У Мін'юсті вказують, що коли заборгованість по аліментах перевищує три місяці, то фактично вважається, що батько не утримує своїх дітей належним чином
В Україні цьогоріч сплата аліментів зросла на 30%. Це пов'язано з тим, що батьків трьох дітей у разі заборгованості за аліментами, можуть мобілізувати. Про це в ефірі телемарафону розповів керівник Центрального управління Міністерства юстиції Кирило Міненко.
Вказується, що батько трьох неповнолітніх дітей має право на відстрочку від мобілізації. Однак вона можлива лише, якщо він їх утримує.
"Якщо у батька є троє неповнолітніх дітей, він має право на відстрочку від мобілізації, але якщо він їх утримує. Тобто, утримання не означає, що бути просто фізіологічним батьком, це означає брати участь в житті дитини, в тому числі й в майновому плані та справно сплачувати аліменти у разі, якщо вони є", - сказав Міненко.
За його словами, коли заборгованість по аліментах перевищує три місяці, то фактично вважається, що батько не утримує своїх дітей належним чином, і в такому разі він може бути позбавлений відстрочки від мобілізації.
"Такі механізми спонукають наших громадян більш справно сплачувати аліменти. Приріст порівняно з минулим роком становить 30%", - сказав Міненко.
Аліментні виплати є обов’язковою процедурою і стягуються з усіх видів доходу платника. Відповідно до ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину становить не менше, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Верховна рада України 9 листопада 2023 року прийняла Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», яким збільшено прожитковий мінімум:
Тому з січня 2024 року мінімальний гарантований розмір аліментів становить:
Як визначають розмір аліментів?
З огляду на фактор кількості дітей, схема розрахунку становить:
Однак суд може враховувати, зокрема, і стан здоров’я та матеріальний стан дитини та платника аліментів, наявність інших дітей та непрацездатних родичів (чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина), права власності (нерухомість, автомобіль), витрати/доходи платника тощо.
Чим відрізняється гарантований розмір аліментів від рекомендованого?
Гарантований розмір аліментів на одну дитину — це мінімальний розмір, який сплачує батько чи матір у випадку, коли їхні доходи низькі. А рекомендований розмір — це той, який встановлює суд у разі достатності заробітку платника аліментів. Щодо максимальної суми аліментів, то вона не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів:
За даними сервісу моніторингу Опендатабот, 87 246 проваджень за борги по аліментах зафіксовано в Україні станом на початок серпня 2024 року. Їх кількість зросла на 14% від початку повномасштабної війни. Цьогоріч на боржників по аліментах вже відкрили майже 3 тисячі проваджень. 91% боржників по аліментах — чоловіки, на жінок припадає 9% усіх заборгованостей по аліментах. Найбільше проваджень щодо заборгованості по аліментах у таких регіонах:
Від початку повномасштабного вторгнення у цих областях істотно поменшало нових проваджень, проте наразі саме там відкрито найбільше боргів. Водночас є й регіони, де несплат аліментів побільшало за рік: +15% на Тернопільщині та +6% у Чернівецькій області.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.