Вільнюс зацікавлений у партнерстві з Києвом у сфері військових розробок
Литва зацікавлена співпрацювати з Україною в галузі оборони. Зокрема, йдеться про спільні дослідження та розробки у сфері оборонної промисловості. Київ та Вільнюс розвивають партнерство в цьому напрямку.
Саме ці питання обговорював під час візиту до Литви заступника Міністра оборони України Юрія Джигира. Про це повідомляє пресслужба МОУ.
Зазначається, що візит чиновника мав місце впродовж 29-30 листопада. Джигир зустрівся з міністром оборони Литви Арвідасом Анушаускасом, його заступницею Монікою Тучкуте, а також канцлером Міноборони Крістіною Дівятніковайте.
В українському МО повідомляють, що під час зустрічі заступник міністра надав інформацію щодо реформування системи оборонних закупівель Міноборони України та боротьби з корупцією у цій сфері. Він наголосив, що для нового очільника відомства Рустема Умєрова це питання є принципово важливим.
Литовські партнери, в свою чергу, завірили Джигира в подальшій підтримці. У Вільнюсі зазначили, що дуже цінують зусилля України щодо реформування оборонної галузі навіть попри російську агресію.
"Ми цінуємо та підтримуємо зусилля України щодо реалізації оборонних реформ, незважаючи на війну. Литва поділиться знаннями з Україною у сфері створення та підтримки прозорої системи закупівель. Ми передамо свій досвід – з чого починали, яка правова база необхідна, як забезпечити прозорість закупівель і запобігати корупції", – зазначив голова Міноборони Литви Арвідас Анушаускас.
Окрім цього, литовський міністр пообіцяв допомогу Україні в питаннях розмінування. Зокрема, він презентував оновлену концепцію "коаліцію з розмінування". Дана концепція містить в собі як елементи "гуманітарного розмінування" звільнених окупованих територій, так і "бойового розмінування" безпосередньо на лінії фронту.
"Міни та нерозірвані снаряди, якими росія засіяла наші землі, – це не лише перешкода контрнаступу, це – постріл в наших дітей та онуків, тому що заміновані країни продовжують потерпати від цих невидимих убивць десятиріччями після закінчення воєн. Литва сьогодні очолює дуже важкий напрямок боротьби з цією підступною зброєю. Зокрема, розширення роботи коаліції на зони бойових дій підтверджує готовність швидко враховувати найгостріші проблеми і знаходити шляхи їх вирішення", – зазначив Юрій Джигир.
За словами литовського міністра, для Вільнюса реалізація цього питання є основним пріоритетом в наданні допомоги Україні на 2024-2026 роки. До "коаліції з розмінування", що її очолює Литва, наразі мають намір приєднатися 22 країни.
Стосунки між Україною та Литвою мають під собою давнє історичне коріння. Вони почалися ще за далеких часів, коли ми жили в одній державі - Великому Князівстві Литовському. Втім, сучасні відносини між Києвом та Вільнюсом ведуть свій відлік з 1991 року. Литва однією з перших визнала українську незалежність, тим же відповіла й Україна.
З 2014 року ця прибалтійська держава активно підтримує Київ. Від початку Майдану, продовжуючи війною 2014-15 років та, нарешті, завершуючи великим російським вторгненням в лютому 2022-го - весь цей час Литва була послідовним адвокатом України на міжнародній арені, підтримуючи наші євроатлантичні прагнення.
Після того, як рф здійснила повномасштабну агресію, литовська держава почала допомагати військовим обладнанням, зброєю та технікою. На жаль, ця маленька країна не може дати дуже багато, адже її армія є невеликою. Втім, литовці передали нам навіть новітню систему ППО NASAMS. Регулярно Вільнюс поставляє в Україну також набої та артилерійські снаряди.
Окрім військової підтримки, Литва допомагає й гуманітарним шляхом. Зокрема, тамтешній уряд прийняв понад 50 тисяч українських біженців. Це досить велика цифра для країни з населенням 2,8 мільйона. 11 листопада підтримка наших переселенців з боку Вільнюса була продовжена ще на один рік. Також литовці курують деякі проєкти відновлення України.
Відносини між Україною та Литвою - не просто партнерство, а справжня дружба між державами та народами. Тож не дивно, що Вільнюс хоче й надалі розвивати співробітництво між країнами, в тому числі й у сфері оборонної промисловості - адже самі литовці також оточені недружніми сусідами (рф та Білорусь).
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.