Обмін військовополоненими у форматі 25 на 25 осіб між Україною та Росією 15 січня. Посередником виступили Об'єднані Арабські Емірати
У середу, 15 січня відбувся черговий обмін військовополоненими між Україною та Росією у форматі 25 на 25 осіб. Інформацію спочатку оприлюднили російські ЗМІ, посилаючись на Міноборони РФ. Згодом президент України Володимир Зеленський також підтвердив повернення до дому 25 своїх громадян.
Серед них - військові та цивільні. Президент Володимир Зеленський наголосив на важливості постійної роботи з повернення українців із полону.
"Це наші військові і цивільні. Серед них захисники Маріуполя й "Азовсталі", а також нашої Харківщини, Донеччини, Запоріжжя, Херсонщини - зазначив Зеленський. - Хлопці мають важкі поранення та хвороби. Кожен із них отримає всю необхідну медичну допомогу".
Президент подякував команді, яка організовує обміни, а також Об'єднаним Арабським Еміратам за сприяння в успішному проведенні обміну. Сподіваємося, що українські герої вже прямують до своїх рідних.
Як зазначив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, в Україну повернулися тяжкопоранені і тяжкохворі Захисники, які довгий час провели в неволі. Серед повернутих є також цивільний. Його окупанти захопили на Київщині та незаконно утримували.
"Це довгоочікувана і надзвичайно важлива подія стала можливою завдяки наполегливій роботі Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, українських перемовників та підтримці міжнародних партнерів ОАЕ", - написав він.
Далі у пріоритеті, за його словами, надання повернутим необхідного спектру медичної допомоги, виконання операцій та реабілітація. Лубінець додав, що його команда пам’ятає про всіх, хто досі залишається в полоні, і продовжуватиме робити все для повернення наших людей.
Лубінець також нещодавно повідомляв про можливість систематизації обмінів полоненими між Україною та Росією у 2025 році. За його словами, це питання обговорювалося з російською омбудсменкою Тетяною Москальковою, яка попередньо підтримала цю ініціативу.
"Ми побачимо, чи російська сторона дотримає свого слова. Якщо так, то українське суспільство зможе побачити системність по кількості, термінах і категоріях", – наголосив Лубінець в інтерв'ю телеканалу "Рада".
Як зазначив омбудсмен, обмінні списки формуються за двома головними параметрами: фізичне здоров’я – у першу чергу повертають важкопоранених і тяжкохворих та принцип справедливості – чим довше людина перебуває у полоні, тим раніше її звільняють. Лубінець підтвердив, що Москалькова погодилася формувати списки саме за цими критеріями.
Нагадаємо, що наприкінці минулого року, 30 грудня, відбувся 11-й обмін військовополоненими у 2024 році. Тоді в обмін на 150 російських військових Україні вдалося повернути 189 захисників.
У листопаді Україна також повернула рекордну кількість тіл загиблих оборонців – 563. Репатріація відбулася завдяки роботі Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими спільно з Об’єднаним центром СБУ, МВС та іншими структурами. Українське суспільство з нетерпінням чекає на офіційне підтвердження сьогоднішнього обміну та повернення героїв додому.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.