зі Столаром і Микитасем компанії виграють тендер і спробують освоїти багатомільйонний бюджет на реконструкцію Шулявського мосту.
В грудні 2020 року з журналіських розслідувань стало відомо, що колишній "смотрящий" за Києвом Вадим Столар контролює 4 компанії з будівництва житла.
"Столар одноосібно контролює компанію ENSO. Разом з президентом холдингової компанії "Київміськбуд" Ігорем Кушніром Столар будує житло під девелопментом BudCapital та IB Alliance. Фінансування робіт одного з житлових комплексів IB Alliance – "Діброва Парк" – здійснює президент інвестиційної компанії Chernovetskyi Investment Group та син колишнього мера Києва Степан Черновецький. Столар є близьким другом Степана Черновецького", - повідомлялося журналстами.
Найбільшою девелоперською компанією Столара за обсягом житла, що будується, є bUd development. В жовтні 2020 року в офісі bUd development провела обшуки Служба безпеки України. Слідство вав менеджмент компанії в ухиленні від сплати податків, через що держава за три роки недоотримала 500 млн грн.
Після приходу до влади команди Зеленського, яка руками Андрія Богдана вирішила посунути Кличка з посади голови КМДА, обставини змінилися не на користь Столара. А щоб не повторити долю Микитася і сховатися від кримінального переслідування депутатським мандатом, Столар знову "перевзувся" – на цей раз він пішов під біло-блакитне крило "двоголового орла" Медведчука-Рабіновича.
У серпні 2021 року під офісом ОПЗЖ в Києві відбулася масштабна акція протесту проти російської агентури в Україні. Мітингувальники вимагали заборони проросійської партії, кримінального переслідування активних членів ОПЗЖ, увʼязнення Віктора Медведчука та Вадима Столара.
Протестувальники скандували: "Столар – гаманець сепаратистів", "Медведчука за грати", "ОПЗЖ дорівнює "ДНР", "РНБО, закрий Столара" та "Вадим Столар – агент Кремля".
"Найбільшим "гаманцем" ОПЗЖ є нардеп Вадим Столар, який контролює низку будівельних бізнесів, зокрема компанію "БУДкепітал". На ці гроші він фінансує проросійські медіа-проєкти в Києві, Харкові, Одесі та інших містах України. Він створив мережу телевізійних проєктів, які мають зайняти місце заборонених півроку тому телеканалів Віктора Медведчука", – повідомляли активісти.
Учасники протесту закликали РНБО запровадити повний пакет санкцій щодо Столара, а Офіс Генпрокурора – розпочати кримінальні провадження проти Столара, Киви та інших одіозних нардепів від ОПЗЖ.
Наприкінці березня минулого року українські ЗМІ оприлюднили інформацію, що Столар міг продати частку в 60% свого будівельного бізнесу однопартийцям Медведчуку і Козаку. За даними журналістів ціна питання – 90 мільйонів доларів. І ці активи суд ще не встиг заарештувати.
"Столар має намір “врятувати” ці активи, перебравши на себе, оскільки він досконально знає структуру власності, тіньові схеми і всіх підставних осіб", - вважає політичний експерт Олександр Кочетков.
Експерт стверджує, що зараз ЗМІ активно заливаються «новинами» про допомогу Україні благодійного фонду Столара. Українців закликають жертвувати в цей фонд, тим самим фінансуючи його PR-кампанію, повернення в країну і порятунок активів Медведчука. Схема настільки ж шикарна, наскільки і цинічна, резюмує Кочетков.
За кілька тижнів до початку вторгнення росії в Україну Столар виїхав за кордон. Припускають, що про початок війни його попередив Медведчук. Втім, на початку березня з’явилася інформація про те, що Вадим Столар обіцяє повернутись і вкласти "всі свої засоби і сили" у відбудову України. Він повідомив, що перебуває у Варшаві, де займається запуском глобального хабу, який спрямовуватиме допомогу Україні з усього світу. За словами Столара, на допомогу Україні його Фонд уже витратив понад 20 млн гривень, а компанії, які асоційовані зі ним, – 70-80 млн гривень. Він також зазначив, що готовий буде долучитися до відбудови українських міст після перемоги України у війні.
Вадим Столар один з перших вийшов зі складу депутатської фракції "Опозиційна платформа – За життя" і пояснив цей крок тим, що він сконцентрувався на організації гуманітарної допомоги. 17 березня на партійному з’їзді ОПЗЖ більшість делегатів проголосували за дострокове припинення повноважень Столара, Абрамовича і Плачкової. У свою чергу ця «трійця» подала позови проти ОПЗЖ, добиваючись скасування рішення з’їзду, щоб зберегти депутатські мандати. Після призупинення діяльності фракції ОПЗЖ Вадим Столар увійшов до нової депутатської групи "Відновлення України".
В липні стало відомо, що Вадим Столар продав свої телеканали "Типовий Київ", Odesa.live та Live співзасновниці креативних агентств We know how та Badoev ID Ганні Ковальовій.
І подія, яка привернула увагу широкого загалу українців до особи Вадима Столара – він опинився у складі так званого «батальйону Монако». Нагадуємо, що журналістське розслідування виявило десятки "VIP-біженців" — українських бізнесменів та політиків, які на тлі війни облаштувалися у Монако, Монте-Карло та Ніцці.
Працівники ДБР розпочали досудове розслідування за цим фактом. У списку підозрюваних "VIP-біженців" понад 80 осіб, серед них Вадим Столар. В додаток, трохи пізніше стало відомо, що під час війни він збільшив свої статки на 56 мільйонів гривень.
Неочікувано, але в січні 2023 року Столар повернувся в Україну і був присутній на засіданні Верховної Ради України. Політичні експерти припускають, що його повернення пов’язане з намаганням домовитися з владою, щоб «врятувати» ще не заарештовані активи Медведчука. Домовився, чи ні – не відомо, але через тиждень свого перебування Столар намагався виїхати з країни і отримав відмову. Наразі стоїть заборона на його виїзд.
25 січня нардеп від «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко повідомив, що Вадим Столар складає мандат народного депутата.
1 лютого СБУ провела обшуки у нардепа Вадима Столара та у підконтрольних йому будівельних компаніях. Як заявили у силовому відомстві, обшуки відбулися у рамках справи про відмивання коштів екс-нардепів від ОПЗЖ Віктора Медведчука та Тараса Козака. Зокрема, йдеться про викуп корпоративних прав українських забудовників різними офшорами та російськими фінустановами, а також про спрямування коштів від продажу нерухомості на фінансування дій, що загрожують державній безпеці.
Вадим Столар народилася 10 серпня 1982 року у місті Київ.
З 2006 до 2010 року був членом партії "Наша Україна". Встиг попрацювати з "молодою командою" Черновецького. З 2010 до 2012 року входив до Партії регіонів. Під час виборів до Київради у 2014 році Столар працював у виборчому штабі при партії "УДАР". Брав участь у позачергових парламентських виборах у 2019 році. Був обраний народним депутатом України від партії "Опозиційна платформа - За життя".
Раніше ми писали, що у січні 2023 року нардепи отримали майже вдвічі більше грошей, ніж рік тому. Звичайних громадян під час війни таке обурило. Інформатор розповість, з чого складається зарплата депутата і від чого вона залежить та скільки їм платять.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.