Нові правила знаходження в прикордонній смузі під час правового режиму воєнного стану
В Україні запровадили нові правила для перебування в прикордонній смузі: відтепер необхідно мати спеціальний дозвіл органу ДПСУ. Такі обмеження діятимуть в межах земельних ділянок шириною 30–50 метрів уздовж лінії державного кордону (по суші, берегу української частини або прикордонної річки/водойми. Йдеться також про лінію державного кордону України з рф і Білоруссю – шириною до 2 км.
Про це повідомляє пресцентр Держприкордонної служби України. Зміни регулюються постановою КМУ №1292 від 27 липня 1998 р. № 1147 "Про прикордонний режим".
Змінами передбачено, що громадяни України, іноземці та особи без громадянства мають право в’їжджати у контрольований прикордонний район, перебувати, проживати або пересуватися в його межах на підставі документів, що посвідчують їх особу. Зміни передбачають обмеження у вільному в'їзді, перебуванні, проживанні, провадженні робіт й пересуванні осіб у прикордонній смузі. Це ділянка місцевості завширшки 5 кілометрів від лінії державного кордону.
Обмеження полягають в отриманні дозволу особами, які планують здійснювати в’їзд, перебувати та проводити роботи у межах прикордонної смуги, у відповідного органу Держприкордонслужби України. Механізм отримання дозволу передбачений прийнятими Урядом змінами.
Зокрема, порядок передбачає видачу дозволів на в'їзд, перебування, проживання, провадження робіт і пропуск у прикордонну смуг органами Державної прикордонної служби України, які безпосередньо виконують завдання у визначеній зоні відповідальності. Це стосується як фізичних так і юридичних осіб. Дозвіл фізичним особам віком до 18 років надається за зверненням одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або іншого законного представника.
Орган Державної прикордонної служби не пізніше десяти робочих днів з дня надходження звернення про надання/визнання недійсним дозволу та документів, що додаються до нього (перелік передбачений прийнятими змінами), приймає рішення про надання дозволу, про відмову в наданні дозволу або про визнання наданого дозволу недійсним. Форма рішення про надання/відмову в наданні або визнання дозволу недійсним буде встановлена Міністерством внутрішніх справ.
Про прийняте рішення орган Державної прикордонної служби не пізніше наступного робочого дня повідомляє заявника з використанням офіційного каналу зв’язку, зазначеного у зверненні. Відмітимо, що орган Державної прикордонної служби відмовляє в наданні дозволу або визнає виданий раніше дозвіл недійсним у разі виявлення обставин, зазначених у частині п’ятій статті 24 Закону України "Про державний кордон України".
В контексті зазначеного нагадуємо, що відповідно до частини другої статті 22 Закону України "Про державний кордон України" до прикордонної смуги не включаються населені пункти і місця масового відпочинку населення. Окремо визначено категорію осіб, яким такі дозволи отримувати не потрібно. Зокрема, дозволи не потрібні:
Заразом, авіаційні роботи, будівництво, вирубування дерев і чагарників, водокористування, геологічне вивчення, дорожні та інші дослідження, гідротехнічні, землевпорядні, меліоративні, водолазні роботи, відео-, кіно- та фотознімання місцевості, туристичні подорожі і стрибки з парашутів та інша діяльність (передбачена п. 17 Положення про прикордонний режим, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1147) у межах прикордонної смуги має також проводитися з дозволу та після інформування відповідно органу Державної прикордонної служби перед безпосереднім провадженням такої діяльності.
Крім цього, Урядом установлено спеціальний прикордонний режим та заборонено вільний в’їзд, перебування, проживання, пересування осіб і провадження робіт, не пов’язаних з обороною чи охороною державного кордону, в межах земельних ділянок шириною 30–50 метрів уздовж лінії державного кордону на суші, по берегу української частини прикордонної річки, озера або іншої водойми, а вздовж лінії державного кордону України з рф і Білоруссю – шириною до 2 кілометрів, які надано в постійне користування військовим частинам Державної прикордонної служби для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій.
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко у коментарі журналістам заявляв, що урядовці приводять нормативні акти у відповідність до норм ухваленого раніше парламентом закону. З нововведень можна відзначити, що дозвіл на в’їзд, перебування, проживання, провадження робіт і пропуск у прикордонну смугу надаватиме відповідний орган Державної прикордонної служби України.
За словами адвоката Андрія Смирнова 17-річним українцям дозволи від батьків не потрібні, адже після досягнення 16 років Цивільним кодексом України передбачено право на вільний самостійний виїзд за межі країни.
Державна прикордонна служба України здійснює пропуск громадян відповідно до правил перетинання державного кордону, що затверджені постановою Кабінету міністрів. Для перетину кордону потрібно мати з собою закордонний паспорт. Попри це, трапляються випадки, коли Держприкордонслужба не випускає юнаків за кордон через нові правила постановки на військовий облік.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.