Україна не отримує техніку, за яку заплатила, а частина подарованої Заходом зламана, - NYT

Близько 30% арсеналу України знаходиться у ремонті.

Техніка
Київ недоотримав техніки майже на мільярд доларів

Частина техніки, яка прибувала в Україну з країн Заходу під час повномасштабної війни, була в настільки несправному стані, що її довелось розібрати на запчастини. Також є випадки, коли законтрактовану зброю на сотні мільйонів доларів так і не було доставлено. 

Про це з посиланням на документи та українських посадовців повідомляє New York Times.

Документи українського уряду показують, що станом на кінець минулого року Київ заплатив постачальникам зброї понад 800 мільйонів доларів з моменту російського вторгнення в лютому 2022 року за контракти, які залишилися повністю або частково невиконаними.

Двоє людей, які брали участь у закупівлі зброї в Україні, повідомили, що частину бракуючої зброї врешті-решт було доставлено, а в інших випадках брокери повернули гроші. Але станом на початок цієї весни сотні мільйонів доларів були виплачені — у тому числі державним компаніям — за зброю, яка так і не з’явилася, сказав один із цих людей.

Багато передач від західних союзників стосувались сучасної зброї, як-от американських систем ППО, які довели високу ефективність проти російських безпілотників і ракет. Але в інших випадках союзники надали запаси обладнання, яке в кращому випадку потребувало капітального ремонту, пише видання.

Зламані гаубиці з Італії

Близько 30% арсеналу України в будь-який момент часу знаходиться в ремонті — за словами оборонних експертів, це високий показник для військових, які потребують будь-якої зброї для розвитку контрнаступу. Нещодавня поставка 33 самохідних гаубиць, подарованих італійським урядом, є прикладом цього. Є кадри того, як з двигуна однієї з таких гаубиць виходить дим, а з іншої витікає охолоджувач.

У заяві Міністерства оборони Італії йдеться, що ці машини були зняті з озброєння багато років тому, але Україна все одно просила їх "капітально відремонтувати та ввести в експлуатацію, враховуючи гостру потребу в засобах протистояння російській агресії".

Українські урядові документи свідчать, що Міністерство оборони заплатило 19,8 мільйонів доларів американському торговцю зброєю Ultra Defense Corporation за ремонт 33 гаубиць. У січні 13 з цих гаубиць були відправлені в Україну, але прибули "не придатними для виконання бойових завдань", йдеться в одному з документів.

У публікації йдеться, що українські чиновники здебільшого утримуються від скарг на зламану техніку, щоб не бентежити своїх партнерів. Але інший високопоставлений український чиновник на умовах анонімності сказав, що уряд втомився від того, що йому кажуть, що у нього достатньо західної зброї, коли частина надходить у поганому або непридатному для використання стані, викидається з бойових дій на розбір на частини.

Документи, отримані ЗМІ, показали, що деякі з найцінніших недовиконаних контрактів укладаються між Міністерством оборони та державними українськими збройовими компаніями, які діють як незалежні брокери. За останні місяці міністерство судилося з принаймні двома державними фірмами через невиконані контракти. Також були проблеми з наданим Заходом обладнанням - частина його була доставлена ​​настільки пізно чи непередбачувано, що це ускладнювало планування контрнаступу України.

Несправна техніка від США

Також видання з посиланням на інспекцію Пентагону повідомило, що з 29 броньованих машин HMMWV ("Хамві"), направлених в Україну через Польщу, у 25 були гнилі шини. Знадобився майже місяць, щоб знайти достатню кількість шин для заміни, що "затримало доставку іншого обладнання в Україну та потребувало значної праці та часу". В доповіді інспекції сказано, що за перевірку машин відповідав підрозділ армії в Кувейті.

Той самий підрозділ армії також мав надіслати в Україну шість гаубиць M777 лише через кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення Росії. Однак, як виявилося, гаубиці "вимагали серйозного технічного обслуговування" перед тим, як їх можна було відправити, оскільки вони не проходили регулярних перевірок протягом 19 місяців, йдеться у звіті. Принаймні одна гаубиця була у такому поганому стані, що "вбила би когось" за намагання нею скористатися.

Через три місяці гаубиці були відремонтовані та відправлені на базу в Польщі. Але офіційні особи все одно прийшли до висновку, що всі шість "мали недоліки, які зробили їх нездатними до місії", як виявив аудит Пентагону. Перед відправкою в Україну їх ремонтували в Польщі.

Військова допомога Україні

За підсумками останньої зустрічі партнерів України у форматі "Рамштайн" 15 червня були погоджені поставки шпиталів, БМП, танків Leopard 2, ракет для ППО та іншої техніки.

Окрім цього відомо, що Сполучені Штати виділили Україні додаткову військову допомогу на суму близько 325 мільйонів доларів. За ці кошти Пентагон поставить ЗСУ нову бронетехніку замість втраченої під час контрнаступу. Також українська армія отримає нову порцію боєприпасів.

Тим часом Ізраїль веде перемовини щодо продажу старих танків Merkava. Йдеться про дві сотні одиниць, які незабаром будуть продані двом іноземним арміям. Не виключено, що частину бронетехніки відправлять до Європи. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube