Українці проголосували за право носити пістолети у громадських місцях: чи варто чекати змін у законодавстві

Читать на русском

Опитування в “Дії” мають суто консультативний характер

Читать на русском
Українці проголосували за право носити пістолети у громадських місцях: чи варто чекати змін у законодавстві

Опитування в “Дії” мають суто консультативний характер

Тиждень, з 25 травня по 1 червня, у держсервісі "Дія" проводилося опитування з ініціативи Міністерства внутрішніх справ України. Воно стосувався прав на володіння зброєю. В опитуванні взяли участь майже 1,8 млн. громадян України. З них 58,75% висловилися за право використовувати зброю для особистого захисту, 19,43% – для спеціальних цілей (спорт, полювання), 21,82% – проти того, щоб у руках мирного населення були пістолети.

Інформатор вирішив розібратися, навіщо проводилося це опитування та яким може бути наступний крок.

За що конкретно проголосували

У відеозверненні, яке супроводжувало опитування, глава МВС України Денис Монастирський наголошує, що дискусія про обіг вогнепальної зброї серед громадян триває вже 8 років, з початку російсько-української війни. Тому з ініціативи президента Володимира Зеленського МВС вирішило дізнатися думку громадян з цього приводу.

Більшість опитаних (58,75%) проголосували за формулювання:

“Пістолети можуть мати всі громадяни України, які відповідають нормам закону, та можуть вільно носити із собою їх у громадських місцях”.

Важливо зазначити, що опитування у “Дії” мають суто консультативний характер і жодних правових наслідків не несуть. Це не референдум.

Дискусія про зброю

Голосування у “Дії” підтвердило результат опитування Соціологічної групи "Рейтинг", опублікованого 23 травня. Він показав, що в умовах війни більш ніж удвічі зросла кількість тих, хто підтримує надання громадянам України права на володіння вогнепальною зброєю та боєприпасами. За даними соціологів, підтримують таку ініціативу 58%. Вперше за історію дослідження цього питання кількість прихильників ідеї перевищила кількість противників (у 2018-2021 роках підтримували таку ідею близько чверті, не підтримували – понад 70%). Після проведення опитування Інформатор попросив низку експертів прокоментувати його результати. Прочитати їхні думки з цього приводу можна тут.

26 травня, одразу після старту опитування в “Дії”, міністр оборони України Олексій Резніков у Facebook виступив за лібералізацію володіння зброєю в Україні 

“Я хочу одразу відкинути побоювання, мовляв, обговорювати цю тему та приймати рішення «не вчасно», бо війна. Саме тому, що війна, треба прийняти давно назрілі рішення. Серед них – і це. Коли в Україну увірвалися російські окупанти, десятки тисяч наших громадян, наголошую – десятки тисяч – отримали автоматичну зброю для захисту своїх будинків максимально «ліберальним» способом. Тому що іншого способу не було. У багатьох ситуаціях це стало вирішальним чинником. Але також виникли проблеми, адже бажання володіти зброєю та вміння поводитися з нею безпечно, поважати зброю – це речі, які не завжди ходять разом.

У країні до цього в обігу перебували мільйони одиниць зброї. Серед них – незадекларовані. Вважаю, що Україні потрібна не лише лібералізація, а й легалізація обігу зброї. Упорядкування. Формування культури безпечного та відповідального ставлення до зброї. По-друге, закон дозволяє громадянам використовувати будь-яку зброю проти ворога. Я вважаю логічним не створювати заборони, а регулювати використання зброї через формування стрілецької культури. Ефективне використання зброї – це не лише особисті навички, це також стан свідомості та наявність відповідної інфраструктури”, - написав він.

Противники лібералізації права володіння зброєю говорили, головним чином, про побоювання збільшення рівня побутового насильства, згадували про факти стрілянини у школах, що трапляються в країнах з більш ліберальним законодавством у цій сфері, а також висловлювали побоювання, що п'яні бійки у ресторанах чи сварки з мордоєм під час ДТП можуть після лібералізації закінчуватися перестрілкою, а також про те, що у п'яних побутових вбивствах (коли двоє пили на кухні, а потім один товариш по чарці зарізав іншого) знаряддям вбивства замість ножа може стати пістолет.

Мабуть, ці міркування визначали порівняно низьку підтримку лібералізації носіння короткоствола в Україні. Але, здається, війна змінила ситуацію.

Що буде далі

Змінити правила обігу зброї в Україні може лише Верховна Рада. Минулого року парламент двічі розглядав законопроекти щодо легалізації доступу громадян до зброї. Законопроект 5708-1  було внесено у липні 2021 року, а 5708 - у червні 2021 року. Але голосів ці законопроекти не набрали.

Поки що нових “збройових” законопроектів у запасниках ВР ми не бачили. Але, чесно кажучи, опитування в “Дії” з ініціативи МВС за кілька днів після публікації результатів соціології на цю тему від відомої та шанованої організації не видається нам випадковим збігом. Як і публічна підтримка змін норм у цій сфері із боку міністра оборони. 

Будемо з цікавістю спостерігати за розвитком подій та про все вас інформувати.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ольга Палій

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.