12 липня члени Комітету ухвалили рішення рекомендувати Верховній Раді України в повторному другому читанні закон прийняти в цілому
Комітет економічного розвитку Верховної Ради України рекомендує прийняти законопроєкт про обчислення часу, який передбачає скасування переходу на літній час. Там говорять, що прийняття документа на законодавчому рівні сприятиме покращенню стану здоров’я громадян та підвищенню працездатності населення.
Про це повідомляється на сайті парламенту. 12 липня відбулося засідання Комітету з питань економічного розвитку Верховної Ради України. Там і розглянули даний проєкт Закону.
За результатами обговорення, Комітет з питань економічного розвитку ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроєкт в цілому як закон на основі повторного другого читання. Автором законопроєкту є спікер парламенту Руслан Стефанчук, обраний від партії "Слуга народу".
Стверджується, що законопроєкт спрямований на захист здоров'я населення, оскільки на думку більшості науковців та лікарів, щорічне переведення годинників на одну годину вперед і назад має ряд негативних наслідків. Це викликане періодом адаптації до змін часу, що призводить до порушення біологічних ритмів людини. Внаслідок цього можуть виникати проблеми з самопочуттям, зниження працездатності, а також загострення хронічних хвороб. Наукові дослідження пов'язують ці зміни з ризиком захворювань серцево-судинної та імунної систем.
Крім того, переведення годинників не показало суттєвого впливу на енергоощадження, як це планувалося раніше. Законопроєкт також має на меті забезпечити єдиний київський час на всій території України, що підвищить точність часу, покращить здоров'я населення, підвищить працездатність і допоможе в протидії агресії з боку Російської Федерації, а також сприятиме євроінтеграційним прагненням України.
У проєкті зазначено, що "наукові дослідження" вказують на зв'язок між змінами часу та захворюваннями серцево-судинної та імунної системи, оскільки ці зміни порушують біологічні цикли. Крім того, відзначається, що переведення годинників не сприяє економії енергії.
Автори проєкту вважають, що скасування переходу на літній час позитивно вплине на здоров'я громадян і не матиме значного впливу на енергоощадження.
В Україні вже були спроби відмовитися від переходу на літній час. Перший серйозний намір скасувати літній час був у 2011 році, коли Партія регіонів ініціювала законопроєкт. Цей крок був частково мотивований рішенням Росії, яка також вирішила скасувати перехід на літній час. Проте, остаточне рішення не було ухвалене через позицію тодішнього голови Верховної Ради Володимира Литвина, який виступив проти переведення годинника.
Після цього до ідеї скасування переходу на літній час повернулися не швидко. У 2021 році Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №4201 "Про обчислення часу в Україні" в першому читанні. Документ отримав підтримку 277 депутатів.
Однак пізніше Кабінет Міністрів України відхилив цю ініціативу, вказуючи на необхідність подальшого обговорення й уточнень. Після цього Верховна Рада не змогла ухвалити законопроєкт №4201 у другому читанні та в цілому. За документ проголосували 212 депутатів, що було недостатньо для ухвалення. Законопроєкт був направлений на доопрацювання комітетом та повторне друге читання, яке також отримало підтримку 226 парламентарів.
Більшість країн третього світу або не запроваджують перехід на літній час, або вже скасували його. Це часто пов'язано з меншими потребами в енергоощадження або з іншими економічними і соціальними міркуваннями, що роблять сезонний перехід менш доцільним.
Станом на сьогодні, літній час запроваджений у 27 країнах Європейського Союзу (ЄС) та 15 інших країнах континенту, що складає в цілому 42 країни.
У Канаді та США літній час запроваджують у другу неділю березня і скасовують у першу неділю листопада. В Україні ж діє система переходу на літній час весною і повернення до зимового часу восени.
Нагадаємо, що 11 липня нардеп Желєзняк повідомив, що Верховна Рада планує розглянути проєкт закону №4201 про скасування переходу на літній та зимовий час на найближчому пленарному тижні. Законопроєкт, який вже був ухвалений у першому читанні, буде розглянутий у другому читанні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.