У десятий пакет санкції ЄС проти Росії потрапив українець: хто він та за що опинився там

Читать на русском

Екс-глава українського оборонного підприємства "Мотор Січ" В'ячеслав Богуслаєв став "щасливчиком" 10-го пакету санкції ЄС

Читать на русском
У десятий пакет санкції ЄС проти Росії потрапив українець: хто він та за що опинився там
Екс-глава "Мотор Січ" В'ячеслав Богуслаєв потрапив під санкції ЄС

Екс-глава українського оборонного підприємства "Мотор Січ" В'ячеслав Богуслаєв став "щасливчиком" 10-го пакету санкції ЄС

У суботу, 25 лютого, Європейський Союз ввів у дію десятий пакет санкцій проти Росії. Обмеження введено проти 87 фізичних та 34 юридичних осіб.

Так, в офіційному журналі Євросоюзу уже опубліковано 10-й пакет санкцій щодо Росії. Зокрема, до списку увійшли:

  • Альфа-банк, Росбанк та банк "Тінькофф";
  • ТОВ "Комерційні автомобілі - група ГАЗ";
  • ряд підприємств "Росатому";
  • медіагрупа "Патріот";
  • Національна перестрахувальна компанія;
  • голова Росспівробітництва Євген Примаков;
  • уповноважена з прав людини в РФ Тетяна Москалькова;
  • заступник голови уряду Московської області В'ячеслав Духін за депортацію українських дітей у Росію;
  • хірург Леонід Рошаль;
  • голова Ради при президентові РФ з розвитку громадянського суспільства та прав людини (РПЛ) Валерій Фадєєв;
  • підприємство "Росатомфлот", що управляє атомним криголамним флотом РФ;
  • Міноборони РФ;
  • Служба зовнішньої розвідки РФ;
  • заступник гендиректора "Першого каналу" Кирило Клейменов;
  • заступник гендиректора "Національної Медіа Групи" Олександр Акопов;
  • воєначальник Олексій Авдєєв;
  • воєначальник Михайло Теплинський;
  • воєначальник Сергій Каракаєв;
  • медіагрупа "Росія сьогодні" та виконавчий директор Кирило Вишинський;
  • головний редактор "Росія 24" Євген Бекасов;
  • головний редактор "Літературної газети" Максим Замшев;
  • головний редактор агентства Regnum Марина Ахмедова;
  • інформаційне агентство Sputnik;
  • колишній глава "Мотор Січ" В'ячеслав Богуслаєв.

Санкції також торкнулися чотирьох громадян Ірану, зокрема керуючого директора аерокосмічної компанії Qods Aviation Industry.

За що потрапив у список Богуслаєв

Служба безпеки України у жовтні минулого року затримала президента Акціонерного товариства "Мотор Січ" В'ячеслава Богуслаєва. Йому інкримінують пособництво Російській Федерації шляхом постачання товарів військового призначення.

Підприємство у Запоріжжі займається розробкою, виробництвом та обслуговуванням авіаційних газотурбінних двигунів для літаків та гелікоптерів, а також промислових газотурбінних установок. Є одним з флагманів українського високотехнологічного машинобудування. До 2010 року "Мотор Січі" припадало на частку близько 50% російського ринку. До 2014 року також постачалися двигуни для російських крилатих ракет.

Фігурує у скандалі з придбанням контрольного пакету акцій китайською компанією Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co. У 2018 році СБУ відкрила справу у зв'язку з вивезенням обладнання до Китаю, після чого продаж компанії зірвався. Влітку 2019 половину акцій викупили інші китайські компанії, але Антимонопольний комітет поставив угоду на паузу.

У 2021 році Рада національної безпеки та оборони ухвалила рішення про націоналізацію "Мотор Січі". Китайські інвестори намагаються відстояти свої інтереси у міжнародному арбітражі.

Хто такий Богуслаєв

В'ячеслав Богуслаєв є основним бенефіціаром "Мотор Січі", у нього 15% акцій. Його статки оцінюються близько 320 млн доларів. Має звання доктора технічних наук професора та героя України.

У структурах "Мотор Січі" за десятки років пройшов шлях від інженера-конструктора до генерального директора. У 1994 - 2006 роках був головою правління, до 2013 року очолював раду директорів.

Політична діяльність розпочалася у 1990-х, був позаштатним радником президента Леоніда Кравчука, довіреною особою Леоніда Кучми та Віктора Януковича, коли вони балотувалися на пост президента.

До Верховної ради проходив від "Партії регіонів", після її ліквідації у 2014 році пройшов як самовисуванець на окрузі у Запоріжжі та долучився до депутатської групи "Воля народу". 2019 року програв вибори конкуренту від "Слуги народу".

Богуслаєва вважають переконаним українофобом. У тому числі, через співавторство звернення до польського Сейма про визнання Волинської трагедії геноцидом поляків.
За що його затримали

Інформація про затримання президента "Мотор Січі" з'явилася 22 жовтня, але лише наступного дня Служба безпеки України офіційно підтвердила її. Разом з ним також було затримано начальника Департаменту зовнішньоекономічної діяльності Олега Дзюбу.

Богуслаєву оголосили підозру за двома статтями Кримінального кодексу:

ст. 111-1 (колабораційна діяльність);
ст. 111-2 (пособництво державі-агресору).

За версією слідства, він причетний до незаконного постачання продукції заводу "Мотор Січ" військового призначення для російської штурмової авіації. І діяв у змові з близьким до Кремля керівництвом одного з головних виробників озброєнь для російської армії - корпорації "Ростех".

Богуслаєва підозрюють у тому, що він налагодив оптові поставки авіаційних двигунів для російських гелікоптерів: Мі-8АМТШ-ВН "Сапсон"; КО-52 "Алігатор"; Мі-28Н "Нічний мисливець".

Гелікоптери цих типів досі застосовуються в рамках повномасштабного вторгнення в Україну.

Схема поставок

Справа в тому, що вже кілька років в Україні діє заборона на поставки товарів військового призначення до Росії. Тому, як повідомили у СБУ, для обходу чинних обмежень використовувалися так звані "прокладки" у трьох країнах Близького Сходу, Європи та Східної Азії.

Ці компанії розміщували замовлення для "Мотор Січі", після чого переправляли отримані двигуни для гелікоптерів до Росії. Крім того, "прокладки" допомагали росіянам діставати інші запчастини для ремонту та обслуговування авіаційної техніки.

Нагадаємо, на початку лютого голова фракції "Слуга народу" в парламенті Давид Арахамія опублікував список тих, кому за добу оголосили підозру чи провели процесуальні дії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.