В російському СІЗО помер кримськотатарський активіст Джеміль Гафаров — фігурант справи «Хізб ут-Тахрір»

У січні 2023 року Гафарова засудили до 13 років ув'язнення

В російському СІЗО помер кримськотатарський активіст Джеміль Гафаров — фігурант справи «Хізб ут-Тахрір»
Джеміль Гафаров. Фото: «Кримська солідарність»

У російському СІЗО у Новочеркаську (Ростовська область) помер один із найстаріших кримських політв'язнів — 60-річний Джеміль Гафаров. У січні його засудили до 13 років ув'язнення за звинуваченням у причетності до діяльності організації «Хізб ут-Тахрір», яку у росії вважають терористичною. Чоловік упродовж тривалого часу скаржився на стан здоров'я та говорив, що не може перебувати на судових засіданнях.

Про смерть повідомив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. За його словами, у Гафарова була ниркова недостатність, а у листопаді 2022 року він переніс серцевий напад. Гафаров стверджував, що адміністрація СІЗО відмовляє йому у медичній допомозі. Адвокати наголошували, що утримання у СІЗО небезпечне для життя Гафарова.

«Він каже, що йому дуже погано, двічі на день бувають напади... Каже, що намагаються дати якісь ліки, але щоб їх пити – потрібна консультація лікаря щодо нирок, у нього ниркова недостатність, а те, що дають від серця – може відбитися на нирках. Він навіть не встає, коли каже», – розповідав у січні про стан Гафарова адвокат Еміль Курбедінов.

Що відомо про Джеміля Гафарова та справу «Хізб ут-Тахрір»

У березні 2019 року у Сімферопольському районі Криму ФСБ, Росгвардія і поліція провели обшуки одночасно за 30 адресами кримських татар. У Строганівці працівники дорожньо-патрульної служби оточили все селище. У результаті затримали 23 кримськотатарських активістів, ще двох взяли під арешт через кілька місяців. Серед затриманих був Гафаров. П’ятьох знайти не змогли, вони досі перебувають у розшуку.

Затриманих обвинуватили у причетності до ісламської партії Хізб ут-Тахрір за статтею 205.5 Кримінального кодексу РФ — «Участь у діяльності терористичної організації» — забороненої та визнаної терористичною в Росії, вона діє в Україні та більшості європейських країн. Крім обвинувачення в участі в терористичній організації їм додали статтю про підготовку до захоплення влади, посилаючись на те, що мета Хізб ут-Тахрір — побудова ісламської держави. При цьому офіційно прихильники партії заявляють, що на території немусульманських країн, зокрема в Україні та Росії, вони ведуть просвітницьку діяльність, насамперед, серед мусульманських народів. Це підтверджується, зокрема, тим, що серед 100 політичних ув’язнених у цій справі в Криму — 98 кримських татар. Ніхто з обвинувачених не погодився з обвинуваченням, але всі стверджували, що жодною терористичною діяльністю не займалися, а влада переслідує їх з політичних і релігійних мотивів.

Після затримання 30 обвинувачених розбили на групи та судили у Південному окружному військовому суді у російському Ростові-на-Дону. Групу Гафарова засудили останню — засідання постійно відкладали через погане здоров'я підсудних. Разом із Гафаровим у групі був 62-річний Сервет Газієв. Це найстарші серед кримських політв'язнів. Газієв мав серцеві захворювання до арешту, але мікроінсульт переніс уже в ізоляторі. Довгий час кримський татарин не отримував жодного лікування, попри скарги тюремним медикам.

У січні 2023 року всіх підсудних разом із Гафаровим засудили до 13 років ув'язнення. Гафарова після вироку перевели із ростовського СІЗО до Новочеркаського ізолятора, де він помер.

За місяць у нього почалося погіршення здоров'я. У день вироку було погано, напади тривали після. Гафаров багато років страждав на хронічну ниркову недостатність і потребував діалізу. Спочатку він мав третю групу інвалідності, але після арешту стан погіршився і медична комісія привласнила йому другу. Майже все життя він пропрацював інженером, має дві вищі освіти, крім двох рідних дочок виростив прийомного сина.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube