Україна спростила підключення виробників біометану до газорозподільних систем

З вересня 2024 року в Україні запроваджено чіткий механізм митного оформлення експорту біометану. Новий порядок встановлює прозорі правила для всіх учасників ринку та регламентує процедуру експорту через українську газотранспортну систему до країн ЄС

Біоетанол
Біоетанол

В Україні спрощено вимоги до технічних умов приєднання об’єктів виробництва біометану до газорозподільних систем. Відповідну постанову про внесення змін до Кодексу газорозподільних систем 5 листопада ухвалила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Про це 7 листопада повідомило Міністерство енергетики. 

Документ встановлює процедуру подання та розгляду заявок на приєднання, формулює вимоги до точок приєднання та обліку біометану та загалом сприятиме сталому розвитку енергетичного сектору України та прозорості процедури приєднання біометанових установок. 

«Ми спільно з регулятором працюємо для посилення інтеграції українського ринку біометану в ринок ЄС. Це рішення сприятиме енергетичній незалежності держави через розвиток власного виробництва газу та диверсифікацію джерел постачання. Розвиток біометанового сектору залучить інвестиції, створить нові робочі місця. Особливо важливим є вплив цього рішення на аграрний сектор, який отримує нові можливості для переробки сільськогосподарських відходів та сприятиме розвитку циркулярної економіки», - зазначив Микола Колісник, заступник міністра енергетики України. 

Запровадження біометанових технологій зменшить викиди парникових газів та забезпечить ефективну утилізацію органічних відходів, що наближає Україну до європейських екологічних стандартів та повністю відповідає стратегічному курсу України на декарбонізацію економіки та розвиток відновлюваної енергетики.

Нагадаємо, що з вересня 2024 року в Україні запроваджено чіткий механізм митного оформлення експорту біометану. Новий порядок встановлює прозорі правила для всіх учасників ринку та регламентує процедуру експорту через українську газотранспортну систему до країн ЄС.

Виробництво біометану в Україні

Україна має надзвичайний потенціал розвитку виробництва біометану та його експорту до ЄС, а також розраховує на підтримку європейських партнерів у вдосконаленні регуляторних процедур, що дозволять експорт української продукції. Про це заступник Міністра енергетики України Світлана Гринчук зазначила під час парламентського вечора, присвяченого потенціалу українсько-німецької кооперації у сфері біометану, який був організований Центром ліберальної сучасності (Zentrum Liberale Moderne) у Берліні в лютому 2024 року.

Гринчук підкреслила, що минулого року Міністр енергетики Герман Галущенко презентував ухвалену Урядом Енергетичну стратегію, в якій розвитку біометану і біогазів відводиться вагоме місце. Також триває робота з підготовки законодавчої бази у сфері регулювання питань експорту відновлюваних газів.

В Чернігівській області у квітні 2023 року компанія Галс Агро ввела в експлуатацію біометановий модуль на біогазовому заводі, який виробляє біометан. Потужність заводу - до 3 млн кубометрів біометану на рік. Базовою сировиною для заводу в Чернігівській області є жом цукрового буряку після виробництва цукру, бурякова патока, рослинні залишки, силос енергетичних рослин, відходи харчових та комбікормових виробництв, послід ВРХ.

Потенціал України з виробництва біометану, за оцінкою Біоенергетичної асоціації, - близько 10 млрд кубометрів на рік. Це третина довоєнного споживання газу в Україні. Оскільки Україна має великий потенціал вирощування сировини для біогазових заводів, продаж біометану може стати новим експортним напрямком. 

Група Нафтогаз готова підтримати інвестиції у розширення виробництва біометану, сприяти його транспортуванню, а також має амбіції щодо викупу цього газу в українських виробників. Про це повідомив голова правління НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов 22 квітня.

За словами Олексія Чернишова, Група Нафтогаз бачить своє майбутнє як сучасна енергетична компанія, де є місце видобутку нафти та газу, а також є виробництво "зеленої" енергії з вітру, сонця та біометану.

"Тому ми дуже серйозно дивимося на цей напрямок, плануємо розглянути можливість збільшити інвестиції", - сказав Чернишов.

Він зазначив, що бізнес у біометановій галузі побудований на значній ролі держави у підтримці цього напрямку. Зокрема, у Євросоюзі діють програми фінансової підтримки виробництва біометану.

Біометан - це екологічний газ, отриманий з відходів харчової промисловості й тваринництва. Понад 20 країн ЄС мають біометанові заводи. Їхня кількість з 2010 року зросла у 10 разів. Найбільше біометану в Україні можна генерувати із соломи зернових культур та стебел кукурудзи, які зазвичай залишаються на полях після жнив. Експерти зазначають, що за рахунок виробництва біометану Україна може повністю відмовитись від імпорту природного газу і ще й експортувати значну частину виробленого палива.

3 лютого 2023 року Уряд України та Європейська комісія уклали Меморандум щодо стратегічного партнерства у сферах біометану, водню та інших синтетичних газів. Мета партнерства - поглиблення співпраці у розвитку відновлюваної енергетики, зокрема, екологічно чистих, сталих газів та їх деривативів, а також синхронізація зусиль щодо прискорення «зеленого» переходу.

Раніше Інформатор повідомляв, що влітку 2022 року вперше в Україні завод, який виробляє біометан, був підключений до звичайної газової мережі, по якій іде «традиційний» природній газ. Це сталося в Чернігівській області.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube