Отримання довготривалого дозволу на перебування в Чехії не забирає права й можливості перебувати на тимчасовому захисті
Чехії планує дозволити українським біженцям переходити на довготривалий тип перебування у країні. Уряд держави вже розробляє відповідну процедуру, вона описана у законопроєкті Lex Ukrajina 7, який перебуває на етапі розгляду. Проте перейти на довготривалий тип перебування зможуть не всі охочі, є певні умови.
Про це пише ProUkraїnu. Деталі нового законопроєкту виданню розповіла адвокатка Оксана Різак. Вона пояснила, що тимчасовий захист діятиме й після 2025 року. Тож українці, які не матимуть можливості чи бажання перейти на довготривале перебування, можуть надалі оформляти захист із відповідними пільгами.
"Отримання довготривалого дозволу на перебування не забирає права й можливості перебувати на тимчасовому захисті, але навпаки, це бонус. Завдання кожного, хто має тимчасовий захист, продовжити його дію. Тому що довготривалий дозвіл на перебування у формі внутрішньої картки надаватиметься тим особам, котрі мають дійсний тимчасовий захист", - пояснила юристка.
В електронному кабінеті для продовження тимчасового захисту буде додаткова опція "Проявити інтерес на отримання довготривалого дозволу на перебування". Людина спершу продовжує захист, а потім обирає цю опцію.
"У цей момент вас ще нічого не зобов’язує, але ви надаєте згоду, щоби Міністерство внутрішніх справ Чехії самостійно збирало про вас інформацію, котру йому нададуть державні органи Чехії - Міністерство праці та соціальної політики та Міністерство фінансів", - зазначає Різак.
Усі члени родини, що проживають разом у Чехії, заповнюють одну заявку на виявлення інтересу отримати довготривале проживання. Зокрема:
Під час другого етапу - реєстрації - біженець має надати документи, що підтверджують родинні зв’язки між особами. Також те, що повнолітня дитина навчається, а неповнолітня - відвідує школу, якщо підлягає обов’язковому навчанню. У підтвердженні успішної реєстрації буде вказана дата, час і місце для здачі біометричних відбитків. Це початок виготовлення біометричної картки.
На третьому етапі виготовляється біометрична картка. Потрібно з'явитися на призначену дату й час в OAMP (відділення МВС), здати відбитки й зробити фотографію. Під час отримання картки потрібно мати дійсний закордонний паспорт. МВС Чехії на третьому етапі робить ще одну перевірку:
Перейти на довготривалий тип перебування зможуть не всі охочі, а лише ті, хто відповідає умовам. Мають бути дотримані усі вимоги:
У разі відмови у наданні довготривалого проживання, людина може залишитися на тимчасовому захисті. Перехід є добровільним. Якщо біженець не відповідає умовам, то зможе податися через рік або й у наступні роки, якщо далі триватиме війна.
У МВС повідомили, якщо з 2023 року людина брала гуманітарну допомогу, то не відповідатиме умовам переходу на довготривале перебування. Пізніше буде виданий підзаконний акт, який встановить точний період, упродовж якого враховуватиметься отримання гуманітарної допомоги.
Виїжджати із Чехії під час отримання довготривалого типу проживання можна, але на короткий термін. Адже безперервне проживання означає, що людина перебуває на території Чехії більшість часу. У системі МВС буде інформація, що біженець безперервно з 2022 до 2024 року продовжував тимчасовий захист, а не отримував новий.
"Якщо ви виїжджали за межі Чеської Республіки з дійсним тимчасовим захистом, але виїжджали на короткий термін, то ця безперервність не буде порушена. Візьміть до уваги, що тимчасовий захист видається на рік, тобто поїздка не може бути на пів року чи довготривалою", - пояснила Оксана Різак.
У червні цього року розпочнеться добровільне повернення біженців в Україну, що проживають в Чехії. Уряд цієї країни затвердив правила та розпочав пілотний проєкт допомоги біженцям, які бажають повернутися на батьківщину. Програма буде діяти протягом пів року, з червня до листопада 2024 року, і стане пілотним проєктом, який охопить 430 осіб.
Програма передбачає надання 400 біженцям, які беруть участь у проєкті, квитків на автобус для переїзду з місця проживання в Чехії до найближчого місця перебування в Україні. Для інших 30 осіб, які мають проблеми зі здоров'ям, уряд надасть індивідуальну допомогу у вигляді медичного транспорту.
Міністерство внутрішніх справ Чехії наголосило, що ініціатива розрахована як на осіб з тимчасовим захистом, так і на тих, хто отримав міжнародний захист. Зазначається, що проєкт "не пов'язаний з призовом українців на військову службу".
Нагадаємо, Інформатор писав, що робити українцям у Чехії без дійсного закордонного паспорта. Також дізнавайтеся, як оформити довідку про несудимість у Чехії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.