"Чорнобильську пенсію" отримають не всі
Кабінет міністрів України запроваджує перевірку «чорнобильських» пенсій у 2025 році. Доплата непрацюючим пенсіонерам у зоні відселення, буде виплачуватись лише тим, хто дійсно жив в зоні відчуження з 1986 по 1993 рік. Про це повідомив представник Уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Кабмін 27 грудня установив, що у 2025 році факт проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 року чи у період з 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993 року для встановлення, продовження чи припинення доплат, передбачених статтею 45 Закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік», у разі відсутності відповідних відомостей у Єдиному державному демографічному реєстрі, Реєстрі територіальної громади та в інших державних реєстрах, встановлюється органами Пенсійного фонду України за сукупністю таких обставин: особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи; у Єдиному державному демографічному реєстрі, відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби відсутні відомості про зміну місця проживання цією особою у період після 1 січня 1993 року.
Після прийняття державного бюджету на 2025 рік голова бюджетного комітету ВРУ Роксолана Підласа повідомляла, що «Уряд нарешті «бере за рога» і намагається розв'язати проблему відсуджених в судах надвеликих пенсій для привілейованих пенсіонерів (наразі заборгованість по перерахованих в судах пенсіях складає 73 мільярди гривень), «нових» чорнобильців в зоні відчуження і ще низку викривлень в соціальній сфері, які породжують величезну несправедливість».
Раніше ми писали, що в Україні за час повномасштабної війни з’явилась схема з «поселенням» у Чорнобильській зоні відчуження. Ці «поселенці» через суд отримують щомісячні виплати від держави, на рік виходить приблизно 15 мільярда гривень. З 90-х в Україні була норма: якщо людина проживала в Чорнобильській зоні на момент аварії й сім років після неї, то вона має право отримувати доплату до пенсії. Цю норму скасували 2008 році. До початку вторгнення РФ людей з такими доплатами було близько 10 тисяч, а з бюджету на це витрачали 51,4 мільйона гривень на місяць.
Однак з 2022 року з’явилась неочікувана практика, – людям, які не мають статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи, не мають статусу ліквідатора, суди почали масово призначати виплату за проживання в зоні радіаційного забруднення. Через судові рішення кількість людей з такими доплатами збільшилась до майже 135 400.
«Додаткові виплати від держави становлять уже близько 1,5 мільярда гривень на місяць, або приблизно 15 мільярда гривень на рік. І прогресія геометрична», - казала в інтерв’ю Forbes заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак.
Чорнобильські «поселенці» стали величезною проблемою. Під час кримінальних проваджень правоохоронці встановили, що люди з інших територій спеціально прописуються в населених пунктах, які розташовані в зоні радіаційного забруднення, в непридатних для життя будинках, часто по декілька десятків в одній квартирі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.