В Україні планують відключати електроенергію - які графіки та як готуватися громадянам

Українців попередили про майбутні блекаути

Відключення світла
Громадянам пояснили, на які блекаути варто чекати в майбутньому

В Україні місцева влада та енергетичні компанії вже розробили графіки відключення електроенергії. Запровадження плану очікується з 1 жовтня. При цьому експерти вважають, що уникнути відключень електроенергії в умовах пікового навантаження було б дуже складно. Стало відомо, до чого варто готуватися громадянам. 

Як передає OBOZREVATEL, в Україні відновили близько 70% пошкоджених теплових станцій та електроцентралей. Водночас ситуація все ще складна та енергетики не можуть точно спрогнозувати, якими будуть відключення в майбутньому. При цьому голова парламентського комітету з питань енергетики та ЖКГ Андрій Герус зауважив, що до листопада Україна ще має час задля підготовки до ймовірних складних сценаріїв (тобто, наслідків російських обстрілів). 

За словами Андрія Геруса, Україна увійде в опалювальний сезон приблизно з тими ж потужностями, що й минулого року. Водночас все буде залежати ще й від того, наскільки успішними будуть спроби ворога обстрілювати нашу інфраструктуру. При цьому дефіцит електроенергії (якщо враховувати відсутність в системі Запорізької АЕС) буде відчутним. 

"Розмір дефіциту, як мені особисто видається, перекрити імпортом ми не зможемо. Просто стільки імпорту ми не потягнемо. Тому взимку цілком можуть бути обмеження", - пояснив директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.

Річ у тім, що імпортна електроенергія коштує доволі дорого. Тому коли імпорту вже буде недостатньо, доведеться балансувати за допомогою графіків відключення електроенергії. 

Якими можуть бути відключення світла?

В Україні вже розробили приблизні графіки відключень світла, проте наразі ще немає точної гарантії, що саме їх будуть застосовувати. Зокрема, у Львівській області їх запровадять з 1 жовтня (діяти вони почнуть лише за розпорядженням "Укренерго" та за необхідності скоротити споживання). Відключення світла може тривати до двох годин поспіль і до чотирьох годин на добу. 

У Полтавській області, за інформацією облдержадміністрації, може бути близько шести черг відключення світла. Подібні графіки розробили також експерти "Вінницяобленерго". Така ситуація приблизно у всіх регіонах. 

"Є розпорядження міністерства, всі повинні підготувати графіки та поінформувати про них споживачів. Але це не означає, що з 1 жовтня почнуться відключення. Багато факторів: температура, ситуація з генерацією, російські атаки... Вам зараз ніхто не скаже точно, що буде", – розповідає OBOZREVATEL співрозмовник в уряді.

Як готуватися громадянам до відключень світла?

Експерти неодноразово давали поради, які допоможуть українцям бути готовими до подібних сценаріїв. Зокрема, варто:

  • Звернутися до електрика, щоб перевірити проводку (адже у випадку перепадів напруги можуть виникнути нові проблеми);
  • Якщо щиток розміщений усередині квартири, то реле можна встановити індивідуально (як і стабілізатор напруги) - це дозволить  в разі різкого падіння чи зростання напруги відключати подачу струму до стабілізації;
  • Запастися павербанками (а також за можливості генераторами);
  • Зробити запас питної та технічної води;
  • Зробити запас харчів, які можуть зберігатися тривалий час без холодильника. 

Як Україна готується до блекаутів?

Раніше повідомлялося, що Національна комісія з питань електронних комунікацій регулярно перевіряє мобільні оператори щодо підготовки до можливих блекаутів восени та взимку. Зазначається, що Київстар, Vodafone та lifecell повинні встигнути підготуватися до ймовірних проблем з електроенергією. При цьому в НЕК зазначили, що під час останніх перевірок у всіх операторів знаходили певні порушення, однак всім дали додаткові 30 днів, адже шукати потрібну техніку, встановлювати генератори тощо - не дуже легка задача. 

"Ми двічі йшли назустріч операторам і своїм рішенням продовжували терміни усунення порушень, зазначених у приписах, на додаткових 30 днів, адже з розумінням належимо до тривалості процедур пошуку, купівлі та встановлення генераторів та АКБ", - зазначили в комісії.

Готується до зими також Міністерство енергетики України. За словами радниці міністра енергетики Олени Зеркаль, тривають планові роботи. Наразі електромережі готові на 98%, електростанції на 70%. Однак у випадку з тепловими електростанціями наразі готовність лише на 30%. Наразі Україна повинна прискорити відновлення об'єктів, щоб підвищити шанс пройти наступну зиму без відключень. Слід також враховувати, що минулої зими українська енергетична система сильно постраждала через ракетні атаки з боку російських терористів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube