Литва ще один рік буде надавати тимчасовий захист українцям: що відомо про нове рішення уряду

У Департаменті міграції Литви планують наприкінці листопада оновити цифрові посвідки переселенців на проживання в країні

Біженці, Литва, Україна
Литва продовжить видавати дозволи на перебування в країні українським біженцям

У Литві почнуть обмінювати посвідки на проживання для українських біженців. Українські громадяни, які пересилились до цієї країни та мають тимчасовий дозвіл на проживання отримали повідомлення, що їх час перебування минає. Цифровий дозвіл на тимчасове проживання у Литві діє до 4 березня 2024 року, однак його планують продовжити ще на рік.

Про це повідомляє видання LRT. За даними журналістів, Департамент міграції Литви найближчим часом буде обмінювати цифрові посвідки на тимчасове проживання українців.

Зазначається, що цим планують зайнятись у відомстві наприкінці листопада. Литовська влада розіслала повідомлення українцям, які шукають захисту у країні, що їх цифровий тимчасовий дозвіл на проживання скоро завершиться за терміном дії. У міграційній службі кажуть, що повідомлення йдуть автоматично.

Поки що це не вимагає ніяких дій від громадян. Станом на зараз не треба записуватися до офісів обслуговування клієнтів. Раніше Литва вже видала дозвіл на проживання. Він був запроваджений у січні 2023 року та діє до 4 березня 2024 року.

Однак, через те, що ЄС прийняв рішення про продовження надання тимчасового захисту українцям, які тікають від війни, ще мінімум на один рік, чиновники відомства планують розпочати заміну посвідок вже наприкінці листопада. Також литовська влада повідомила, що вони будуть чинними до 4 березня 2025 року.

Допомога з житлом українським біженцям у Литві

Міжнародна організація з міграції у Вільнюсі провела дослідження та виявило, що 73% українців мають труднощі з пошуком довгострокової оренди житла в Литві. Головними факторами називають високу вартість оренди, заставу за кілька місяців і недостатній дохід. Тому представництво МОМ у Литві вирішило допомогти та частково покрити перший і останній місяць оренди житла українців, які мають сім'ї з дітьми, є вагітними, мають вік понад 60 років, а також сім'ї, де у когось з рідних є інвалідність.

Переселенцям запропонували покрити 70% вартості знімання квартири. Проте, загальна сума не може сягати понад 504 євро на місяць на людину. Сім'я може отримати до 1008 євро. Зокрема, йдеться про отримання біженцями й грошей на побутові товари для житла, яке вони знімають.

Щоб отримати компенсації, треба мати дозвіл на проживання чи карту від міграційної служби, а також договір оренди мінімум на 6 місяців, який був підписаний щонайменше за 40 робочих днів до подачі заяви на підтримку.

Як литовці ставляться до українців

Соціологічна компанія Sprinter провела на замовлення Вільнюського офісу Міжнародної організації міграції (МОМ) у вересні 2023 року опитування щодо ставлення литовців до мігрантів з третіх країн світу. За результатами опитування, виявилось, що до біженців з України громадяни Литви ставляться найкраще.

"У Литві зараз більше 50 тисяч українців. Слід зазначити, що їх оцінюють найприхильніше, майже у 8 балів із 10, порівняно з іншими мігрантами, які прибувають до Литви. Це означає, що українці достатньо залучені в литовське суспільство", – зазначив голова МОМ Литви Ейтвідас Бінгеліс.

За даними соціологічного дослідження, 49% респондентів згодні, щоб українці, які вивчать мову та знайдуть роботу, залишалися в країні після війни. 36% не проти перебування українців у Литві, якщо вони хочуть й надалі там лишатись. І лише кожен десятий проти того, аби переселенці жили в країні. 76% опитаних також підтримують приймання українців. Зокрема, 47% схвалює надання допомоги та пільг людям з інвалідністю, соціальну підтримку студентів - 44% респондентів, і пільги на дітей 42%.

Ейтвідас Бінгеліс додав, що українців вважають працьовитими. Це допомагає отримати гарне враження в очах жителів Литви.

"Литовці дуже схвально ставляться до українців, які проживають у країні. Також більшість дотримується думки, що українці повинні більше інтегруватися в нашій країні, але водночас погоджуються, що їм потрібно допомагати", – підкреслив посадовець.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube