Україна виконала 4 із 7 критеріїв для вступу до ЄС: які виконані, а з якими є проблеми

Найбільше зауважень стосується пункту щодо боротьби із корупцією

Україна виконала 4 із 7 критеріїв для вступу до ЄС
Україна на шляху до вступу у ЄС

На шляху вступу до ЄС Україна поки що виконала лише чотири із семи необхідних критеріїв для майбутнього вступу. Єврокомісія оцінила готовність України й пояснила, що має зауваження щодо пунктів про боротьбу з корупцією, вплив олігархів та недосконалого законодавства щодо нацменшин.

Про зауваження Єврокомісії щодо вступу України до ЄС йдеться у матеріалах, які у своє розпорядження отримали журналісти "Радіо Свободи". Відомо, що виконаними критеріями вважаються всі, що стосувалися сфери правосуддя. 

Чотири виконані критерії для вступу України у ЄС

Єврокомісія вважає виконаними чотири критерії. Йдеться про такі пункти:

  • Критерій 1. Україна впровадила законодавство щодо процедури добору суддів Конституційного суду України, яке відповідає рекомендаціям Венеційської комісії.
  • Критерій 2. Україна завершила перевірку доброчесності кандидатів у члени Вищої ради юстиції та створила Вищу кваліфікаційну комісію суддів України.
  • Критерій 3. Україна узгодила своє законодавство про боротьбу з відмиванням грошей зі стандартами FATF та схвалила стратегічний план реформування правоохоронного сектора.
  • Критерій 4. Україна реформувала медіасферу, привівши своє законодавство у відповідність з Директивою ЄС про аудіовізуальні медіапослуги.

Три невиконані критерії для вступу України до ЄС

Європейська комісія вважає, що Україна не виконала три необхідні критерії, або виконала їх частково. Без цих критеріїв вступ до ЄС поки відбутися не може. 

  • Критерій 1. Посилення боротьби з корупцією. Єврокомісія рекомендує Україні призначити нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та директора НАБУ. Прийняти закон про збільшення штатного розкладу НАБУ. Вилучити із закону про запобігання корупції норми, які обмежують повноваження НАЗК.
  • Критерій 2. Обмеження надмірного впливу олігархів. Єврокомісія рекомендує Україні схвалити закон про лобіювання відповідно до європейських стандартів.
  • Критерій 3. Реформа законодавства щодо нацменшин. Єврокомісія рекомендує Україні внести зміни до законів про державну мову, ЗМІ та освіту.

Вступ України до ЄС: що відомо

Україна подала заявку на вступ до Європейського Союзу 28 лютого 2022 року, невдовзі після початку російського вторгнення. 23 червня 2022 року Європейська Рада надала Україні статус кандидата на вступ.

Щоб стати членом ЄС, країна повинна виконати ряд критеріїв, які стосуються верховенства права, демократії, верховенства закону та ринкової економіки. Україна висловила намір виконати ці рекомендації, і Європейська комісія буде відстежувати їх виконання.

Європейська комісія планує представити свій висновок щодо заявки України на вступ до ЄС до кінця 2023 року. Якщо висновок буде позитивним - Україна розпочне переговори про вступ. Ці переговори можуть тривати кілька років.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube