В Україні з аптек зникне популярна річ: про що йдеться та у чому причина

Читать на русском

Україна припинить виробництво, імпорт та експорт продукції з 1 січня 2024 року

Читать на русском
В Україні заборонили ртуть
В Україні заборони ртутні термометри. Фото: Unsplash

Україна припинить виробництво, імпорт та експорт продукції з 1 січня 2024 року

В Україні заборонили ртутні термометри, якими люди користуються ще з часів Радянського союзу. Втім, їх можна замінити більш безпечними аналогами.

Заборона стала наслідком ухвалення Верховною Радою закону про приєднання нашої країни до Мінаматської конвенції про ртуть.Чому такі термометри заборонили в Україні та чим небезпечна ртуть, йдеться у матеріалі “РБК-Україна”.

Виробництво, імпорт та експорт ртутних термометрів в Україні припинять вже з 1 січня 2024 року. Згідно Мініматській конвенції, відмова від ртуті має бути поетапною:

  • заборона її видобутку;
  • повна заборона на виробництво, експорт та імпорт продуктів, що містять ртуть, наприклад, термометрів, приладів для вимірювання тиску, певних видів батарейок та люмінесцентних ламп, барометрів, вимикачів та навіть певних видів косметики.

Втім, дозволять використовувати ртуть у кількох випадках:

  • продукти для потреб військової та цивільної оборони;
  • прилади, що використовуються для досліджень та калібрування, як еталонний стандарт;
  • вакцини, що містять тимеросал (ртуть органічна сполука) як консервант;

Чим ртуть небезпечна

Цей метал у 13,5 разів важчий за воду, а його температура плавлення становить 38 градусів. Коли температура підвищується, її випари стають отруйними. 

Якщо вона потрапить до організму людини через органи дихання, то залишиться там назавжди і продовжить накопичуватися. Також вона не розкладається, тому легко може потрапити у воду та грунти. 

Ртуть поступове стає ланцюгом живлення живих організмів, зокрема, накопичуючись у рибах. Втім, термічна обробка лише вивільняє частину металу у вигляді парів.

Ознаки отруєння ртуттю

  • слабкість
  • головний біль
  • підвищення температури тіла
  • біль в животі, розлад шлунку
  • погіршення зору та слуху, а у важких випадках - параліч та порушення свідомості.

Інші заборони в Україні

В Україні законопроєкт №7444 нардепа Михайла Радуцького Верховною Радою прийнято за основу та в цілому.

У пояснювальній записці зазначається, що чинна редакція ст. 28 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» для лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини передбачає виписування рецептів лише на спеціальних рецептурних бланках у паперовій формі. 

Проте у законодавстві не міститься прямої заборони на відпуск рецептурних лікарських засобів без рецепта, що на практиці призводить до їхнього відпуску з аптечних закладів без рецепта та має наслідком погіршення стану здоров’я населення через безвідповідальне самолікування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.