Неможливість укласти одностатевий шлюб створює парам проблеми в юридичній, фінансовій та медичній сферах
Можливістю подати заявку на шлюб в «Дії» скористалася українська одностатева пара – правозахисник Віталій Царюк та його партнер Віктор. Хлопці в стосунках вже 7 років, але для держави вони один одному – ніхто. Віталій на своїй сторінці у Facebook детально пояснив, чому людям, як то кажуть, з нетрадиційною орієнтацією, теж важливо укладати офіційний шлюб.
«Ми з Віктором подали заявку на одностатевий шлюб в Україні. Вітайте молодят! Система не перевіряє стать заявників. Нашим стосункам вже 7 років. За цей час ми пережили стільки різного досвіду, що Нетфліксу вистачить сезонів на 8. Але для держави ми й надалі один одному ніхто. Я все ще не можу бути вписаний в «сімейну» страховку партнера», – розповідає Віталій.
За словами Віталія, у разі його смерті, Віктору треба буде сплатити податок 5% від вартості його майна (у випадку будинку/квартири це дуже дорого). Майно Віктору перейде за заповітом, який треба укласти за гроші (які не сплачують люди в зареєстрованому шлюбі).
Але спільне набуте майно пари за ці 7 років все ще не належить їм обом. Як каже Віталій, це — купа техніки, велосипеди та одна недобудована хата.
Крім фінансових проблем, ще виникають медичні. Так, у старості, чи у випадку недієздатності когось з них, хлопці не зможуть турбуватися один про одного. Бо Сімейний кодекс в ст. 30 п. 4 каже, що «Результати медичного обстеження є таємницею і повідомляються лише нареченим».
«До речі, про Сімейний кодекс, ст. 28 п. 1 — Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими. Звісно, ми не живемо в світі рожевих поні. Заявка розглядається добу, після чого нам прийде відмова і ми це розуміємо. Але так хотілося трохи відчути себе рівноцінною людиною», – додав Віталій.
У серпні 2022 року в Україні створити петицію про легалізацію одностатевих шлюбів. Вона набрала 28,5 тисячі голосів. Авторка петиції Анастасія Совенко виклала її суть досить коротко: «У цей час кожен день може бути останнім. Хай люди однієї статі отримають можливість створити сім'ю й мати офіційний документ, що підтвердить це. Їм необхідні такі ж права, що й у традиційних пар».
Президент Володимир Зеленський відповів, що в умовах воєнного стану Конституція України не може бути змінена. Але зазначив, що уряд раніше напрацьовував варіанти рішень стосовно легалізації в Україні зареєстрованого цивільного партнерства, тому Зеленський звернувся до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням розглянути це питання.
У травні 2022-го Київський міжнародний інститут соціології провів опитування, яке показало, що українці стали більш толерантними до ЛГБТ-спільноти за останні шість років. Більш як половина опитаних ставляться до ЛГБТ позитивно або байдуже, а майже дві третини українців підтримують рівноправ'я.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.