Україна звернеться до Грузії через стан здоров'я Саакашвілі

Читать на русском

Україна хоче, щоб Саакашвілі відправили на лікування за кордон

Читать на русском
Україна звернеться до Грузії через стан здоров'я Саакашвілі
Михайло Саакашвілі зараз та раніше

Україна хоче, щоб Саакашвілі відправили на лікування за кордон

Україна звернеться до Грузії через стан здоров'я Михайла Саакашвілі та його лікування. Так, у понеділок, 6 лютого, у Верховній Раді підтримали проєкт постанови про звернення до Грузії, Європарламенту, Ради ЄС, Єврокомісії, ПАРЄ та парламентів держав-членів ЄС щодо негайного переведення Саакашвілі на лікування за кордон. Рішення підтримали 311 парламентарів.

Про це повідомив народний депутат України Ярослав Железняк в Telegram. Депутати звертаються до уряду Грузії з проханням забезпечити для Саакашвілі належну медичну допомогу та дозволити його перемістити за кордон для необхідного лікування.

Стан Саакашвілі
Стан Саакашвілі

Чому Саакашвілі у такому стані

У жовтня 2021 року Михайла Саакашвілі заарештували в Тбілісі, куди він прибув таємно з метою підтримати свою партію на муніципальних виборах. У Грузії його звинувачують у замовленні нападу та вбивстві, тому ув'язнили. Саакашвілі стверджує, що прокремлівська влада сфабрикувала справу.

Він був поміщений до в’язниці міста Руставі, де майже одразу оголосив голодування. У листопаді 2021 року його без погодження із родичами та адвокатами перевели спочатку з Руставі до тюремної лікарні в Тбілісі, а потім у військовий шпиталь у Горі, де він припинив голодування.

З травня 2022 року Саакашвілі перебуває на лікуванні в тбіліській клініці Vivamedi під цілодобовою охороною співробітників департаменту виконання покарань. 8 листопада 2022 року адвокат політика Шалва Хачапурідзе повідомив, що в експрезидента Грузії попередньо діагностували 36 захворювань, у тому числі туберкульоз і деменцію.

У листопаді 2022 року друзі та рідні Саакашвілі заявили, що в організмі колишнього президента Грузії під час медобстеження було виявлено ртуть та інші важкі метали, у тому числі барій та талій, в обсягах, що перевищують норму. Це дає підстави стверджувати, що його отруїли. Адвокат Саакашвілі Валерій Гелбахіані заявляє, що це могли зробити в грузинській в’язниці, як про це свідчать дані експертизи. Паралельно відбувається судовий процес. У Тбіліському міському суді обговорюють клопотання адвокатів про відстрочку покарання та його звільнення за станом здоров’я. Процес двічі відкладався — у Пенітенціарній службі заявляли, що не могли забезпечити онлайн-включення на судовому засіданні через технічні проблеми.

Михайло Саакашвілі зараз
Михайло Саакашвілі зараз

Саакашвілі вбивають

Президент Володимир Зеленський публічно заявив, що вважає ті дії, які чинить відносно Саакашвілі чинна грузинська влада, катуванням і замахом на вбивство. Про це він повідомив  журналістам на пресконференції з президентом Австрії Александером ван дер Белленом у Києві. Зеленський також продемонстрував фото експрезидента, які йому передали напередодні.

Зеленський каже, що Саакашвілі хочуть вбити
Зеленський каже, що Саакашвілі хочуть вбити

«Колись він був президентом Грузії. Міхеіл Саакашвілі. Їх (фотографії — ред.) передав Давид Арахамія. Я хотів би, щоб ви подивилися, як він виглядає… Публічне катування громадянина України. Я не обговорюю питання, за що заарештували колишнього президента Грузії, які наслідки цього для політики й демократії в Грузії. Це їх внутрішнє питання. Я говорю про арешт громадянина України Міхеїла Саакашвілі, якого публічно катують щоденно. Я думаю, що їх мета — його вбити»,— сказав Зеленський.

Зеленський зауважив, що в Україні з великою повагою ставиться до питання нейтральності тієї чи іншої держави, проте з нерозумінням сприймає ситуацію із Саакашвілі. Він стверджує, що ставлення грузинської влади до зовнішньополітичних проблем яке завгодно, але не нейтральне.

Що було раніше

Саакашвілі займав пост президента Грузії два терміни поспіль. Після свого звільнення він виїхав із країни. Його розшукувала грузинська влада в кількох кримінальних справах, які сам він називає політичним переслідуванням. Саакашвілі отримав українське громадянство в травні 2015 року. У 2015–2016 роках він очолював Одеську облдержадміністрацію. З червня 2020 року Саакашвілі обіймає посаду голови Виконавчого комітету реформ України.

Наприкінці вересня 2021 року він вирішив таємно приїхати до Грузії. Однак 1 жовтня його затримали в Тбілісі, після чого помістили до в’язниці. Україна офіційно визнала Саакашвілі потерпілим у справі про неналежне поводження в грузинській в’язниці. Тодішня омбудсменка Людмила Денісова заявила, що політику завдали фізичної та моральної шкоди неправомірними діями працівників правоохоронних органів Грузії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.