Як українцям економити електроенергію: поради європейців

Енергозбереження продовжує залишатися пріоритетом серед європейських споживачів

Укренерго щодня просить українців ощадливо споживати електроенергію
Велика кількість невеликих заходів, вжитих кожною окремою людиною, зменшує попит суспільства на енергію

Укренерго щодня просить українців ощадливо споживати електроенергію, щоб допомогти українській енергосистемі підтримувати баланс між споживанням та виробництвом під час масштабної ремонтної кампанії на електростанціях.

Як дії кожного з нас впливають на стан енергосистеми та наскільки сильно потрібно змінити свої щоденні звички, щоб ефект від економії був відчутним, читайте в матеріалі Інформатора.

Ощадливе споживання допомогло впоратись з перенавантаженням енергосистеми у Європі

В липні в Європі панувала хвиля аномальної спеки. І саме ощадливе споживання стало одним з головних факторів, які допомогли європейській енергосистемі впоратись з перенавантаженням. Незвично висока температура, звісно, внесла свої корективи в графік, але загалом попит на електроенергію був меншим, ніж у минулі роки: середнє погодинне споживання електроенергії в липні в Італії було на 4,4% нижче, а в Іспанії — на 3,6%, ніж у 2022 році.

Економія грошей спонукає європейців зменшувати споживання енергії. Але зараз, у розпал літа, ціни на електроенергію нижчі, ніж кілька місяців тому, проте це не зупиняє європейців. Для більш ніж восьми з десяти людей зниження власного споживання енергії в повсякденному житті продовжує залишатися актуальним.

Багато маленьких кроків

За дорученням Vattenfall дослідницький інститут Statista з 15 по 25 травня опитав загалом 5000 репрезентативно відібраних споживачів у Німеччині, Фінляндії, Франції, Швеції та Нідерландах.

У всіх країнах споживачі роблять багато маленьких кроків, щоб зменшити використання електроенергії, тепла, палива та води. Це варіюється від використання менше світла, скорочення часу прийняття душу, прання одягу при нижчих температурах, рідше їздити в машині або навіть раніше лягати спати та проводити менше часу вдома. Для порівняння, споживачі у Франції запровадили найбільше енергозберігаючих заходів, тоді як скандинавські країни трохи відстають.

Модель, яку можна спостерігати в усіх країнах, - це різниця між декларованою важливістю енергозбереження та реальною поведінкою. У всіх вікових групах економія енергії вважається дуже важливою. Але чим старші люди, тим більше енергозберігаючих заходів вони вживають. Це також включає інвестиції в невеликі енергозберігаючі функції, такі як світлодіодні ліхтарі, розподільчі вилки з вимикачами або водозберігаючі душові лійки. Люди старше 65 років вживають більше заходів для економії електроегенргії, про те й серед молоді все частіше можна зустріти тих, хто інвестує у сонячні панелі чи теплові насоси. Тому цей розрив між поколіннями зникає. Готовність інвестувати останнім часом зростає в усіх вікових групах.

“Велика кількість невеликих заходів, вжитих кожною окремою людиною, зменшує попит суспільства на енергію. Проте в середньостроковій та довгостроковій перспективі потрібні інвестиції в енергоефективні сучасні технології та відновлювані джерела енергії. Ми підтримуємо споживачів у цій подорожі до свободи викопних джерел за допомогою бетону дій і широкого спектру рішень”, — повідомляє Мартін Хагенс з Vattenfall.

Як економити електроенергію: поради європейців 1

Як заощаджують електроенергію у Європі

Щоб споживати менше енергії, європейські споживачі внесли низку змін у поведінку у своєму повсякденному житті:

  • 77% жителів Швеції та Франції стали включати менше світла в своїх оселях;
  • 77% німців готують під кришкою;
  • 79% голландських споживачів знизили температуру у своїх домівках;
  • 50% респондентів у Німеччині кажуть, що користуються електричними приладами рідше, у Франції – 61%;
  • У скандинавських країнах, Німеччині та Нідерландах кожен п’ятий проводить менше часу вдома, щоб зменшити споживання енергії, а у Франції – 28%;
  • 42% фінів приймають холодний душ, замість гарячого, а 2 з 3 європейців миються швидше, ніж зазвичай;
  • Більше 25% опитаних респондентів кажуть, що лягають спати раніше, ніж зазвичай.

Нагадаємо, раніше Інформатор повідомляв про те, чи буде в Україні новий блекаут: Жданов пояснив, чому ситуація складніша, ніж торік. Також ми писали про те, що українців попередили про нові відключення світла взимку: вони можуть тривати до 10 годин.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube