УПЦ – на вихід: чи піде у підпілля московський патріархат в Україні

В росії та її структурах, як то московський патріархат, схожа тактика. Прикриватися людьми, коли стає гаряче. Що на полі бою, що в церкві. Прихожани МП перешкоджали комісії потрапити до будівель лаври, щоб зафіксувати їх стан

з лаври висиляють УПЦ МП
Рано чи пізно, перевірка лаври закінчиться

29 березня 2023 року був останній день, коли московський патріархат мав виселитися з лаври. Саме цього дня закінчився термін дії договору про оренду заповідника «Києво-Печерська Лавра» з Українською православною церквою Московського патріархату (УПЦ МП). Проте станом на ранок 30 березня священники УПЦ МП ще проводили у лаврі богослужіння.

Воно тривало до 10 години ранку. Після цього на територію Києво-Печерського заповідника приїхала комісія, яка мала розпочати процес передачі майна лаври державі.

Чому московський патріархат висиляють з лаври?

Києво-Печерська Лавра – це монастирський комплекс, який належить державі, а релігійні організації користуються ним на правах оренди. 1994 року разом із Софійським собором комплекс був внесений до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО. 

Те, що московський патріархат в Україні просуває російські наративи офіційно заявили 1 грудня 2022 року. Тоді Рада нацбезпеки попросила ВР законодавчо заборонити роботу УПЦ МП в Україні. Крім того, президент Володимир Зеленський заявив, що потрібно перевірити, на яких підставах московський патріархат користується майном лаври та як його використовує.

https://www.facebook.com/watch/?v=457573926450670

Влада дала чіткий сигнал і процес розпочався. Як писав Інформатор, минулого року СБУ провела обшуки у різних будівлях московського патріархату. Під кінець лютого 2023 року було відкрито майже 60 кримінальних проваджень щодо церковників та винесено 7 вироків суду. 

«Ми повинні вичистити все середовище ворожих «кротів» у рясах. У нас немає жодного упередженого ставлення. Але якщо людина в рясі та з кадилом - це не є пом'якшувальною обставиною під час скоєння злочину, як і обтяжуючим», - заявив голова СБУ Василь Малюк

Паралельно з цим на початку січня 2023 року у московського патріархату «забрали» Успенський собор і Трапезну церкву Києво-Печерської лаври. У Мінкульті пояснили, що «у двох культових споруд, розташованих на території заповідника «Києво-Печерська Лавра», закінчився термін дії договору почасового безоплатного користування». 

Водночас монастир, які знаходиться на території Нижньої лаври, мав безстроковий термін оренди. Його УПЦ (МП) уклала о 2013 році. Проте через забудову цієї території, яка має захист ЮНЕСКО, 10 березня 2023 року московських церковників попросили «на вихід»

Ось як «обживалися» у лаврі московські церковники

лавра
Келія Гостинного двору (корпус № 69), де розміщується меблевий магазин. Фото – сайт «Духовний фронт України»
лавра 2
До братських келій на Дальніх печерах (корпус №52) споруда з тирсоплити. Фото – сайт «Духовний фронт України»
3
Братські келії (корпус № 46), до яких зі сторони двору пристосована пластикова веранда. Фото – сайт «Духовний фронт України»

 

4
Кондиціонер врізаний у тисячолітній мур лаври. Фото – сайт «Духовний фронт України»


Як писав сайт «Лівий берег», загалом аудиторська перевірка виявила 36 незаконних новобудов на території лаври. За інформацією видання, всі ці новобудови є «комерційними та господарськими приміщеннями (тобто не мають прямого відношення до чернечого життя/побуду)».

Що відповіли на це у московському патріархаті

Намісник лаври митрополит Павло заявив, що ніхто нікуди не поїде «без відповідного рішення суду». Для цього у Господарський суд подали позов проти виселення, але перший суддя заявив самовідвід. Вчора, 29 березня, було обрано нового суддю та призначено справу до розгляду.

Павло
Митрополит Павло не хоче покидати лавру та погрожує міжнародним осудом 

«У випадку застосування будь-яких заходів примусу у позасудовому порядку реакція міжнародних установ, у тому числі ООН, буде вкрай негативною для України, що вже підтверджується як документами ООН та інших організацій, а також нашими консультаціями із міжнародною спільнотою», - заявив митрополит Павло, який "очолює" УПЦ МП. 

Проте в московському патріархаті розуміють, що ситуація серйозна. Тому вдаються до крайнощів – погрожують президенту Зеленському

«Кажу вам, пане президенте, що сльози наші не впадуть на землю. Вони впадуть вам на голову. Сьогодні ви думаєте, що, увійшовши у владу на наших спинах і нашому бажанні, можете з нами так чинити. Господь не простить ні вам, ні вашій родині цей вчинок. Тому що в ці хвилини 220 людей викинуті вами на вулицю», - сказав митрополит Павло.

Проте силою виганяти УПЦ (МП) із лаври не будуть. Про це заявив Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов. 

«Це ж не виселення, це не готель. Це власність нашої держави...Закони України мають виконувати всі, закони не можуть бути вибірковими. Якщо хтось вважає, що він має там лишитися на той чи інший період часу, то ніяких провокацій, які на сьогоднішній день хоче влаштувати російська ФСБ на території лаври, ми не допустимо. Ми не будемо їх виносити за ноги, ми не будемо застосовувати ніяку силу. Вони самі звідти потихесеньку підуть», - заявив голова РНБО.

За його словами «російської церкви на території нашої країни не може бути з точки зору саме нашої безпеки». В цьому питанні, за оцінкою Данилова, потрібно поставити крапку.

Чи виїхав московський патріархат?

За інформацією шеф-редакторка LB.ua Соні Кошкіної, з лаври виїхали митрополія, всі синодальні відділи та духовна академія. Тобто головні інституції покинули спірну територію. Проте залишилися ще ченці.

Сьогодні, 30 березня, до лаври мала прийти комісія Мінкульту та почати перевіряти будівлі. Проте їм цього не дали зробити віряни, але ніякого штурму правоохоронцями не було. Можливо, друга спроба буде наступного дня, 31 березня. 

богослужіння
Митрополит Онуфрій очолив Літургію у Києво-Печерській Лаврі 30 березня 2023 року. Фото – сайт УПЦ МП

Вірогідно, що заборонити московський патріархат за рішенням суду не вийде, тому що в реєстрі Мін’юсту немає такої організації. Тому доведеться робити це окремо по кожному монастирю та церкві, яка має приналежність до УПЦ МП. Коли виселення з лаври закінчиться, то московські церковники можуть вирішити піти у підпілля. Чи стануть після цього вони більш «токсичними» і що буде робити Україна, щоб позбавити їх впливу? Можливо, це буде політика «заміщення» – м’якого переходу церковників та прихожан під крило Православної церкви України. Але чи вийде це зробити – покаже час.

Інформатор писав, що Києво-Печерській лаврі призначили нового намісника, який перейшов до ПЦУ з московського патріархату.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube