В ЄС підписали перші 8 контрактів, які надають право країнам-членам ЄС і Норвегії закупити 155-мм боєприпаси для України через агенцію EDA
Європейське оборонне агентство (EDA) підписало вісім контрактів із європейською промисловістю на спільну закупівлю 155-мм боєприпасів для України. Ці боєприпаси призначаються для найбільш поширених самохідних гаубиць, які країни партнери передали на озброєння ЗСУ: французька Caesar, польська Krab, німецька Panzerhaubitze 2000 та словацька Zuzana.
Про це повідомляє EDA. Підписання останніх п'яти угод відбулося у штаб-квартирі EDA у Брюсселі 5 вересня під час візиту туди послів Комітету з питань політики та безпеки ЄС. Завдяки цим контрактам країни-члени ЄС та Норвегія матимуть змогу закуповувати 155-мм боєприпаси через EDA, яка працюватиме як закупівельне агентство.
EDA через юридичні аспекти не розголошує імена підрядників та ціни за одиницю продукції на даному етапі, не коментує переговори, що тривають. Однак відомо, що ці рамкові контракти були підписані в рамках тристороннього підходу до постачання більшої кількості артилерійських боєприпасів і ракет в Україну, узгодженого Радою ЄС у березні 2023 року. Окремо зауважимо, що Польща докладала зусиль, щоб переконати чотири країни ЄС збільшити фонд військової допомоги для України (проти такої ініціативи виступали Франція, Німеччина, Італія та Греція).
У липні парламент ЄС прийняв закон про збільшення та спрощену передачу виробництва боєприпасів та ракет для України. "За" проголосували 505 депутатів, 56 були "проти", і ще 21 депутат "утримався". Це означало, що ЗСУ отримали шанс отримувати більшу кількість зброї, а головне - швидше, ніж зараз. Ці кроки стали відповіддю на запит України до ЄС щодо постачання артилерійських снарядів калібру 155 мм та ухвалення Радою ЄС 20 березня 2023 року тристоронньої пропозиції щодо боєприпасів. Прийнятий до закону план передбачав такі декілька кроків:
Рада ЄС прийняла рішення про збільшення Європейського фонду миру (EPF) на 3,5 мільярда євро - до понад 12 млрд євро. З цього фонду Євросоюз фінансує підтримку Збройних сил України, а також Мозамбіку, Грузії, Молдови та інших країн.
За підсумками, окрім військової допомоги, міністри фінансів країн Європейського союзу висловили рішучу підтримку в пропозиції Єврокомісії створити фонд допомоги Україні на 50 мільярдів євро. Він надаватиме гранти та кредити на підтримку країни в її економічному та соціальному відновленні після російського вторгнення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.