В Україні запрацював реєстр зниклих безвісти: що про нього треба знати

Реєстр - це повністю захищена база даних

Зниклі безвісти
Реєстр може пришвидшити пошуки зниклих людей

В Україні у вівторок, 2 квітня, запрацював Єдиний реєстр зниклих безвісти осіб, в якому будуть зібрані та централізовані всі дані про них. Реєстр розробляли МВС, Уповноважений зі зниклих безвісти та інші відомства. Записи про зниклих будуть формувати на основі заяв, поданих родичами до Нацполіції.

Деталі розповіли в Мінреінтеграції. Зазначається, що у реєстрі будуть зібрані та централізовані такі дані про зниклих безвісти:

  • ПІБ особи,
  • місце та дата народження,
  • сімейний стан,
  • місце проживання,
  • територія, на якій відбулося зникнення,
  • обставини та час зникнення,
  • прикмети людини;
  • інформація про наявність чи відсутність рішення суду про визнання людини безвісно відсутньою або оголошення померлою,
  • інші дані, які сприятимуть розшуку.

"Наявність централізованої інформації про зниклих безвісти допоможе налагодити більш ефективну розшукову роботу. Лише взаємодіючи з іншими відомствами, нам вдасться якомога швидше розшукати зниклих осіб", - заявив Уповноважений зі зниклих безвісти Олег Котенко.

До слова, посилання на реєстр в Мінреінтеграції не оприлюднили. Водночас в Міністерстві внутрішніх справ кажуть, що доступ до нього будуть мати визначені посадовці, а записи в реєстрі будуть формувати на основі заяв в поліцію про зникнення людини.

"Цей реєстр є повністю захищеною базою даних. І доступ до нього будуть мати визначені посадовці: представники Офісу Уповноваженого зі зниклих безвісти, працівники Національної поліції та Департаменту інформатизації МВС України. Картки записів формуються на основі заяв, поданих родичами зниклих до Національної поліції. А верифікацію кожної особи здійснює безпосередньо Офіс Уповноваженого зі зниклих безвісти", - наголосив заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко.

Він додав, що родичі зниклих можуть отримати витяги з реєстру, їх надаватимуть представники Департаменту інформатизації МВС України. Для отримання документа потрібно звернутися до МВС (надіслати поштою за адресою м.Київ, вул. Богомольця, 10, Міністерство внутрішніх справ України, або на електронну скриньку pgmia@mvs.gov.ua) із запитом та копіями документів, що засвідчують особу запитувача та ступінь споріднення зі зниклою особою. На підставі витягу люди зможуть звернутися до Пенсійного фонду, щоб отримати пенсію по втраті годувальника непрацездатним членам.

Скільки людей в Україні вважаються зниклими безвісти

В МВС кажуть, що наразі офіційно в Україні визнали зниклими безвісти близько 23 тисячі людей. Зокрема, через наслідки війни в країні.

Як Єдиний реєстр зниклих безвісти покращить ситуацію з пошуками

Після початку повномасштабної війни рф проти України кількість безвісти зниклих значно збільшилася. Раніше експерти наголошували на тому, відсутність єдиного реєстру осіб, що зниклих безвісти, негативно впливає на розшуки. У 2018 році Верховна Рада ухвалила закон "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти", але він повною мірою не реалізовувався. Тільки у квітні 2022 року внесли зміни, які хоча б забезпечили створення посади Уповноваженого з питань розшуку зниклих безвісти, визначили відповідальне міністерство за розшук - Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Це трохи покращило ситуацію з розшуками, бо родичі зниклих хоча б знали, куди звертатися.

Також закон передбачав створення реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Він запрацював сьогодні, 2 травня. Тепер, згідно зі згаданим законом, незалежно від того, чи буде встановлено щодо особи статус такої, що безвісно відсутня чи померла, розшуки такої особи не можуть бути припинені, доки її місцеперебування не буде з’ясоване. Тобто жодні правові статуси, здобуті у судовому порядку, не можуть припинити розшук особи, яка вважається безвісти зниклою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube