В години максимального споживання електроенергії в енергосистемі України зберігається дефіцит потужності
В Україні споживання електроенергії демонструє тенденцію до зниження. Графіки відключень світла не застосовуватимуться, але потужними електроприладами варто користуватись у денні години – з 10:00 до 16:00. Про це повідомили в Укренерго.
Споживання електроенергії демонструє тенденцію до зниження. Сьогодні, 9 жовтня, його рівень, станом на 09:30, був на 1,2% нижчим, ніж в той самий час у вівторок. Це пояснюється встановленням безхмарної погоди у більшості регіонів та ефективною роботою побутових СЕС. Вчора, 8 жовтня, добовий максимум споживання був зафіксований увечері. Він був на тому ж рівні, що й попереднього робочого дня – у понеділок, 7 жовтня.
"Енергосистема продовжує відновлюватись після дев’яти масованих атак росіян. На енергооб’єктах тривають аварійні та планові ремонти. В години максимального споживання в енергосистемі зберігається дефіцит потужності. Тому користуватись потужними електроприладами краще у період найефективнішої роботи сонячних електростанцій – з 10:00 до 16:00", - закликали в Укренерго.
Імпорт електроенергії відбуватиметься протягом доби з Польщі, Румунії, Словаччини, Угорщини, Молдови. Загальним обсягом 2 168 МВт-год, з максимальною потужністю в окремі години до 601 МВт. Через бойові дії та з інших причин повністю або частково знеструмлені 527 населених пунктів. Зокрема, внаслідок бойових дій є нові знеструмлення у Донецькій, Харківській, Сумській, областях.
"Через наслідки негоди на ранок були знеструмлені 2 населені пункти у Волинській області. З технічних причин є знеструмлені споживачі на Київщині, Одещині, Сумщині та Чернігівщині", - наголосили в Укренерго.
З початку російського вторгнення 2022 року тариф на світло для населення підвищувався двічі. З 1 червня 2023 року з 1,68 до 2,64 гривні, потім з 1 червня 2024 року з 2,64 до 4,32 гривні. Таким чином, під час війни електроенергія подорожчала у 2,5 раза. Про це йдеться у публікації видання "РБК-Україна". Крайнє підвищення було складним, але необхідним кроком на тлі масштабних руйнувань через російські удари по об'єктах генерації та розподілу, пояснював міністр енергетики Герман Галущенко.
"Мета - не залишитися без світла. На нас чекає масштабна реконструкція, яка потребує величезних сил і коштів. Розуміємо, що обстріли об'єктів енергетики з боку ворога будуть продовжуватися, і ми повинні залучити всі можливі ресурси", - казав Галущенко.
Чи може потреба у коштах на ремонт стати причиною підвищення цін у 2025 році? Не факт. Складно спрогнозувати, що буде з енергетикою, та й немає інформації, що всі гроші від тарифу, що подорожчав, йдуть на ремонти.
"Якщо брати "Укренерго", за моїми даними, гроші йшли в основному від донорів та кредиторів. Щодо генерації на ТЕС, яка вся практично знищена, теж інформації немає. Можливо, якась частка йшла на ремонти, але треба розуміти, що ДТЕК, Центренерго та інші компанії не мають вигоди від підвищення цін для населення. Вони не можуть взяти ці гроші та направити на ремонти. Тому що заробляють на ринку електроенергії для комерційного сегмента", - розповів директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Щодо "Енергоатому", то атомні станції не обстрілювалися. "Енергоатом" головний у компенсації різниці в тарифах. Йому особливо не було чого додатково ремонтувати. Усі блоки працюють, і слава Богу", - зазначив експерт. Серйозно пошкоджено об'єкти гідроенергетики, такі як ДніпроГЕС та інші станції. Але швидше за все більшу частину грошей на ремонти "Укргідроенерго" теж отримувало коштом кредитних, грантових ресурсів та продажу електричної енергії у комерційному сегменті. Тому принаймні на сьогодні немає вагомих підстав підвищувати тариф для населення у 2025 році. Максимум на коефіцієнт інфляції, але точно не до 6 гривень, вважає Омельченко. Хоча це й не означає, що зростання не буде у перспективі.
"Наша непрозора модель ПСО працює неефективно та формує величезний обсяг боргів. Якщо брати стратегічно, то нам потрібно забезпечити так званий market coupling - відповідність української моделі енергетичного ринку тій, яка прийнята в Євросоюзі", - каже співрозмовник видання.
Це означає, що ціни для всіх споживачів - комерційних і некомерційних - мають визначатися ринком. Хоча, як пояснював міністр Галущенко, за умов складної економічної ситуації через війну не можна підняти тариф до ринкового рівня 7,5 гривень за кВт-год. Тим, хто не потягне ринкових тарифів, держава має допомагати не дешевою електроенергією, а цілеспрямованими субсидіями, додав Омельченко.
"Це повністю вирішить більшість боргових проблем. І ми зможемо зробити важливий крок до market coupling та отримання інвестиційних ресурсів. Тому що в моделі з ПСО, постійними обмеженнями, "прайс-кепами" та адміністративним втручанням надто важко розраховувати на необхідні інвестиції", - підсумував Омельченко.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.