В 2024 році Молдова проведе референдум щодо вступу до ЄС - президент Санду

Читать на русском

Голова держави попросила парламент почати підготовку до загальнонаціонального плебісциту восени наступного року

Читать на русском
Референдум у Молдові
Також Майя Санду закликала молдаван підтримати її на наступних виборах

Голова держави попросила парламент почати підготовку до загальнонаціонального плебісциту восени наступного року

Президент Молдови Майя Санду планує в 2024 році провести референдум щодо вступу країни до складу Європейського Союзу. Цей захід пройде восени наступного року. Нещодавно було схвалено рішення про початок переговорів щодо євроінтеграції Молдови - тепер голова держави хоче дізнатися думку народу.

Ще три роки тому питання про вступ Молдови до ЄС здавалося неможливим. Про це Санду заявила в своєму відеозверненні з нагоди трьох років перебування на посаді. 

Свою промову до молдавських громадян очільниця країни почала з новини. Нещодавно лідери країни Європейського Союзу нещодавно схвалили рішення про початок переговорів про інтеграцію Молдови в склад блоку. 

"Ще три роки тому це здавалося неможливим, але ми цього досягли", - заявила Санду.  

Наразі роботи все ще дуже багато. Головне для Молдови - забезпечити мир і краще майбутнє для всіх сімей і дітей країни.

"Ми маємо гарантію такого майбутнього лише як держава-член Європейського Союзу", - зазначила Санду.

Голова держави звернулася до парламенту. Вона закликала депутатів ініціювати організацію референдуму восени 2024 року. Саме голос жителів країни стане вирішальним, наголосила Санду. Окрім цього, вона попросила підтримки у людей щодо її кандидатури на виборах наступного року, де вона братиме участь, аби "завершити місію європейської інтеграції".

"Необхідно чітко сказати усією країною, який шлях ми обираємо для Молдови", - резюмувала Санду. 

Паралелі з Україною: навіщо Кишиневу потрібен референдум 

Вступ тої чи іншої країни до ЄС - дуже складний та довгий політичний (і навіть геополітичний) процес. Він залежить від безлічі факторів, і схвалення народу країни-кандидатки точно не є першочерговим. Від того, як проголосують молдавани, в Брюсселі не зміниться нічого, що може створити перешкоди для країни.

Тобто з точки зору зовнішньої політики, референдум не має прямих важелів впливу. Однак таке волевиявлення потрібно перш за все самій Санду та її команді в контексті внутрішньої політики. 

По-перше, це буде своєрідний вотум довіри або недовіри до чинної влади. По-друге, це явно задумується як легітимація зовнішнього курсу Молдови. Не дарма, нарешті, референдум співпадає по термінах з виборами президента країни, які також мають пройти восени чи на початку зими наступного року. 

Політичні погляди жителів країни досить протилежні. Поза жодними сумнівами, там є досить велике ядро єврооптимістів. Однак існує і значна частина проросійські налаштованих громадян. Нарешті, є й певний прошарок прорумунських іредентистів, які виступають за возз'єднання з Румунією. Не варто забувати й про непідконтрольне Кишиневу Придністров'я. Воно є фактично російським анклавом, там стоїть російський контингент військ.   

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.