В Україні з’являться військові судді: ВР проголосувала за закон, який розкритикували Міноборони та Мін'юст

Міноборони вважає, що запропоновані законом заходи недостатні, а Мін'юст прогнозує, що суддів просто не вистачить

Військові судді
Військові судді

9 січня ВР за основу ухвалила законопроєкт №10301 щодо запровадження спеціалізації суддів з розгляду військових кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. Він передбачає запровадження спеціалізації суддів для розгляду справ про військові кримінальні правопорушення, правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. Про це повідомила народний депутат Ірина Геращенко. 

За словами народного депутата, закон передбачає такі зміни:

  • Спеціалізація суддів у місцевих та апеляційних судах для розгляду зазначених справ.
  • Судді, уповноважені на розгляд цих справ, обираються суддями цього суду на строк до 5 років з можливістю повторного переобрання.
  • Кількість таких суддів визначається зборами суддів відповідного суду.
  • Судді можуть бути обрані за наявності досвіду в кримінальних справах.
  • Ці судді не звільняються від інших обов'язків, але мають пріоритет при розподілі справ.

Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо запровадження спеціалізації суддів з розгляду військових кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку було внесено в парламент народним депутатом Сергієм Демченком у листопаді 2023 року. 

Його схвалило Міністерство фінансів, адже закон не вимагає додаткових витрат. Міністерство юстиції схвалило з запереченнями, а Міністерство оборони не підтримало. 

“Необхідність створення військових судів по суті підтримується і автором законопроекту, яким у пояснювальній записці наголошується, що спеціалізація суддів є менш організаційно, технічно та хронологічно затратною, ніж створення спеціалізованих судів. Однак законопроект частково вирішує тільки питання кримінального судочинства, залишаючи поза увагою інші вищезазначені категорії судових справ у військовій сфері. Слід зазначити, що відповідно до статті 128 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” збори суддів відповідного суду, за умови наявностінеобхідної кількості суддів та потреби, мають можливість самостійно визначати
для себе спеціалізацію з розгляду конкретних категорій справ. Створення системи військових судів відповідатиме міжнародній практиці і дозволить на більш якісному рівні забезпечити судочинство у зазначеній сфері”, - зазначив у відгуку Міноборони генерал-лейтенант Іван Гаврилюк.

Як зазначив у відгуку Денис Малюська, на той час міністр юстиції, у разі прийняття проєкту Закону та набрання ним чинності з дня, наступного за днем опублікування, може виникнути проблема його практичної реалізації в частині обрання суддів, уповноважених здійснювати розгляд справ про військові кримінальні правопорушення, кримінальні правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, у зв’язку із великою кількістю вакантних посад суддів у судах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube