Офіс президента готує чергову зустріч радників із нацбезпеки за участю США, Великої Британії, Франції та Німеччини. Попри відсутність конкретної дати, Київ розраховує на присутність Марко Рубіо, який тимчасово виконує обов’язки радника з нацбезпеки США після гучного звільнення Майка Волца
Україна виступила з ініціативою організувати ще один раунд переговорів на рівні радників із національної безпеки за участю представників США, Великої Британії, Франції та Німеччини. Дата проведення наразі уточнюється. За словами президента України, майбутні консультації продовжать серію попередніх переговорів, які відбулись у Лондоні й Парижі минулого місяця.
Про це заявив президент Володимир Зеленський під час спілкування з журналістами. Він натякнув на звільнення Майка Волца, який обіймав посаду радника президента США з національної безпеки.
"Поки що складно назвати точну дату, зважаючи на зміни у складі американської адміністрації", - пояснив Зеленський.
Тимчасово обов’язки радника Трампа з нацбезпеки зараз виконує державний секретар США Марко Рубіо, якого нещодавно офіційно призначили на цю посаду. Зеленський припускає, що саме він братиме участь у майбутній зустрічі.
"Напевно, повноваження радника по нацбезпеці будуть зараз у міністра закордонних справ, Рубіо, і тому зустріч радників буде в цьому форматі. Тобто, ніхто не буде очікувати нового керівника, так мені здається. Те, що зараз в контакті: і вчора, і сьогодні, і позавчора, всі радники всіх країн, без Росії, Америка, Європа і Україна - це зараз відбувається", - сказав він, додавши, що контакти між радниками США, європейських країн та України тривають щодня, виключно без участі Росії.
Президент також повідомив, що Захід разом з Україною передав США консолідовану позицію, яку Москва не прийняла.
"Віткофф (спецпредставник президента США Дональда Трампа, - ред.) показав пропозиції, і, зрозуміло, пропозиції були не сприйняті росіянами. Думаю, що він був дуже здивований, тому що від обійм перших зустрічей і обідів, перших знайомств, я думаю, що він приходить у фазу, коли далі все буде гірше і гірше", - зауважив Зеленський.
23 квітня у Лондоні пройшли багатосторонні консультації представників України, США, Британії, Франції та Німеччини. Хоча спочатку планувалась зустріч на рівні міністрів, держсекретар США Марко Рубіо не з’явився. Перемовини відбулись у форматі радників з національної безпеки. США представляв спеціальний посланець президента Кіт Келлог.
За даними ЗМІ, причиною відсутності Рубіо стало небажання Києва погодитись на ключову вимогу Вашингтона - офіційне визнання Криму частиною РФ. Пізніше Володимир Зеленський уточнив, що у Лондоні були сформульовані альтернативні ініціативи, які були передані на розгляд президентові США Дональду Трампу.
Тим часом у адміністрації Трампа відбулися суттєві перестановки. Зокрема, радника з нацбезпеки Майка Волца було звільнено після гучного скандалу, пов’язаного з витоком конфіденційної інформації через додаток Signal. Разом із ним посаду залишив і його заступник Алекс Вонг. Очікувалося, що наступником Волца стане Стів Віткофф, який відповідав за переговори з Кремлем. Втім, він відмовився обіймати цю ключову посаду, яка має значний вплив на формування зовнішньої політики.
Водночас Трамп призначив Марко Рубіо тимчасовим виконувачем обов’язків радника з національної безпеки, паралельно з його основною роллю в Держдепартаменті. Сам Трамп прокоментував, що Волц добре зарекомендував себе, відстоюючи національні інтереси, і тепер може обійняти посаду постійного представника США в ООН.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.