Засновник Custom PC Software Олександр Алфімов розповів, чим допомагають сонячні станції
Поки українці готуються до зими без електроживлення та тепла, деякі села Запоріжжя живуть без світла вже декілька місяців. Компанія Custom PC Software віднайшла спосіб, як їм допомогти - вона надає сонячні станції на період війни. Після цього селяни можуть повернути їх назад або викупити і надалі користуватися.
Набір складається з 2 панелей по 270 Вт та інвертора на 400-500 Вт. Це дозволяє одночасно живити до 3 терміналів "Старлінк" або заряджати до 20 мобільних телефонів.
Механізм доволі простий - сонячні панелі генерують постійний електричний струм напругою від 40 до 80 В, в залежності від освітлення. Самостійно вони не можуть нічого живити, адже напруга нестабільна. Тому панелі підключають до сонячного інвертора. Він “вижимає” максимальну потужність і перетворює напругу в стабільні 13-14 В. Вони за допомогою контролера заряджають акумуляторну батарею.
"Ми намагалися зробити так, щоб можна використовувати батарею будь-якого типу - свинцево-кислотну від автомобіля, літієву чи AGM", - каже Олександр.
Набір з панелей, контролера з інвертором та акумулятора вже сам по собі життєздатний та може вирішувати певні задачі. Оскільки більшість побутових пристроїв потребують 220 В змінного струму, то до цього набору додають ще один інвертор, який з 12, 24 або 48 В постійного струму робить 220 В змінного - це та напруга, що є вдома в розетках. Інвертор призначений для живлення побутових пристроїв, він або користується енергією з акумуляторних батарей, або ж одразу з виходу сонячного генератора.
Взимку сонячної енергії в десятки разів менше. Але навіть під час хмарної погоди дві панелі по 270 Вт кожна дають разом 40-50 Вт після всіх перетворень напруги. За словами Олександра Алфімова, цього достатньо для живлення кількох ноутбуків, 3-5 телефонів або для освітлення приміщення до 100 кв.м. чи живлення резервного акумулятора.
Додаткова інструкція з користування від компанії - тут.
Собівартість обладнання одного пристрою становить близько 450-500 доларів. Налаштування, збір, програмування та тестування робить один з відділів Custom PC Software. Засновник компанії повідомив, що особисто фінансує закупівлю “заліза”. Компанія виконує роботи своїм коштом або залучає до цього співробітників на волонтерських засадах. Сонячні станції надають для безкоштовного користування на час війни. Потім їх можна викупити по залишковій вартості або повернути власникам. Якщо прилад буде пошкоджено внаслідок обстрілів чи військових дій - ніхто нікому нічого не винен. Олександр каже, що на цей час жодне обладнання не постраждало.
Наразі пристрої найбільш популярні в Запорізькій області. Кілька приладів працює в польових військових шпиталях, ще декілька - в населених пунктах та громадах, які частково були без електрики.
"Мабуть, це залежить від активності та наполегливості місцевих волонтерів", - каже Олександр Алфімов.
За словами засновника, заявок не так вже й багато. Але компанія і не “рекламувала” свій проект через те, що кількість доступного обладнання обмежена - фк на власних складах, так і загалом по Україні. Замовити теж важко - виробники відмовляються везти або доставка займає 4-6 тижнів.
Взагалі Custom PC Software є розробником програмного забезпечення. Зазвичай команда працює зі складними проектами - системами комп’ютерного зору, нейромережами, проектами з високим навантаженням (понад 200 млн користувачів на добу) чи великими об’ємами даних (понад 100 Тб). З 2016 року не тільки пишуть ПЗ, а й розробляють “залізо” з нуля. Серед робіт компанії є навіть “хімічний реактор” та професійні прилади для звукорежисерів.
"Виробництво сонячних станцій — це найменше, що ми можемо зробити для держави в цей скрутний час. З точки зору інженерії прилад доволі простий. А з точки зору практичної користі — в деяких населених пунктах буквально рятує людям життя".
Зараз компанія працює над розробкою “великих павербанків” - пристрої для акумулювання електроенергії з швидким заряджанням та збереженням на порівняно довгий період. Їх можна використовувати як резервне джерело живлення і зберігати в автівках, сховищах і т.д. За словами Олександра Алфімова, компанія планує надавати потребуючим і ці пристрої, коли вони пройдуть польові тестування.
Станом на 16 вересня в одній лише Запорізькій області без світла залишаються 72 населених пункта. В українському медіапросторі неодноразово обговорювались загрози ракетних ударів рф по об’єктах інфраструктури. Ситуація загострюється напередодні холодної пори року.
Раніше ми писали про відновлення електропостачання і зв’язку на Харківщині.
Софія Єлагіна