Газ у Європі зараз в три-чотири рази дорожчий, ніж у США
Брюссель розглядає можливість тимчасового обмежити ціни на газ у Європейському Союзі. Останнім часом вони досягли рекордних рівнів порівняно зі США. Цього тижня ціни на "блакитне паливо" в Європі були найвищими за останні два роки.
Про це пише Financial Times. Видання наголошує, що газ у Європі зараз в три-чотири рази дорожчий, ніж у США, що створює серйозні перешкоди для європейських компаній.
За словами джерел, Єврокомісія розглядає можливість введення ліміту в рамках обговорення стратегічного документа щодо "чистої промислової угоди". У документі мають бути викладені способи підтримки важкої промисловості ЄС, оскільки підприємствам доводиться боротися з численними проблемами, включно з агресивними торгівельними заходами президента США Дональда Трампа й амбітним переходом ЄС на "зелені" технології. Переговори про механізми обмеження цін, хоча й перебувають на ранній стадії, викликали відповідну реакцію з боку промислових груп, які застерігають від підриву "довіри" до європейського ринку.
Уперше ЄС запропонував запровадити аналогічний ліміт 2022 року, у розпал енергетичної кризи. Обмеження так і не застосували, оскільки ціни залишалися нижчими за позначку в 180 євро за мегават-годину.
Два високопоставлені чиновники ЄС заявили, що плани також включатимуть заходи щодо запобігання підвищенню цін на газ трейдерами влітку, коли європейські країни запасаються паливом напередодні зими. Один із дипломатів ЄС сказав, що деякі країни, найімовірніше, будуть "неохоче" ставитися до введення обмеження цін. Німеччина і Нідерланди були серед країн, які виступали проти попереднього обмеження.
"Європі слід зосередитися на придбанні достатньої кількості енергії для роботи промисловості та опалення будинків. Встановлення граничних цін на оптовому ринку не вирішить цю проблему, коли основна проблема полягає в нестачі енергії", - сказав колишній державний секретар Норвегії з питань енергетики Амунд Вік.
З 1 січня 2025 року припинилося постачання російського трубопровідного газу транзитом через Україну. Угорщина зажадала від Брюсселя "гарантувати, що постачання газу і нафти в країну в майбутньому не виявляться ускладненими" і чинити тиск на Україну, щоб вона відновила транзит газу до Європи.
Припинення транзиту російського газу через територію України стало однією з найбільш витратних поразок Москви. Такий крок позбавив росіян $6,5 млрд доходів. Водночас у США прагнуть збільшити енергопостачання у країни Європи, щоб зробити їх менш залежними від російських енергоресурсів.
Після припинення Україною транспортування російського газу через свою територію ціни на газ у Європі зросли на 4,3% до майже 51 євро за мегават-годину. Це зростання стало найвищим із жовтня 2023 року та припало на період прогнозованих морозів у більшості країн Європи.