Відповідальність ніхто на себе не взяв, але підозрюють спецслужби різних країн
Ліквідація в Ірані офіцера Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР), полковника Мехді Молашахи викликає багато питань. За деякою інформацією, убитий був причетний до організації постачання іранських безпілотників до росії. Зацікавленими в його смерті можуть бути іранські протестувальники, а також Ізраїль та США.
Як повідомляє інформагентство Tasnim, 25 жовтня офіцера Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР), полковника Мехді Молашахи та Джавад Кіха, одного з командирів організації «Басідж» (проурядова мілітаризована добровольча організація, щось середнє між тітушками та теробороною) було вбито в авто. По них відкрили вогонь із салону іншого автомобіля. Це відбулось в місті Захедан, столиці іранського Белуджистану на південному сході країни, де надзвичайно сильними є протестні рухи проти діючого режиму. Вбивство могло бути реакцією протестувальників на чисельні злочини «вартових» у Белуджистані. Але є також версія, що до цього причетні ізраїльські чи американські спецслужби.
Річ у тому, що КВІР курує ядерну програму Ірану та програму виробництва безпілотників. Їх неодноразово звинувачували у воєнних злочинах, а США визнала терористичною організацією. Інструктори з «вартових», за даними Інституту вивчення війни (ISW), тренували росіян користуватися дронами-камікадзе Shahed-136 (у маркуванні армії рф «Герань-2»). Тобто вони вже встигли стати співучасниками воєнних злочинів росії в Україні, адже безпосередньо контролюють запуски безпілотників по цивільних об’єктах.
Причиною ліквідації може бути помста протестувальників у відповідь на кричущу жорстокість режиму. КВІР та «Басідж» брали активну участь у придушенні антиурядових протестів в Ірані. Загальнонаціональні акції непокори, які вже було стихли, спалахнули з новою силою, після того, як поліцейські забили до смерті 16-річну школярку Асру Панахі за відмову співати проурядовий гімн.
На протистояння місцевого населення та Тегерану накладається релігійний контекст. Річ у тім, що Белуджистан, на відміну від решти Ірану, переважно сунітський. Мусульмани-суніти, які в Ірані становлять щонайменше 10 відсотків населення, протягом чотирьох десятиліть мали складні стосунки із шиїтським клерикальним режимом. Згідно з даними правозахисних організацій, у результаті нападу КВІР на протестувальників 30 вересня загинули понад 90 неозброєних белуджастанців, повідомляє Iran International Newsroom. Місцевий релігійний лідер поклав відповідальність за цю різанину безпосередньо на авторитарного правителя Ірану — аятолу Алі Хаменеї.
Як зазначають ЗМІ, Мехді Молашахи може бути відповідальним за організацію постачання дронів-камікадзе до росії. Тому, за однією з версій, його ліквідація є роботою ізраїльських спецслужб. Це може бути частиною широкої акції спрямованої проти програми будівництва безпілотників та російсько-іранського обміну військових технологій.
У відеозверненні на конференції Haaretz Democracy 24 жовтня, президент Володимир Зеленський заявив, що ірано-російський альянс був би набагато слабшим, якби Ізраїль прийняв рішення постачати в Україну озброєння.
«… Росія пішла шукати доступну зброю в інших країнах, для продовження терору. Знайшла її в Ірані. У мене запитання до вас — як ви думаєте, а чим росія платить Ірану за це? Невже Іран зацікавили просто гроші? Вірогідно, зовсім не гроші, а російське сприяння іранській ядерній програмі. Вірогідно, саме такий сенс їхнього союзу», — заявив Зеленський.
За його словами, якби Ізраїль вчасно допоміг забезпечити захист неба над Україною, росії не було б сенсу звертатися по допомогу до Ірану, а отже, не було б ризику передачі досвіду в створенні ядерної зброї.
Схоже, про це задумалися й у Тель-Авіві. Прем’єр-міністр Ізраїлю Яір Лапід в інтерв’ю Jerusalem Post висловив стурбованість «небезпечною» близькістю російського та іранського режимів.
«Частина роботи, яку ми робимо, пов’язана з дуже небезпечною близькістю, яка виникає між росією та Іраном. Це не та річ, яку ми збираємося ігнорувати, нічого не робити, щоби запобігти цьому», — сказав Лапід.
Відомо, що Ізраїль 21 жовтня наніс удар по військовому аеропорту Дімас у західній частині провінції Дамаск, що в Сирії. Зазначається, що обстрілом також пошкодили злітно-посадкову смугу та знищили цех із виготовлення іранських дронів-камікадзе. Припускається, що їх могли готувати до відправки у рф, аби використати на війні проти України. Про це заявляв ізраїльський журналіст Макс Лур’є. Він додав, що за тиждень до цього Ізраїль знищив іншу велику партію дронів.
22 жовтня в Сирії ударом авіації було знищено завод зі складання іранських дронів. Удари приписують Військово-повітряним силам Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ). Можливо, ліквідація Мехді Молашахи є частиною боротьби з цими поставками.
Інша версія стверджує, що причетними до вбивства є Сполучені Штати. Вони теж неодноразово підозрювалися в таких розправах над своїми ворогами. Так, у січні 2020 року збройні сили США знищили командувача спецпідрозділу «Аль-Кудс» (елітна частина КВІР) генерала Касема Сулеймані. Він помер у Іраці в результаті авіаудару. Пентагон заявив, що Сулеймані було ліквідовано за наказом президента Дональда Трампа.
Сулеймані вважався «сірим кардиналом» і головним архітектором багатьох збройних конфліктів, зокрема війни в Сирії. Ліквідувавши генерала, США позбулися затятого й сильного ворога.
Нагадуємо, що за неофіційною інформацією, Іран передав росії понад тисячу одиниць цієї дронів-камікадзе. БПЛА активно використовують для здійснення терористичних атак на українські міста, зокрема й недавніх.
Богдан Зосимчук