Кадрові перестановки в Державному департаменті США свідчать про підготовку дипломатичного корпусу до важких часів, але падіння уваги до України точно не буде
Відставка заступниці держсекретаря Сполучених Штатів, дипломата з багаторічним стажем Вікторії Нуланд викликала захват пропагандистів. Вони вважають, що кадрові ротації Держдепу свідчать про намір відсторонитися від України. Джон Баас, який має зайняти місце проукраїнської чиновниці, є, швидше, "кризовим менеджером", аніж "чистильником", як стверджують росіяни. На додачу, він обійматиме посаду пані Нуланд тимчасово, доки його не замінить постійна представниця США при НАТО Джилліан Сміт.
Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд йде у відставку й разом із нею відходить ціла епоха. Хоч політикиня має ступінь магістра з російської літератури, який здобула в Гарвардському університеті, це не завадило їй бути великою прихильницею розширення НАТО на Схід. Можливо, навіть допомогло. Дипломат із тридцятип’ятирічним стажем, вона відігравала активну роль у розширенні впливу Заходу — не даремно "печивко Нуланд" стало мемом Євромайдану.
"Її зусилля були незамінними для протистояння повномасштабному вторгненню путіна в Україну, створення глобальної коаліції для забезпечення його стратегічного провалу та допомоги Україні в наближенні того дня, коли вона зможе міцно стояти на власних ногах — демократично, економічно, і військово", — казав про свою підлеглу очільник Держдепу Ентоні Блінкен.
Рішення вона ухвалила самостійно. Як повідомляє CNN, через те, що "фінансування Києва продовжує гальмуватися в Конгресі, а росія просувається на полі бою". Схоже, пані Вікторія не змогла витримати тої ганьби, якої зазнають Сполучені Штати через свою неспроможність підтримувати союзників. Наразі на місце Нуланд, як тимчасово виконуючий обов’язки, призначений заступник міністра з питань управління Джон Басс.
Нова креатура викликає несамовитий захват російських пропагандистів, адже дипломат очолював посольства в екстремальні, не дуже вдалі для американської дипломатії часи: Грузія в час її розвороту до рф, Афганістан напередодні виведення американських військ та Туреччина під час путчу.
"Вони не скажуть вам причину. Але все просто — провал антиросійського курсу адміністрації Байдена. Русофобія, запропонована Вікторією Нуланд як головна концепція зовнішньої політики США, тягне демократів на дно, як камінь", — сказала російська пресаташе Марія Захарова.
Пропагандисти вбачають у цьому знак, що американці "готуються зачищати територію", однак це занадто поспішні висновки. Річ у тім, що нові призначення швидше свідчать про ту прискіпливу увагу, яку Білий дім приділяє Україні.
Якийсь час російсько-українською війною опікуватиметься Джон Басс. Йому шістдесят років. Він є вихідцем із Нью-Йорка, навчався в Сиракузькому університеті. Розмовляє італійською та французькою мовами. На дипломатичній службі з 1988 року, брав участь у мирних перемовинах у Косово, координував програму скорочення озброєнь із росією. У 2008 році вирушив до Іраку, щоб керувати відбудовою країни.
На долю Басса випало бути послом США в Грузії з 2009 по 2012 рік, у часи Барака Обами. Тоді країна переживала кризу через окупацію росією Абхазії та Південної Осетії. На хвилях цих настроїв не втримав владу Михайло Саакашвілі, а проросійський уряд "Грузинської мрії" міцно укорінився в Тбілісі й повернув країну в орбіту кремля.
У такий час зусилля Басса були спрямовані на підтримку прозахідного курсу країни, й вдалося це не дуже. А що, як стверджують пропагандисти, він мав "зачищати" через вісім років після Революції троянд, незрозуміло. Можливо, біолабораторії з розведення генетично-модифікованих комарів.
У 2014 по 2017 роках Басс очолював посольство Сполучених Штатів у Туреччині. Цей період став справжнім випробуванням для єдності Північноатлантичного партнерства, адже стосунки ускладнилися через війну в Сирії. Криза сягнула максимуму, коли в Туреччині спалахнув бунт військової еліти проти ісламізації країни. Президент Реджеп Ердоган вважав, що до цього причетний Захід. Турецькі поліцейські навіть заарештували одного з американських дипломатів за звинуваченням у шпигунстві та зв’язках із бунтівниками. Басс, який залишив свій пост незадовго до цього, казав, що йдеться не про справедливість, а про "переслідування через помсту".
З 2017 по 2020 рік, за адміністрації Трампа, Басс став головним дипломатом США в Афганістані. Тоді Білий дім намагався вести перемовини з талібами, щоб нормалізувати ситуацію і вивести війська. Усе закінчилося ганьбою, проте аж через пів року після початку президентства Байдена і відставки Басса. Причиною відходу дипломата від справ називали втому, але навряд чи збігом є те, що про відставку стало відомо 6 січня 2021 року — в день штурму Капітолія прихильниками Трампа. Втім, вже у грудні 2021 року за поданням президента Байдена сенат призначив дипломата-ветерана заступником держсекретаря Ентоні Блінкена.
Басс, як і Нуланд, є кадровим дипломатом із велетенським досвідом роботи. Вони працювали в МЗС за правління шести президентів. І республіканці, і демократи користувалися їхніми послугами. Бассу довіряли керувати посольствами в ключових для політики Сполучених Штатів країнах, при чому, у найскладніші часи. Він не "класичний чистильник", як кажуть пропагандисти, а "кризовий менеджер". І найголовніше - він має обіймати посаду тимчасово, доки на місце Нуланд не призначать посла США в НАТО Джуліанну Сміт.
Джуліанна "Джулі" Сміт народилася в Мічигані, штаті "великих озер". Вищу освіту отримала в Університет Ксав’є — приватному єзуїтському коледжі, одному з найавторитетніших і найстаріших у США. Володіє німецькою та французькою, тривалий час прожила в Берліні, Брюсселі та Парижі. Має чоловіка та двох синів.
"Джулі" розпочала свою кар’єру у 2000-му році. До урядової служби обіймала низку посад у дослідницьких установах, зокрема в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень, Німецькому фонді Маршалла. Пізніше працювала головним директором із питань європейської політики та політики НАТО в офісі міністра оборони Пентагону. У 2012–2013 роках вона обіймала посаду першого заступника Байдена, коли він був віцепрезидентом і радником із питань безпеки при адміністрації Обами. На відміну від Нуланд чи Басса, "Джулі" весь час була в команді демократів. Лише у 2021 році, після повернення демократів у Білий дім, Сміт стала постпредом США у НАТО.
Сміт спеціалізується на розбудові співпраці у сфері безпеки. Доклала багато зусиль для долучення до Альянсу Фінляндії та Швеції. За кожної нагоди вона гостро критикує курс Трампа на стратегічну ізоляцію. Сміт не приховує свого ставлення до росії й часто висловлюється доволі недипломатично.
"Альянси, зокрема, НАТО, є наріжним каменем зовнішньої політики США. Ці альянси — сила Америки. Вони не є благодійним проєктом, а безпосередньо служать інтересам США та інтересам наших союзників. Заохочувати кремль до нападу на будь-якого союзника НАТО або територію альянсу — значить наражати наших солдатів, американських солдатів і солдатів наших союзників на більшу небезпеку. Робити такі заяви небезпечно і, відверто кажучи, безвідповідально", — прокоментувала вона скандальні заяви Трампа "Голосу Америки".
Тож в особі Джона Басса, як і Джуліанни "Джулі" Сміт, росія точно не знайде друга чи "класичного чистильника". Втім, українцям теж не варто завищувати очікування, адже вони, природно, будуть діяти відповідно до наказів Білого дому. Якщо Вашингтон вирішить, що час тримати курс на перемовини, то дипломати візьмуться виконувати це завдання. Втім, останні кадрові призначення варто розцінювати як підготовку до організації тіснішої співпраці з НАТО.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.