Українці стали менше читати російську Вікіпедію: у вересні відвідуваність впала на 15 млн

Читать на русском

Падіння популярності російської онлайн-енциклопедії виявилось рекордним за весь час спостереження

Читать на русском
Українці стали менше читати російську Вікіпедію: у вересні відвідуваність впала на 15 млн

Падіння популярності російської онлайн-енциклопедії виявилось рекордним за весь час спостереження

Українська Вікіпедія наздоганяє російську за кількістю переглядів. Про це «MediaSapiens» повідомив співзасновник громадської організації «Вікімедіа Україна» Юрій Пероганич.

За його словами, частка переглядів російської Вікіпедії з території України впала до 47% (-9%) — було 113 мільйонів, стало 98 мільйонів переглядів (-15 мільйонів). Це рекордне падіння. Частка переглядів української виросла до 38% (+6%) — було 65 мільйонів, стало 80 мільйонів переглядів (+15 мільйонів).

Розрив між російською й українською онлайн-енциклопедіями скоротився з 48 мільйонів у вересні 2021 року до 18 мільйонів переглядів у вересні 2022 року. Таким чином, українська Вікіпедія максимально наблизилася до російської за час спостережень з грудня 2015 року.

За даними експерта, у вересні 2021 року російську Вікіпедію переглядали в 1,74 раза частіше від української, а у вересні 2022-го — в 1,23 раза частіше. Це також є рекордним значенням.

Загалом популярність української Вікіпедії зростає у всьому світі. Так, кількість переглядів статей в українській Вікіпедії відусюди за вересень склало 96,9 мільйона, що на 34% більше ніж у цей місяць рік тому.

Юрій Пероганич додав, що загалом в Україні зростає популярність Вікіпедії усіма мовами. За рік (з вересня 2021-го) кількість переглядів Вікіпедії усіма мовами виросла в Україні з 203 до 209 мільйонів переглядів (+3%). Частка англійської виросла до 8,6% (+1,2%) — було 15 млн, стало 18 млн переглядів. Частка всіх інших виросла до 6,2% (+1,3%) — було 10, стало 13 млн переглядів.

Російська пропаганда

Російська пропаганда або кремлівська пропаганда — російська державна інформаційна політика, спеціальні інформаційні заходи («спецоперації», «політичні технології») та конгломерат відповідних державних органів та установ, які під виглядом «суспільного інформування» займаються психологічною обробкою населення Російської Федерації, а також населення інших країн — в першу чергу країн пострадянського російськомовного простору та російської діаспори. Також об'єктом російської пропаганди є іншомовне населення у США, ЄС, арабських країнах тощо. Загалом російська пропаганда розповсюджується щонайменше 40 мовами світу у 160 країнах.

Російська державна пропаганда є тотальною, цинічною, брехливою і є прямою послідовницею радянської пропаганди, але також активно використовує досвід інших історичних авторитарних та тоталітарних режимів. Пропаганда в Росії завжди застосовується в тандемі з цензурою: цензура відсікає будь-яке інакомислення, пропаганда змушує думати відповідно до інтересів і цілей владної верхівки.

З початку 2000-х років антиукраїнську і антизахідну пропаганду в Росії ретельно розробляли та втілювали. І починаючи з 4-ї фази путінського режиму, з 2013–2014 рр. і у зв'язку з початком Революції гідності, російська пропаганда швидко еволюціонувала до тоталітарної — стала відверто шовіністичною, агресивно імперською та фашистською, перетворившись на повноцінну інформаційну війну, націлену на масове задурення населення, підготовку суспільної думки в Росії до зовнішньої агресії і отримання схвалення російського населення на дії Росії проти України. Після військової агресії, окупації і анексії Криму, за методами та прийомами російська пропаганда стала воєнною — злочинною та тотально дезінформаційною (розповсюдження тотальної брехні).

Нагадаємо, найбагатша людина світу Ілон Маск запропонував варіанти миру, які вигідні лише кремлю. Зокрема, згідно з його пропозицією, Україна повинна віддати росії Крим.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.