В Україні з'явився законопроект про сурогатне материнство: як він працюватиме

Читать на русском

Документ визначає права та обов'язки сторін, які користуються послугою сурогатного материнства

Читать на русском
В Україні з'явився законопроект про сурогатне материнство: як він працюватиме

Документ визначає права та обов'язки сторін, які користуються послугою сурогатного материнства

В Україні з'явився законопроект №6475 про сурогатне материнство. Сучасні технології допомагають сім'ям, які можуть мати дітей стати батьками.

Про це заявив голова Комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги України Михайло Радуцький, – передає Інформатор. .

У парламенті зареєстрували законопроект про допоміжні репродуктивні технології (ДРТ). За оцінками експертів, в Україні кожна п'ята пара не може зачати дитину. Сучасні технології допомагають таким сім'ям стати батьками. Щороку дедалі більше сімей користуються послугами ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення), сурогатного материнства, використання донорських ембріонів та яйцеклітин.

З кожним роком допоміжні репродуктивні технології набувають все більшої популярності. В Україні досі немає законодавчого регулювання цієї галузі медицини. Хоча питання – важливе, репродуктивні технології змінили класичне уявлення про те, як зароджується нове життя, роль та функції батьків. Ситуацію ускладнює те, що у світі досі немає чіткої позиції щодо деяких репродуктивних технологій. Насамперед, це стосується сурогатного материнства. У Франції, Німеччині, Італії, Японії воно заборонено. У більшості штатів США, ПАР, Грузії – дозволено. У Великій Британії, Данії, Ізраїлі, Іспанії, Канаді, Нідерландах легалізоване лише некомерційне сурогатне материнство.

В Україні сурогатне материнство легалізоване. У Сімейному кодексі вказується, що батьками дитини, народженої за допомогою ДРТ, є біологічні батьки. Усі інші питання регулюються наказом МОЗ. Водночас, згідно з Конституцією, питання охорони дитинства, материнства, батьківства та охорони здоров'я мають регулюватись виключно на рівні законодавства.

"Внаслідок відсутності законодавчої основи іноді важко визначити, де межа між легальним використанням сурогатного материнства, а де злочинна схема торгівлі дітьми. Нещодавно знову були заарештовані посередники, які відправляли українок до Чехії, де вони нелегально народжували дітей для іноземців. Кожна дитина коштувала від 50-70 тисяч євро", - зазначив Радуцький. 

МОЗ зареєструвало у парламенті законопроект № 6475, який визначає права та обов'язки сторін.

  • Документ визначає основні терміни – наприклад, анонімний донор, безпліддя, ембріон, допоміжні репродуктивні технології, сурогатна мати .
  • Встановлює умови та порядок застосування ДРТ (наприклад, обов'язкову генетичну діагностику), ліцензування лікарень (процедура сурогатного материнства дозволена лише у акредитованих лікарнях).
  • Вводить вимоги до сурогатних матерів (під час вагітності дотримуватися рекомендацій лікаря, передати дитину батькам протягом 2 годин після народження) , не розголошувати інформацію про генетичних батьків)
  • Зобов'язує підписувати договір, що встановлює права та обов'язки сторін ДРТ, включаючи посередника (медичної установи),
  • Визначає походження дитини, яка народилася внаслідок застосування ДРТ, проходженням тесту ДНК,
  • Регламентує умови та порядок кріоконсервації репродуктивних клітин, ембріонів, тканин та їх використання.

Права та обов'язки біологічних батьків з інших країн

Наразі найчастіше користуються послугами сурогатних матерів-українок пари, де один або обидва батьки іноземці. Якщо сурогатне материнство в них у країні заборонено, то це у деяких випадках створює велику проблему. Є випадки, коли дитину повертають в Україну та віддають до дитячого будинку. Закон має передбачити ці ризики та убезпечити.

Гарантії захисту інтересів держави та сурогатних матерів

Законопроект покладає на сурогатну матір низку зобов'язань. Наприклад, передати дитину генетичним батькам впродовж двох годин після народження. Бажано було б деталізувати ще й зобов'язання як посередника, так і біологічних батьків – і не лише перед сурогатною матір'ю, а й перед державою. Крім того, потрібні гарантії та процедура контролю за виконанням цих зобов'язань.

Нагадаємо, Зеленський пообіцяв усім дітям України гроші від використання природних ресурсів. Крім того, на Вінниччині організували «клініку» сурогатного материнства .

Також Інформатор писав, що у Києві жінка під прикриттям сурогатного материнства продала свою дитину .

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Слідкуйте за новинами онлайн прямо в месенджері на нашому Telegram-каналі  Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.